Alttan Isıtmalı Yol Nasıl Yapılır?

Alttan Isıtmalı Yol Nasıl Yapılır?

26 Temmuz 2019 by in Genel

Gelişen teknoloji ile artan olanaklar hayatın birçok alanında insanlara önemli avantajlar, kolaylıklar sağlamaktadır. Bu alanlardan birisi de ulaşımdır. Ulaşımda doğru enerji kullanımı ile artık yürüdüğümüz yolların bile ısıtılması söz konusu oldu. Bu konuda alttan ısıtmalı yol nasıl yapılır? değineceğiz..

Yollar Neden Yerden Isıtılır?

Yollarla ilgili olarak gerçekleştirilmek istenen bazı projelerin hayata koyulması ve daha tasarruflu uygulamaların geliştirilmesi gibi nedenlerden dolayı yollar ısıtılabilmektedir. Yollar birkaç farklı amaç için ısıtılabilir. Yolların kullanım koşullarını iyileştirmek, soğuk havalarda oluşabilecek buzlanma tehlikesinin önüne geçmek ve bu sayede kaza oranını azaltmak, yollarda kullanılan ısıtma sistemlerinin amaçları arasında yer alır.

Dünyada Alttan Isıtmalı Yol Nasıl Yapılır ve Neden Isıtılır?

Günümüzde alttan ısıtmalı yol yapımı faaliyetlerini yürüten firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar alttan ısıtma tekniğini kullanarak yolların ısınmasını sağlamaktadır. Alttan ısıtma tekniğinde kullanılabilecek iki yöntemden birisi elektrik kabloları ile ısıtma tekniğidir. Yollar ısınabilen elektrik kabloları ile asfalt döşemenin altından ısıtılabilmektedirler. Asfalt döşemenin altından yapılacak ısıtma tekniğini uygulayabilmek için asfalt döşenmeden önce ısıtma özelliği bulunan kabloların döşenmiş olması gerekmektedir. Tamamen teknik uzmanlık ve mühendislik gerektiren bu tesisatlar yolların kullanılabilirliğini arttırmak için yapılmaktadır. Bu tesisat sayesinde özellikle yoğun kar alan bölgelerde sık kullanılan yolların güvenliği sağlandığı gibi yolların kapanması da önlenmiş olmaktadır. Yolların kar veya buz tutmasını önlemek için çok kullanışlı olan bu yöntem sayesinde yollar kar tutmamakta ve böylece her zaman kullanılabilmektedirler. Yolların buz tutmaması ve karlı olmaması sayesinde yol açma çalışmaları için harcanan masraflardan kurtulmak mümkün olacağı gibi bu yollarda kaygan zeminden dolayı yaşanacak kazaların da önüne geçilmiş olunur. Ayrıca kapalı yollarda mahsur kalmak da söz konusu olmaz.

Alttan ısıtmalı yol nasıl yapılır konusu ve alttan ısıtmalı yollarda kullanılan ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Rampa ve Yollarda Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart