Ayna Isıtma Sistemi ile Buğu Önleme

Ayna Isıtma Sistemi ile Buğu Önleme

15 Eylül 2020 by in Genel

Daha önceleri sadece kaplıca ya da lüks otellerde bulunan buğu önleyici sistemleri, yani ayna ısıtma sistemi, artık evlerde de rahatlıkla kullanılabilir hale geldi. Güzel bir duş sonrası buğulanmayan aynaya bakmak, hemen herkesin istediği bir şeydir.

Sıcak bir banyo sonrasında ayna üzerinde oluşan buğuyu silmek ve silerken arkasından iz bırakmamak için kullanılan sistem sayesinde, daha da rahat eder, banyo keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

Banyo Aynalarındaki Buğu Nasıl Yok Edilir?

Buğu önleyici banyo aynaları; duş esnasında ya da musluktan akan sıcak su sebebiyle oluşan buharı önleyen aynalardır. Banyonuzda geleneksel aynalar yerine ayna ısıtma sistemi ile buğu sorununu çözüme ulaştırabilirsiniz.

Buğu çözücü; ayna arkasıyla duvar arasına yerleştirilen, ince bir filmdir. Bu film sayesinde banyo sonrasında oluşan buharı, ayna üzerinden silmenize gerek kalmaz. Kurulum kolaydır. Hızlı ısınma ve enerji verimliliği sağladığı için eşit düzeyde ısı üretir.

Buğulanmayan Banyo Aynalarının Faydaları Nelerdir?

Banyo sonrasında ya da musluktan gelen sıcak su yüzünden buharlaşma meydana gelir ve bu durum, ayna yüzeyinin buharlaşmasına neden olur. Bu durumu önlemek için; ayna yüzeyinin, havada bulunan sıcaklık derecesine yakın olması gerekir.

Buğulanmayan banyo aynaları sayesinde; ayna buğulanmadığı için, silme derdi olmaz. Banyo sonrası direkt olarak net görüş sağlanır. Aynı zamanda ısıtmalı bir banyo, banyonuzu da ısıtacağından, çok daha verimlidir.

Ayna Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Banyo sonrası buğulanan aynalar oldukça sinir bozucudur. Ancak çözümsüz değildir. Buğu önleme için kurulacak sistem, uzun yıllar yararlanabileceğiniz bir rahatlığı da beraberinde getirir.

Ayna Isıtma Sistemlerinde 3 Farklı Sistem 

Fiziksel Isıtma

Aynanın arka tarafına yerleştirilecek bir ısıtma cihazıdır. Su buharının aynayla karşılaştığı andan itibaren, su damlacıkları üremez ve su daha hızlı şekilde buharlaşarak, aynanın kuru kalması sağlanır.

Cam Arkasına Yerleştirilen Film

Ayna ısıtma sistemlerinde ikinci yol ise; su moleküllerinin ayna yüzeyinde oluşmaması için, ayna ile duvar arasına yerleştirilen bir film şerididir. Yani bir nevi araba camlarına konulan buğu önleyici filmlerle aynı prensibe göre çalışır. Kızılötesi ısıtmalarda, enerji tasarrufu sağlanır. Kurulum aşamasının ardından çok az bakım gerektirir ya da hiç gerektirmez.

Film Ayna Çözücüler Nasıl Çalışır?

Ayna ısıtma sistemiyle buğu önleme sistemlerinden biri ayna ile duvar arasına konulan ince bir filmdir. Uygulama sonrasında, silerken lekelenme yapmaz. Doğrudan ayna arkasına kurulur ve kendinden yapışkanlıdır.

Gizli kablo kiti sayesinde, ışık açıldığında otomatik olarak çalışmaya başlar. Bir ampule eşdeğer işletme maliyetiyle, ısınma ve enerji verimliliği sağlarken, ısıyı eşit şekilde yayar.

Buğu çözücüler üç şekilde olur;

 • Yuvarlak
 • Kare
 • Dikdörtgen

Eğer aynanın boyutu, filme göre daha büyükse, iki adet film şeridi kullanılabilir.

Film Ayna Çözücüler Nasıl Kurulur?

Film ayna çözücülerin kurulumu oldukça basittir. Arkasındaki kendinden yapışkanlı yüzeyiyle, direkt olarak yapıştırılabilir. Banyoda ışık açıldığı anda, ışık devresine ve ana devreye bağlı anahtar çalışır.

Isınma aynası buğu çözücüler; neme, darbeye, toza, titreşime karşı oldukça duyarlıdır. Bu nedenle banyo aynalarında kullanılan film buğu çözücülerde, güvenlik konusunda herhangi bir endişe duymaya gerek yoktur.

Kızılötesi Ayna Isıtma 

Isıtmalı bir ayna, banyo aynasındaki buharı gidermek için, harika yollardan biridir. Ancak çoğu standart ayna, yetersiz havalandırmadan dolayı, nemi tekrar oluşturabilir. Bunun önlenmesi için kızılötesi ayna ısıtma sistemleri kullanılabilir.

Ayna yüzeyli kızılötesi ısıtma panelleri, banyo için harika seçeneklerden biridir. Duvara düz şekilde oturur ve açıldıktan sonra, güçlü şekilde ısı verir. Buharın oluştuğu andan itibaren, ayna yüzeyindeki buğulanmayı önler.

Kızılötesi Ayna Isıtma Faydaları Nelerdir?

Kızılötesi ayna ısıtma sistemleri, standart ayna formuna benzer. Üniteleri incedir ve çerçevesizdir. Tasarımı sayesinde, ayna arkasında herhangi bir ısıtıcı olduğunun farkına varılmaz.

Kızılötesi ayna ısıtma ile;

 • Nemli alanlarda oldukça pratiktir.
 • Isıtma verimliliği sağlar.
 • Daha az enerji harcar.
 • Küflenmeyi önler.

Kızılötesi ayna ısıtması, %100 güvenlidir. Hava sıcaklığının düştüğü anlarda da sıcaklık hissedilebilir. Tüm paneller, aynalı emniyet camından üretilir.

Ayna Buğu Çözücüler Hangi Ayna Tipine Uygundur?

Ayna buğu çözücüler, çoğu ayna tipine uygun şekil ve boyutlarda kurulmaya hazır gelir. Önceden takılan güç kabloları, banyodaki 120 VAC aydınlatma armatürlerine rahatlıkla bağlanabilir.

Buğu önleyici banyo aynaları, en az miktarda enerji çekerken, camın buharlanmadan 104 derecelik sıcaklıkta sabit kalmasını sağlar. Ayna buğu çözücüler, duşa kabinler için uygun değildir.

Ayna Isıtma Sistemi: Buğu Çözücüler 

Ayna ısıtma sistemi ile buğu önleme için kullanılan ayna buğu çözücüler; dimmer anahtarları ya da düşük voltaj kontrolü ile tasarlanır. Ayna buğu çözücüler, ayna arkasındaki açık bölgeye sığacak boyutta seçilmesi gerekir.

Aynı anda birden fazla buğu çözücü ile, üst üste gelmeyecek şekilde kullanılabilir. Aydınlatma devresine bağlanarak da ayna buğu çözücüler çalıştırılabilir. Ayna buğu çözücüler; sabit, duvara monte edilmiş aynaya monte edilir.

Ayna arkasına, duş ya da banyo sonrası, nem ve buharın oluşmasını önlemek için, ayna yüzeyine hafif sıcaklık ileten ultra incelikte bir elektrikli ısıtma matı takılır. Aynayı duvara yapıştırırken, ayna arkasına yapıştırıcı uygulanmalı, buğu çözücüyle kapatılmamalıdır. Ayna buğu çözücü, çalışmasının ardından 5 dakika içinde ayna buğusunu yok etmeye başlar.

Ayna buğu çözücü kurulurken;

 • Elektrik bağlantı kutusu, ayna buğu çözücü elektrot telleri ve kutusuyla aynı hizaya getirilir.
 • Buğu çözücü arkasındaki kutu, duvardaki elektrik kutusu üzerine yerleştirilecek şekilde tasarlanır.
 • Tellerin çıktığı yer, elektrik bağlantı kutusu alanı içinde olduğuna dikkat edilmelidir.

Normal olarak bir banyo aynası, buhar ve nemden dolayı sislenir. Ayna yüzeyinde oluşan buharın giderilmesinin en kolay ve ekonomik yolu ise ayna ısıtma sistemleridir. Banyo ya da duş sonrası, kendinizi aynada daha net görmek için ayna ısıtma sistemlerinden yararlanmak için Isıtmax konusunda uzman ve tecrübeli ekibi ile çalışabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/yerden-isitma-malzemeleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart