Beton Altı Isıtma Sistemleri

Beton Altı Isıtma Sistemleri

27 Temmuz 2019 by in Genel

Beton altı ısıtma sistemlerinin uygulaması diğer yerden ısıtma sistemleri ile benzer şekildedir. Aralarındaki fark, bu sistemlerde ısıtması yapılacak mekanın zemin yer döşemesinin beton veya asfalt olmasıdır.

Genellikle beton altı ısıtma sistmleri dış mekânlar veya hamam gibi ıslak mekanlarda kullanılır. Dış mekanlarda da kullanım amacına göre bütün alan döşenebildiği gibi sadece kullanılacak belirli kısımlara döşenebilir. Mesela okul veya hastanelerde bütün yol yerine sadece merdivenlere veya evlerin garaj girişlerine yolun hepsi yerine sadece arabanın geçebileceği bir kısma uygulanabilir.

Beton Altı Isıtma Sistemleri Uygulaması

Beton altı ısıtma sistemleri, elektrikli ısıtma kablolarının beton veya asfalt zemin kaplamasına altına gömülmesiyle zorlu iklim şartlarında insan yaşamına kolaylık sağlar. Özellikle kış şartlarının zor geçtiği bölgelerdeki okularda, hastanelerde spor merkezlerinde, ulaşımın kesilmemesi gereken yollarda, çok fazla dik rampalarda, statlarda, özel ve kamu binalarında, havalimanlarında (uçakların havalandığı pistlerde), karakol veya askeri kışla gibi birçok yerlerde uygulanır. Uygulanması açısından kolay ve ekonomiktir. Özellikle engelli insanların soğuklarda rahat hareket etmesini sağlayan insan dostu sistemlerdir.

Beton altı ısıtma sistemlerinde, yapılan sistemde korumalı yani zırhlı kablolar kullanılmaktadır. Çalıştığında sistemde herhangi bir kaçak olmaması açısından kullanılan materyallerin uygun olması ve gerektiğinde de kendi kendini kapatabilmesi son derece önemlidir.

Beton Altı Isıtma Sistemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu tarz sistemlerde elektrik kullanılır ve döşenen alandaki karın veya buzun sürekli erimesi sağlanabilir. Beton altı ısıtma sistemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlileri eritme süresi, bölgesel iklim koşulları, karın yağma hızı ve rüzgarın gücü gibi dış etmenlerdir.

Diğer önemli faktör ise yüzeye uygulanacak zemin materyalinin ısıyı iletkenliği ve ısıtma kablolarının yüzeye mesafesidir. Kablolar 20 cm alta döşense bile karı ve buzu erittiği gözlemlenmiştir.

Kar veya buzu eritmek için kimyasal veya tuzlara ihtiyaç olmaması sebebiyle çok daha kullanılırlar. Bu tarz maddeler zeminin aşınmasına neden olacağından zamanla yeni zemin kaplamasına ihtiyaç duyulabilir.

Beton Altı Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Kablolar beton veya asfaltın altına döşenir. Kurulan ileri teknoloji termostatlar ile otomatik veya manüel olarak sistem çalışabilir. Ancak bu sistemlerin amacı kuru bir zemin elde ederek yeri ısıtmak değildir.

Beton altı ısıtma sistemleri, kar veya buzu eriterek ilgili alanın yeniden karlanmasını veya buzlanmasını engellemektir. Bu sebeple hava soğuk olsa bile eğer kar veya buz yoksa çalıştırılmasına gerek olmaz.

Beton altı ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Merdiven ve Bina Girişlerinde Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart