Boru Tipi Isıtma Sistemleri ve Özellikleri

Boru Tipi Isıtma Sistemleri ve Özellikleri

26 Ağustos 2020 by in Genel

Ticari merkezler, AVM’ler, restoranlar ve kafeler gibi geniş yüz ölçümlü mekanların ısıtılması bir hayli zordur. Bu tür geniş alanları ısıtmak için, yakıtı en ekonomik şekilde kullanan yenilikçi sistemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Enerji tasarruf fonksiyonu olmayan sistemler,, işletmeler ve bireysel mekan sahipleri için harcanan ısıtma masraflarını neredeyse iki katına çıkarır. Çünkü hem gereğinden fazla yakıt tüketir hem de yaşam alanlarını verimsiz bir şekilde ısıtır. Bu yüzden boru tipi ısıtma sistemleri, günümüzde en çok tercih edilen sistemler arasında yer alır. Boru tipi ısıtma, özellikle son dönemlerde geniş yüz ölçümüne sahip alanlarda kullanılan en etkili ve pratik ısıtma araçlarını bünyesinde barındırmaktadır.

Isınma maliyetlerini düşürmek ve ideal sıcaklığa verimli bir şekilde ulaşmak ekonomik açıdan oldukça önemlidir. Bu sebeple iç mekanlarda alternatif ısıtma teknikleri ve yöntemleri kullanılarak bilinen gelenekselleşmiş yöntemlerin dışına çıkılması gerekir. Son yıllarda gerek müstakil evlerde gerek apartman dairelerinde de kullanılan boru tipi ısıtma sistemleri en büyük faydaları geniş alanlarda göstermektedir.

Boru Tipi Radyant Isıtıcı

Boru tipi radyant ısıtıcı sistemleri duvarlara monte edilerek geniş yüz ölçümlü iç mekanın ideal bir şekilde ısıtılmasını sağlar. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de geniş mekan ısıtmada en çok kullanılan ısıtma sistemlerinin başında gelmektedir. Mekanın hemen hemen bütün bölgelerine taşınabilen borular aynı zamanda iç mekanın dekorasyonunu da bozmadığı için dikkat çekmektedir.  Mekan dekorasyonunu tamamlayan bir özelliğe sahip olması da kullanıcılar açısından faydalı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Devasa büyüklükteki binaların zorlu geçen kış mevsimi şartlarında soğuk havalara karşı ideal seviyede ısıtılması için pek çok farklı sektörde boru tipi radyant ısıtı araçlarının ve sisteminin kullanıldığı bilinmektedir. Avrupa ülkelerinde uzun zamandır kullanılan bu sistemler, öncelikle ekonomik ve daha hesaplı bir ısınma imkanı sunduğu için tercih edilmektedir. Türkiye’de de son yıllarda özellikle kış mevsiminin soğuk yaşandığı iklimlerdeki binalarda en çok tercih edilen alternatif ısıtma sistemi olarak boru tipi radyant ısıtıcılar öne çıkmaktadır.

Boru Tipi Isıtıcı Faydaları

Boru tipi radyant ısıtıcı sistemlerinin diğer ısıtıcılara ve gelenekselleşmiş yöntemlere kıyasla çok daha faydalı işlediği görülebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda boru tipi ısıtıcı faydaları bakımından radyant ısıtıcı sistemlerinin diğer eski yöntemlere kıyasla yüzde 30 ila yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağladığı bilinmektedir. Kısa sürede hemen hemen bütün büyüklüklerdeki geniş mekanları ısıtma garantili bir şekilde çalışan bu sistemler, bu mekanların ideal sıcaklığa kavuşma işlemini çok düşük enerji tüketimi yaparak gerçekleştirdiği için yoğun ilgi görmeye devam etmektedir.

Hemen hemen her sektörde ve her türlü iç mekanda sıklıkla görmeye başladığımız boru tipi radyant ısıtıcı sistemlerinin, profesyonel bir şekilde ve alanında uzman ustaların işlemleri ile kurulması ve uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. Her geçen gün daha fazla kişinin sahip olup uygulamak istediği boru tipi radyant ısıtıcı sistemlerinin genel olarak öne çıkan özellikleri ile geleneksel ısıtma yöntemlerine kıyasla farklılıkları arasında şunlar da dikkat çekmektedir:

 • Boru tipi radyant ısıtıcılar tozlanmaya ve islenmeye sebep olmadan çalışır.
 • Bu sistem son teknolojik ekipmanlar ile kurulduğu için gürültü çıkarmadan kullanılabilen bir sistemdir.
 • Hava sirkülasyonunu önlediği için geniş iç mekanların en kısa sürede ideal sıcaklığa ulaşmasını sağlar.
 • Kurulumu kısa sürede tamamlandığı için istenen süre içinde kullanıma hazır hale gelir.
 • Geleneksel ısıtma yöntemlerine kıyasla bu sistem uzun yıllar boyunca arıza yapmadan sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Görüldüğü gibi boru tipi ısıtma sistemleri avantajları bakımından, yüksek yakıt sarfiyatı yapan ve dolayısıyla maliyetleri çok ciddi rakamlara ulaşabilen geleneksel ısıtma yöntemlerine kıyasla çok daha faydalı bir sonuç ortaya koymaktadır. Tüm bu öne çıkan özellikleri sebebiyle boru tipi radyant ısıtıcı sistemlerinin en çok kullanıldığı geniş yüz ölçüme sahip iç mekanlar şu şekilde sıralanmaktadır: cami, spor salonu, depo, fabrika, alışveriş merkezi, restoran, hangar

Boru Tipi Isıtma Sistemleri Çalışma Prensibi

Geniş bir kullanım alanına sahip olması sebebiyle, Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de özellikle kış mevsiminin soğuk iklim şartlarının ciddi şekilde hissedildiği şehirlerde boru tipi ısıtma sistemleri kullanımı her geçen gün artmaktadır. Boru tipi radyant ısıtıcı sistemleri esas olarak 4 ana parçaya sahiptir. Bu parçalar;

 • Yakıcı
 • Radyant boru
 • Reflektör
 • Vakum fanı

olarak birbirinden ayrılmaktadır. Boru tipi ısıtma sistemlerinin çalışma prensipleri esasında oldukça basittir. Baştaki yakıcının bulunduğu bölgede yakılan gazın, sistemin sonunda yer alan vakum fanı tarafından emilerek borunun içinde dolaşması ve soğuduğu noktadan dışarı atılması şeklinde çalışan bu sistem, hemen hemen bütün iç mekanlarda kullanılabilmektedir.

Bu tür bir çalışma prensibine sahip olan sistemde, radyant borunun içinde dolaşan gaz, ısısını boruya geçirmektedir. Radyant borunun dış yüzeyi sıcaklığı ortalama olarak 300 santigrat dereceye kadar çıkabilir. Borudan yayılmaya başlayan ışınım, üzerindeki reflektör sayesinde aşağıya yönlendirilerek iç mekanın ısıtılmasını sağlar. Hava hareketlerinden etkilenmeden yönlenen ışınlar, cisimlere çarptığı anda ısı enerjisine dönüşür ve ideal ısıtma sistemi aktif hale getirilmiş olmaktadır.

Boru Tipi Radyant Isıtma Sistemi Özellikleri

Son yıllarda pek çok farklı sektörde yaygın bir şekilde kullanılmaya devam edilen boru tipi radyant ısıtma sistemi özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Bu ısıtma sisteminde özel olarak kullanılan borular, duvarların en görünmez kısımlarına monte edildiği için dekorasyonu da olumlu etkilediğinden tercih edilmektedir. Bütün mekanı çepeçevre saran borular, geniş alanlara sahip yüzeylerde ve iç mekanlarda bile bütün bölümün eşit bir şekilde ısınmasını sağlamaktadır. El ile temas gerektirmediği için herhangi bir tehlike anında sistemi kendi kendine kapatan randyant ısıtma, gerektiği durumlarda belirli bölgelerin ısısını kesme ve belirli bölgelerin ısısını yükseltme özelliklerine de sahiptir.

Çalışma prensibi gereğince oldukça sessiz çalışan randyant boru ısıtma sistemleri, ateşlendikten hemen sonra çok kısa süre içinde maksimum sıcaklığa çıkabildiği için, istenen durumlarda en kısa sürede ideal ısının oluşmasını sağlamaktadır. Borulara fark edilmeyen durumlarda elle temas olması halinde bile herhangi bir tehlike yaratmadığı için iç mekanların ısınmasında alternatif yöntemlerin başında gelen bu sistem, içten dışa ısıtma prensibini benimsediği için ses yapmadan çalışmasıyla da işletmelerin ve geniş iç mekanların bir numaralı tercihi haline gelmektedir.

Boru Tipi Isıtma Sistemleri Fiyatları

Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunan firmamızın geniş ürün yelpazesi içinde yer alan boru tipi ısıtma sistemleri de her bütçeye uygun fiyat seçenekleri ile satışa sunulmaktadır. Daha ekonomik şekilde büyük mekanların ısıtılmasını isteyenlerin tek tıkla sipariş verebildiği boru tipi ısıtma sistemleri fiyatları bakımından, iç mekanın büyüklüğüne ve ısınma ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. En kapsamlı ısıtma sistemi maliyetleri hakkında detaylı bilgileri bize ulaşarak anında öğrenebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://www.isitmax.com/yerden-isitma-fiyatlari/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart