Çatı İçin Yalıtım Uygulamaları

Çatı ve Oluk Isıtma Sistemleri

Çatı yalıtımına genellikle sıcak soğuk ve nemin binaya girmemesi için ihtiyaç duyulur. Çatı yalıtımları binanın terlemesi ve nemlenmesini engellerken binanın ömrünü de uzatan uygulamalardır. Kışın çatıda biriken yağmur ve kar sularının yol açtığı zararları en aza indirmek amacı ile yapılan yalıtım şekilleri çatını biçimi ve konumu ile alakalıdır. Aynı zamanda ısı yalıtımının yapıldığı çatılarda kışın soğuk havanın içeri girmesi engellenmeye çalışılırken yazın da zararlı ve dik güneş ışınlarından çatı için yalıtım uygulamaları sayesinde binanın korunması hedeflenir.

Çatılarda Su Yalıtımı

Çatı yalıtımları genellikle çatılarda üç nedenle yapılır ve her birinin uygulama tekniği birbirinden farklıdır. Kışın yağan yağmur ve karın binada yarattığı nemlenme ve yosunlaşmanın önüne geçilmesi için uygulanan yalıtım sistemlerinin başında, Membran, plastromerik yalıtım örtüleri ve elostomerik yalıtım örtüleri ile kiremit altı yalıtım örtüleri gelir. Çoğunlukla su geçirmez özellikte bulunan bu örtüler kolay kullanımları ve hızlı uygulanabilme özellikleri nedeni ile tercih edilirler. Öte yandan çatı su yalıtım sistemlerinin sıvı olarak çatıya sürülmesi ile gerçekleşen yalıtım şekilleri de bulunur. Bu malzemeler ise bitüm esaslı su izolasyon malzemeleri, çimento esaslı çatı su yalıtım malzemeleri ve poliüretan esaslı izolasyon malzemelerinin yanı sıra akrilik bazlı yalıtım malzemeleridir.

Çatılarda Isı Yalıtımı

Çatı yalıtımlarında su yalıtımının dışında ısı yalıtım işlemleri de yapılır. Isı yalıtım şekilleri çatının biçimine göre çeşitlilik gösterir. Günümüzde en sık kullanılan çatı ısı yalıtım şekilleri ise, cam ve taş yünü serilmesinin dışında, Polistran ve Poliüretan uygulamalarıdır. Farklı tipteki çatılara uygulanan ve ısı yalıtım malzemeleri ısıyı dışarı vermezken dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesini engeller. Isı yalıtım sistemleri binanın içindeki sıcaklığı dengeleyerek binanın zaman içerisinde yıpranmasını engeller. Binada terlemeden dolayı oluşan küflenmelerin de önüne geçen ısı yalıtım uygulaması aynı zamanda ses yalıtımı sağlar. Gerçekleşen ısı yalıtım uygulamaları sayesinde bina içinde %25 oranında ısı kaybının önüne geçilmiş olur.

Teras Çatı Yalıtımı

Bazen çatılar teras şeklinde olduğu için yalıtım sistemleri de ona göre şekil alır. Teras çatı yalıtım uygulamalarında ise genellikle ısı ve su yalıtımı aynı ekilde uygulanır. Betonarme çatı plakasının üzerine katranlı kağıt, cam yürü ya da ruberoit yalıtım malzemesi konulur, teras meyili verildikten sonra tesviye betonu dökülen terasta levha halindeki yalıtım malzemeleri boşluk kalmayacak şekilde serilerek üzerine mastik beton uygulanır.

Çatı için yalıtım uygulamaları hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Çatı ve Oluklarda Isıtma Kar Buz Önleme Sistemlerimize bakabilirsiniz.

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart