Çatı ve Oluklarda Donmaya Karşı Koruma Sistemi Malzemeleri

Çatılar, yalıtım, iskelet ve kaplama malzemelerinin yüklerine göre sınıflandırılır. Rüzgâr, yağmur ve karın çatıya olan etkisi evin cephesine, çatının eğimine göre değişiklik göstermektedir.

Çatı ve Oluk Isıtma Elektrik Sarfiyatı Ne Kadardır?

Çatı ısıtma ve kar/buz eritme sistemlerindeki elektrik kullanımları bölgedeki iklim koşullarına göre değişlik gösterir. Türkiye’de batıdan doğuya gidildikçe rakım yükselir ve iklim koşulları sertleşir. Ancak ortalama olarak tavsiye edilen enerji metrekare başına 300W’tır. Daha yüksek bölgelerde ise bu değer metrekare başına 350W’a kadar yükselir. Maddi açıdan bakıldığı zaman bu size ekstra bir maliyet gibi görünebilir. Fakat çatınızda kar biriktiğinde ya da oluklarınızda uzun sarkıtlar oluştuğunda bu kar yükünü ya da sarkıtları temizlemek size düşer. Bu durumda çatıya çıkmanız gerekir ve bu da canınızı tehlikeye atmak demektir. Ya da sarkıtların kendi kendine erimesini bekleyebilirsiniz. Bu durumda sarkıtlar hemen erimediği için kendiliğinden kırılıp düşebilir ve evinizin önünden geçen insanların canını dahi tehlikeye atmış olursunuz. Özellikle doğu Anadolu Bölgesi’nde bir yılın yaklaşık olarak 9 ayı kış mevsimi yaşanır. Hem kendinizin ve hem de çevrenizdeki insanların canını tehlikeye atmanıza gerek yok. Üstelik bu ısıtma sistemleri için sizin ekstradan bir düğmeye basmanıza da gerek yoktur. Bu sistem regüleli güç kaynağı teknolojisi sayesinde hava sıcaklığına göre ısıtma derecesini kendisi ayarlayarak daha buzlanma olmadan tehlikenin önüne geçer. Hava soğuk olduğunda ve buzlanma olmadığı durumlarda sistem çalışmayarak size ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlayarak cebinizi ve canınızı korur.

Isıtma Kablosu Fiyatları Ne Kadar?

Isıtma kablolarının birçok çeşidi bulunur ve watt derecesine göre fiyatlandırılır. Standart olarak 15W bir ısıtma kablosunun metresi 20 TL’den başlar. Kablonun kalitesi ve malzemesine göre 50W’lık bir ısıtma kablosunun fiyatı ise 18,5 TL’den başlıyor. Kısa bir hesap yaparsak iki katlı eviniz için oluklarınıza toplamda 7 metrelik ısıtma kablosu döşemeniz gerekir, bu da ortalama metresi 25 TL’den 175 TL’ye evinizin oluklarını buzlanma ve sarkıt oluşma tehlikesinden koruyabileceğiniz anlamına gelir.

Yerden Isıtma Sistemleri M2 Fiyatları Ne Kadar?

Yerden ısıtma için ısıtma borusu, zemin için yalıtım malzemesi ve kenar yalıtım malzemesi toplamda metresi 40 TL’ye gelir. Her kat için ortalama 95-110 m2 olan dairenin kolektörü de 1250 TL’dir.

Çatı ve oluklardaki ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Konut Tipi Çatı ve Oluk Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet