Çatı oluklarda donmaya karşı koruma sistemleri hakkında

Elektrikli ısıtma kabloları çatı ve oluklarda donmaya karşı koruma ve kar erimesinin sağlanması için kullanılmaktadır. Özellikle saçaklarda sarkıt oluşmasını, çatı ve oluklarda kar birikmesini önlemek amacı ile kullanılan pratik ve ekonomik sistemlerdir.

Çatı ve oluklarda donmaya karşı koruma sistemleri her türlü oluk ve çatı malzemesi üzerine uygulanabilmektedir. Elektrikli ısıtma kabloları açık havada kalacak şekilde uygulanır. Bu kablolar, hem buz oluşumunu önlemek hem de kar nedeniyle yaşanacak tıkanmaları önlemek için olukların iniş kollarına döşenir.

Çatı ve Oluklarda Donmaya Karşı Koruma Sisteminin Çalışması

Çatı ve oluklarda donmaya karşı koruma sistemlerinde elektrikli ısıtma kablolarını hem ıslaklık ve hem de ısı sensörleri destekler. Bu iki sensör kontrol panosuna bağlı olarak otomatik olarak çalışmaktadırlar. Buzlanma ve kar başladığında sensörler devreye girer. Sensörler yaptıkları ölçümlerin verilerini kontrol panosuna iletir. Kontrol panosu da bu verileri değerlendirerek devreye girip girmeyeceği kararını verir. Eğer veriler tanımlı bilgileri ile uyuşuyor ise sistem devreye girerek çatı ve oluklarda eritme işlemine başlatır.

Elektrik kabloları çatı ve oluklara silikon veya alüminyum bantlar ile sabitlenir. Bu sistemler aşırı yağış ve kötü hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanarak uygulaması yapılmaktadır. Bu açıdan da uzun ömürlüdür.

Sistemin devreye girmesi için hem nem bilgisi hem de sıcaklık verilerinin kontrol panosuna aktarılması gerekir. Hava sıcaklığı donma derecesinde olsa bile eğer nem yok ise sistem çalışmaz. Bu iki kriterin aynı anda ortaya çıkması sistemi çalıştıracaktır.

Çatı ve Oluklarda Donmaya Karşı Koruma Sistemleri Avantajları

 • Sistem uzun ömürlüdür, bakım gerektirmez.
 • Sert hava koşullarına dayanıklıdır.
 • Çatılarda biriken karı eritmesi sebebi ile karın kürenmesi gerekmez.
 • Çatı yalıtımının bozulmasını önler.
 • Binada su akıntılarının oluşmasını engeller.
 • Elektrikli ısıtma kabloları ile kar yükünü ortadan kaldırdığı için çatılardaki kardan dolayı oluşabilecek yıkılma riski azalır.
 • Oluklardaki buzu eriterek eriyen karın oluklardan atılmasını sağlar, böylece biriken suyun binaya zarar vermesi önlenir.
 • Çatı ve oluklarda oluşacak buz sarkıtlarını önler.
 • Her şekilde binaları ve insanları korur.
 • Gerekli koşullar olduğunda çalışıp, koşullar ortadan kalktığında otomatik olarak durduğundan enerji sarfiyatı azdır.

Yerden ısıtma üzerine döşenebilen sistemler hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Konut Tipi Çatı ve Oluk Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız