Çim Sahalarda Alttan Isıtma Sistemleri Nedir?

Çim Sahalarda Alttan Isıtma Sistemleri Nedir?

26 Temmuz 2019 tarafından in Genel

Yazının içeriği

Elektrikli yerden ısıtma, özellikle kış şartlarının zorlu geçtiği spor alanlarında çim sahanın altından yapılan ısıtma sistemidir.

Çim Sahalarda Alttan Isıtma Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

  • Çim saha üzerinde birikecek karların erimesini sağlamak ve oluşabilecek buzlanmanın önüne geçmek.
  • Spor yapılan alanların her mevsim kullanılabilmesini sağlamak.
  • Spor müsabakalarında çim alanların düzenleme, yeniden çim ekim. vb. durumların ortaya çıkmasını önleyerek, sezona hazırlık maliyetlerini düşürmek.
  • Kötü hava şartları sebebi ile olabilecek ertelemelerin olmasını önleyerek, spor müsabakalarının sorunsuz yapılmasını sağlamak.
  • Toprağın ısıtılması sayesinde çimin sert hava koşullarından etkilenmesini önlemek.
  • Toprağın ısıtılması ile çimin daha hızlı büyümesini sağlamak.

Çim sahalarda alttan ısıtma sistemleri ile çimin hızlı büyümesi sağlanırken sert hava koşullarından etkilenmesi önlenir ve kötü hava şartlarında bile çimin canlı olması sağlanır. Böylece daha kaliteli ve sporcular açısından rahat spor müsabakaları yapılabilir.

Çim Sahalarda Alttan Isıtma Sistemleri Uygulaması

Isıtma yapılacak alandaki çimlerin yenilenmesi sırasında ve mevcut alanda çim varken uygulama yapılması şeklinde iki türü vardır.

Bu sistemlerde alanın bulunduğu coğrafi bölge, toprağın cinsi ve mevsimsel durumlara bağlı olarak güç durumu belirlenir. Normal şartlarda metrekareye 50 W ile 100 W arasında güç değerleri kullanılır.

Çimlerin yenilenmesi durumunda;

Isıtma sistemi yapılacak alanda çim yoksa, yenileniyor ise toprak ve drenaj sistemleri hasar görmemişse toprak tesviye edilir. Sonrasında elektrikli ısıtma kabloları 18 – 40 cm arası ile yerleştirilir.

Çim sahalarda alttan ısıtma sistemlerinde zeminin 10 cm aşağısında yani çim köklerine yakın alandaki ısı ortalama 6 – 10 C arasındadır.

Özellikle futbol veya atletizm gibi çim alanın etkilendiği spor alanlarında yapılacak uygulamada, kablonun geçeceği toprağın derinliği önemlidir. Bu derinlik ortalama 20 – 25 cm arasındadır.

Mevcut alanda çim olduğu durumda;

Uygulama yapılacak alanda çim var ise özel makineler vasıtası ile elektrikli ısıtma kabloları yerleştirilir. Çim zeminin kaldırılmadan yapıldığı bu uygulama sonrasında hava durumuna bağlı olarak 15 -20 gün arasında alan yeniden kullanıma hazır hale gelir.

Çim Sahalarda Alttan Isıtma sistemleri kontrolü manuel veya otomatik olabilir. Sistemlerde özelikle can ve mal kaybına neden olmayacak güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir.

Çim sahalarda alttan ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Seralarda Toprak Altı Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dili Değiştir
    Sepet