Çim Sahalarda Alttan Isıtma Sistemleri Nedir?

Çim Sahalarda Alttan Isıtma Sistemleri Nedir?

26 Temmuz 2019 by in Genel

Elektrikli yerden ısıtma, özellikle kış şartlarının zorlu geçtiği spor alanlarında çim sahalarda alttan ısıtma sistemleridir.

Çim Sahalarda Alttan Isıtma Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

 • Çim saha üzerinde birikecek karların erimesini sağlamak ve oluşabilecek buzlanmanın önüne geçmek.
 • Spor yapılan alanların her mevsim kullanılabilmesini sağlamak.
 • Spor müsabakalarında çim alanların düzenleme, yeniden çim ekim. vb. durumların ortaya çıkmasını önleyerek, sezona hazırlık maliyetlerini düşürmek.
 • Kötü hava şartları sebebi ile olabilecek ertelemelerin olmasını önleyerek, spor müsabakalarının sorunsuz yapılmasını sağlamak.
 • Toprağın ısıtılması sayesinde çimin sert hava koşullarından etkilenmesini önlemek.
 • Toprağın ısıtılması ile çimin daha hızlı büyümesini sağlamak.

Çim sahalarda alttan ısıtma sistemleri ile çimin hızlı büyümesi sağlanırken sert hava koşullarından etkilenmesi önlenir ve kötü hava şartlarında bile çimin canlı olması sağlanır. Böylece daha kaliteli ve sporcular açısından rahat spor müsabakaları yapılabilir.

Çim Sahalarda Alttan Isıtma Sistemleri Uygulaması

Isıtma yapılacak alandaki çimlerin yenilenmesi sırasında ve mevcut alanda çim varken uygulama yapılması şeklinde iki türü vardır.

Bu sistemlerde alanın bulunduğu coğrafi bölge, toprağın cinsi ve mevsimsel durumlara bağlı olarak güç durumu belirlenir. Normal şartlarda metrekareye 50 W ile 100 W arasında güç değerleri kullanılır.

Çimlerin yenilenmesi durumunda;

Isıtma sistemi yapılacak alanda çim yoksa, yenileniyor ise toprak ve drenaj sistemleri hasar görmemişse toprak tesviye edilir. Sonrasında elektrikli ısıtma kabloları 18 – 40 cm arası ile yerleştirilir.

Alttan ısıtma sistemlerinde zeminin 10 cm aşağısında yani çim köklerine yakın alandaki ısı ortalama 6 – 10 C arasındadır.

Özellikle futbol veya atletizm gibi çim alanın etkilendiği spor alanlarında yapılacak uygulamada, kablonun geçeceği toprağın derinliği önemlidir. Bu derinlik ortalama 20 – 25 cm arasındadır.

Mevcut alanda çim olduğu durumda;

Uygulama yapılacak alanda çim var ise özel makineler vasıtası ile elektrikli ısıtma kabloları yerleştirilir. Çim zeminin kaldırılmadan yapıldığı bu uygulama sonrasında hava durumuna bağlı olarak 15 -20 gün arasında alan yeniden kullanıma hazır hale gelir.

Bu sistemlerin kontrolü manuel veya otomatik olabilir. Sistemlerde özelikle can ve mal kaybına neden olmayacak güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir.

Alttan ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Seralarda Toprak Altı Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/yerden-isitma-nasil-kullanilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart