Döşeme Altı Isıtma Sistemi İçin Malzemeler

Elektrikli yerden ısıtma sistemi, son yılların en çok tercih edilen ve en iyi sonuç veren ısıtma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektrikli yerden ısıtma konut, ofis, hamam, sauna ve çim saha gibi alanlar başta olmak üzere birçok alanda sevilerek kullanılmaktadır. Hem ısıtma sistemi olarak çok başarılı olan, hem de diğer sistemlere nazaran daha uygun bir ısıtma sistemi olan elektrikli yerden ısıtma, yeni nesil ısıtma uygulamasıdır. Uygulanacak alanın tadilatı aşamasında da döşenebilen bu ısıtma sistemi, istenildiği taktirde kullanılan alanlara döşenmektedir.

Elektrikli Yerden Isıtma Döşemesi İçin Malzemeler

  1. Isıtma Kablosu: Ortalama kalınlığı 5-7 mm olan bu kablo özellikle ıslak zeminlere uygulanan sistemlerde kullanılmaktadır.
  2. Pano Tipi Termostat: Pano içerisine monte edilir ve sensör aracılığıyla çalışır.
  3. Festeband: Kabloların yere sabitlenmesinde kullanılan bu bant aynı zamanda kablo aralıklarının belirlenmesine de yardımcı olur.
  4. Duvar Tipi Oda Termostatı: Oda içerisinde bir ya da birden fazla kullanılabilir, genellikle banyoların dış duvarlarına yerleştirilir.
  5. Yer Sensörü: genellikle ahşap döşemelerde taban sıcaklığını ayarlamak amacıyla kullanılır. Ahşap döşemelerde ahşabın altındaki sıcaklık 30 dereceyi geçmemelidir.
  6. Yerden Isıtma Kablosu: 2,5 metre soğuk uca sahip olan kablo ısıtılacak alanın tüm zeminine döşenir. Genellikle ev, sera, kümes gibi alanların ısıtılmasında kullanılır.

Döşeme Nasıl Uygulanır?

Elektrikli yerden ısıtma sisteminin uygulanacağı alanın kaba inşaat, son zemin şapı öncesinde ya da tadilat aşamasındayken döşenmesi daha pratik ve daha sağlıklıdır. Rezistans özellikli kablolar kullanılarak yapılan döşemede kabloların belirli bir dirençleri ve ısıl güçleri vardır. Elektrikli yerden ısıtma sistemi uygulanacak alana göre kablolar değişiklik göstermektedir. Islak zeminlerde farklı, ev ve diğer kuru ortamlarda farklı kablolar kullanılmaktadır. Konut, ofis gibi yerlerin ısıtılması için kullanılan kablolar 16 – 17 – 18 Watt/metredir. Döşeme aşamaları oldukça pratik bir şekilde gerçekleşir. Döşenen kablolar en az 5 katman ile korunmaya alınır ve oldukça güvenli bir kullanım sunar. Kullanılan malzemeler çelik zırhlı olduğu için su olan ortamda bile çalışsa herhangi bir tehlike durumu oluşturmaz.

Döşeme altı ısıtma sisteminde kullanılan malzemeler hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet