Elektrik İle Yol Isıtma Sistemi

Elektrik İle Yol Isıtma Sistemi

27 Temmuz 2019 tarafından in Genel

Elektrik ile yol ısıtma sistemi soğuk olan bölgelerde sıklıkla uygulanmaya başlanan uygulamalardan biridir. Yaşamı olumsuz derecede etkileyen kar ve buzlanma riskine karşı alınan önlemlerden en iyisi olan elektrik ile yol ısıtma sistemi, son zamanlarda sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu sistem sadece yol için değil rampa ve garaj giriş çıkışlarında da kullanılmaktadır. Elektrikli sistem zemin üzerinde gerçekleşen tüm koşullara karşı otomatik olarak çalışır ve güvenilir bir zemin olanağı sunar.

Elektrik İle Yol Isıtma Sisteminin Kurulumu ve Çalışması

Elektrik ile yol ısıtma sisteminde yol altına elektrik akımının geçtiği güçlü ve dayanıklı iletken kablolar yerleştirilir. En çok kar alan ve buzlanma yaşanan bölgelere yerleştirilen duyar elemanlardan alınan yüzey sıcaklığı ve ıslaklık oranı gibi bilgiler değerlendirilerek sistem otomatik olarak çalıştırılır. Sistem çalıştıktan sonra buz ve karların erimesi sonucunda hava sıcaklığı ölçümü yapılarak elektrikli sistem devre dışı bırakılır ve fazla enerji tüketimi engellenmiş olur.

Buzlanma ve kar birikiminin engelleneceği zemine ısıtıcı kablolar zemin kaplaması altına döşenir ve otomatik sıcaklık ve nem kontrolü aracılığıyla güvenli bir ısıtma sistemi geliştirilmiş olur. Kablolar genellikle zemin kaplananın 4-10 cm altına yerleştirilir. Zeminde sadece riskli durumlarda sistem çalışır ve zemin risk taşımıyorsa gereksiz enerji tüketimi olmaması için sistem devre dışı olur.

Elektrik İle Yol Isıtmanın Faydaları ve Kullanım Alanları

Elektrik ile yol ısıtma sistemi özellikle kar birikimi ve buzlanma olan bölgelerde uygulanan bir ısıtma sistemidir. En çok yollara uygulanmakla birlikte rampa, garaj giriş ve çıkışı gibi bölgelere de sıklıkla uygulanmaktadır. Bu bölgelere sağladığı avantajları ise şöyle sıralayabiliriz;

 1. Sistem oldukça uzun ömürlüdür ve kurulduktan sonra bakım gerektirmez. Bu sayede gereksiz maliyet engellenmiş olur.
 2. Sistem tamamen otomatik olarak çalıştığı için işçilik ve maliyete gerek duyulmaz.
 3. Uygulandığı zeminlere buzlanma çözümü için kullanılan tuz ve diğer kimyasallar gibi zarar vermez.
 4. Gizli buz ve kar birikiminin engellenmesinde en etkili yöntemdir.
 5. Kar küreme makinalarına ve ekipmanlarına gerek duyulmaz.

Elektrik ile yol ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Rampa ve Yollarda Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız