Elektrik İle Yol Isıtma Sisteminin Faydaları

Elektrik İle Yol Isıtma Sisteminin Faydaları

27 Temmuz 2019 by in Genel

Elektrik ile yol ısıtma sisteminin faydaları son yıllarda soğuk bölgelerde sıklıkla kullanılmaya başlanan sistemler arasında yerini almıştır. Özellikle çok kar yağan ve buzlanma yaşanan bölgelerde bir çözüm olarak karşımıza çıkan sistem yol ısıtmanın yanı sıra, rampa ve garaj girişi ısıtmalarında da kullanılmaktadır. Sistem, kurulan yüzeyin ıslaklık ve soğukluk seviyesini değerlendirerek buz dedektörünü çalıştırır ve ısıtma eylemini gerçekleştirmektedir.

Elektrik İle Yol Isıtma Sisteminin Faydaları Nedir?

Bu sistemin kullanılmasının son derece önemli faydaları vardır. Çok pratik ve uzun ömürlü kullanıma sahip olan elektrikli yol ısıtmanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 1. Sistem tamamen otomatik olarak çalışır. İşçilik maliyeti ve gecikme sorunları ile karşılaşılmaz.
 2. Gizli buzun düşmanı gibidir. Gizli buz oluşumuna imkan tanımaz. Kar ve kum yığınlarının oluşmasını engeller.
 3. Uygulandığı yol üzerindeki zeminlere, kar ve buzlanma için kullanılan tuz ve diğer kimyasal maddeler gibi zarar vermez.
 4. Kar küreme makine ve ekipmanlarının kullanılmasına gerek kalmaz.
 5. Sistem uzun ömürlüdür ve kurulumundan sonra bakım gerektirmez.

Elektrik İle Yol Isıtma Sisteminin Çalışması

Elektrikle çalışan ısıtıcı kablolar özellikle yol ve rampalarda çokça kullanılmaktadır. En çok kar alan ve buzlanma yaşanan bölgelere uygulanan sistem, yerleştirilen duyar eleman aracılığıyla alınan yüzey sıcaklığı ve ıslaklık oranı gibi bilgileri değerlendirerek çalışan buz dedektörlerinden oluşmaktadır. Bu sistemde ıslaklık ve sıcaklık ölçümünün yanı sıra sıcaklık, kar yağması ve don oluşturma seviyesine indiği zaman çalışır. Erime başladığında durur ve gereksiz enerji tüketimi yapmaz.

Buzlanmanın önleneceği zemin kaplamanın altına elektrikli kabloları döşenir. Böylece nem kontrolü ve otomatik sıcaklık ayarı yapıldığı için güvenli bir şekilde buzlanma sorunu giderilir. Zemin kaplamasının ortalama olarak 4-10 cm altına yerleştirilen bu ısıtıcı kablolarla ısıtılan zeminde kar, kum birikimi ve buz oluşumu engellenir. Elektrikli kabloların gücü ve cinsi, zeminden kaç cm aşağıya döşeneceği, döşeme aralıkları ve nasıl kontrolü sağlanacağı gibi hususlar tasarımın temelini oluşturmaktadır. Zemin üzerinde buzlanma riski meydana geldiğinde sistem devreye girmekte ve sistemin kontrollü çalışması ile birlikte enerji tüketimi optimize edilmektedir.

Elektrik ile yol ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Rampa ve Yollarda Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bu yazımızda elektrik ile yol ısıtma sisteminin faydaları konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/zemin-isitma-sisteminin-tuyolari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart