Elektrikli Çatı Isıtma ve Oluk Isıtma Sistemleri

Elektrikli Çatı Isıtma ve Oluk Isıtma Sistemleri

27 Temmuz 2019 tarafından in Genel

Yazının içeriği

Ülkemiz genellikle sıcak ve ılıman bir iklime sahip olsa da kış aylarında yoğun kar yağışı ve don olaylarıyla sıkça karşılaşmaktayız. Kar her ne kadar doğal bir güzellik olarak hoş bir izlenim yaratıyor olsa da kar yağışı, ardından gerçekleşen erime ve eriyen karın tekrar donma süreci, çatılarda önemli sorunlara neden olabilmektedir. Kar ve yağmur sularının çatıdan tahliyesi amacıyla tasarlanan olukların, erime ve donma neticesinde buzla kaplanması, bu sorunların temelini oluşturur.

Çatı yüzeyinde eriyen kar sularının çatı arasına sızarak çatı yalıtımını bozması, ciddi ısı kayıpları, binada bölgesel akıntılar, oluk-çatı örtüsü ve dış cephe kaplamasının hasar görmesi gibi sorunlar nedeniyle oldukça yüksek maliyetlerle karşılaşılır. Buzlanma sebebiyle çatı yüzeyinde hasarlar oluşabilir. Buz sarkıtları ağırlık oluşturarak olukların kırılmasına ve sarkıtların beklenmedik anlarda koparak düşmesine neden olabilir.

Elektrikli Çatı Isıtma Sistemi Nedir?

Çatı ısıtma sistemleri yakın geçmişte önemli bir gelişme göstermiş ve tüm bu olumsuz durumların çözümü amacıyla elektrikli ısıtıcı kablolar üretilmiştir. Bu kablolar, çatı yüzeyinde ve oluklarda karşılaşılan buzlanmanın önlenmesinde oldukça etkili ve alternatifsiz bir malzemedir. Oluk içi ve çatı yüzeyi gibi buzlanmanın engelleneceği bölgeye, alüminyum bantlar ve silikonla sabitlenen ısıtıcı kablolar, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek buzlanma oluşumunun önüne geçer. Böylece eriyen kar sularının tekrar donarak olukları tıkamasının ve sarkıt tehlikesinin önüne geçilir. Su kolayca akış yolu bulduğu için sorun tamamen çözülmüş olur.

Elektrikli Çatı Isıtma Sistemi Güvenli Midir?

Elektrikli çatı ısıtma sisteminde kullanılan kablolar, hiçbir tehlike yaratmaz, aksine son derece güvenlidir. En ağır kış koşullarına bile dayanıklıdırlar. Her şartta sorunsuz çalışırlar. Kullanım ömürleri oldukça uzundur.

Çatı Isıtmada Otomatik Buzlanma Dedektörü

Çatılar için kar buz eritme amacıyla tercih edilen elektrikli çatı ısıtma sistemi, sahip olduğu buzlanma dedektörü ile yalnızca ihtiyaç anında çalışır. Buzlanma dedektörü, nem-sıcaklık sensörü ve kontrol kutusundan oluşur. Buzlanmanın başladığını tespit ettiği anda, ısıtıcı kabloya enerji akışı sağlar ve ısıtma işlemi başlamış olur. Böylece gereksiz enerji sarfiyatı ve harcamanın önüne geçilmiş olur. Hava sıcaklığının çok düşük olmasına rağmen çatıda buzlanma yoksa, sistem devreye girmez. Elektrikli çatı ısıtma sistemi, ancak hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü ve çatı yüzeyi ya da olukta nem, su, kar olması durumunda çalışmaya başlar. Kısaca, buzlanma riskinin oluşması yeterlidir.

Elektrikli Çatı Isıtma Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Elektrikli çatı ısıtma sistemleri Erzurum-Kars gibi kış koşullarının ağır geçtiği, yoğun kar yağışı ve buzlanmaya maruz kalan bölgelerimiz başta olmak üzere her şehirde; konut, ticari yapı, kamu binaları ve tarihi binalar dahil tüm yapılar için uygun ve gerekli bir teknolojidir. Lüks değil gerçek bir ihtiyaçtır. Başlıca kullanım alanları tahliye boruları, oluklar ve kritik çatı kenarlarının yanı sıra düz çatılarda yer alan sifonlu çatı drenaj sistemleridir.

Neden Elektrikli Çatı Isıtma Sistemi Yaptırmalıyım?

Akıllı ısıtma kabloları ile enerji tasarrufu

Standart ısıtma kabloları sabit ve sürekli bir enerji sağlarken sensör ve detektörlerle hassas kontrol mekanizmasına sahip akıllı ısıtma kabloları sayesinde, sistem yalnızca gerektiği kadar çalışır. Bu da orta vadede önemli bir maddi tasarruf sağlar.

Kolay montaj ve %100 emniyetli kullanım

Çatı oluk rezistansı olarak da adlandırılan sistemin kurulumu oldukça pratik, kullanımıysa tamamen güvenlidir. Ayrıca çatılarda buz çözme amacıyla yerleştirilen, montajı pratik çatı ısı bantları da yer alır. Isıtıcı kablo ve bant, isteğe göre ihtiyaç duyulan uzunlukta kesilebilir ve aşırı ısınma, yanma gibi riskler taşımadan oluklarda kullanılabilir.

Dayanıklı ve uzun ömürlü malzeme

En ağır hava koşullarına maruz kaldığı anlarda bile, UV dirençli modifiye polyolefin dış kılıfı sayesinde kendisini muhafaza eder ve uzun ömürlü bir kullanım konforu sunar.

Elektrikli Çatı Isıtma Sistemi Yaptırmada Fiyatlandırma Nasıl Olur?

Tüm tesisat hizmetlerinde olduğu gibi, elektrikli çatı ısıtma sistemi kurulumunda da fiyatlandırmayı etkileyen en önemli faktörler uygulanacak bölgenin yüzey alanı ve malzeme kalitesidir. Oluk ve çatı yüzeylerinizde kar buz önleme amaçlı en kolay ve pratik yöntem olan elektrikli çatı ısıtma sistemleri, Isıtmax tecrübesi ve teknolojik altyapısıyla, en kaliteli ve en güvenli malzemeler kullanılarak sizlere sunulur. Sistemin uygulanacağı binada gerçekleştirilecek yerinde keşif ve fizibilite çalışmalarının akabinde, sizin için en uygun fiyat belirlenir. Alanında uzman Isıtmax ekibi tarafından çok kısa bir süre içerisinde montajı gerçekleştirilen elektrikli çatı ısıtma sisteminizle; tüm kış ayları boyunca sıkıntı yaşamadan rahatlığın keyfini yaşamak size kalır.

Isıtmax olarak sunduğumuz hayatı kolaylaştıran teknolojik ısıtma çözümlerimizle, tüm enerjimizi müşterilerimizin huzur ve konforu için harcıyoruz.

Çatınız için en uygun ısıtma önerileri ve elektrikli çatı ısıtma fiyatları için Konut Tipi Çatı ve Oluk Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dili Değiştir
    Sepet