Elektrikli Rampa ve Yol Isıtma Çözümleri Hakkında

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri, her büyüklük ve şekildeki rampa ve yollara döşenebildiği gibi evlerin garaj girişlerine, otoyol ve köprülerin buzlanmaya açık kısımlarına döşenerek buz ve kar eritme amacı ile kullanılabilmektedir. Elektrikli zemin ısıtma sistemleri karın ve buzun eritilerek güvenli bir zemin elde edilmesi açısından çok önemlidir.

Elektrikli rampa ve yol ısıtma sistemleri yolun tamamına döşenebildiği gibi sadece belirli kısımlarına da döşenebilmektedir. Bu tarz sistemlerde kablolar beton veya asfaltın altına döşenirler. Sistemin çalışması ise otomatik olarak sağlanmaktadır.

Elektrikli Rampa ve Yol Isıtma Sistemleri Çalışması

Bu sistemlerde amaç, kupkuru bir zemin elde etmek veya yeri ısıtmak değildir. Elektrikli zemin ısıtma sistemin amacı karı eriterek, eriyen kar suyunun tekrar donmasına mahal vermeden akıp gitmesini sağlamaktır. Kar suyunun tamamen buharlaşmasını sağlamak yüksek bir maliyet (ki elektriksel güç bakımından da yüksek bir güç gerekmektedir) getireceğinden uygulanması ekonomik de değildir.

Elektrik kabloları asfalt veya beton altına döşenirler. Termostatlar ile tetiklenen sitem otomatik olarak çalışır. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerin çalışması havanın sıcaklığına bağlı değildir. Döşetilen yer üzerinde kar yağmadığı veya buz oluşmadığı zaman çalışmazlar. Bu sebeple elektrikli rampa ve yol ısıtma çözümlerinde ıslaklık ve ısı sensörleri kullanılır. Bu sensörler yol üzerindeki kar ve buz oluşumunu sürekli olarak takip ederler. Termostat üniteleri sensörlerden gelen verileri değerlendirir ve eğer ortamda ıslaklık varsa hava donma sıcaklığının altında ise çalışmaya başlar. Sistemin çalışması için bu iki şartın bir arada olması gerekmektedir. Şartlardan biri ortadan kalkar ise sistem otomatik olarak çalışmayı durdurur.

Elektrikli Rampa ve Yol Isıtma Sistemleri İnşaat Şartları

  • Elektrikli zemin ısıtma sistemlerinde, elektrik kablolarının döşeneceği zeminde erimenin sağlanacağı sıcaklığı elde etmek için, kar yağma hızı, kar yağma derecesi, rüzgârın hızı, atmosfer sıcaklığı ve nem yanında topraktan kaçacak olan ısının da hesaplanması önemlidir.
  • Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde, kar yağma hızı sayesinde karı eritecek güç belirlenir. Ayrıca rüzgârın hızı ve nem hesapları ile eriyen karın buharlaşma süreci belirlenir.
  • Elektrikli rampa ve yol ısıtma çözümlerinde elektrik kablolarının üzerine döşenecek şapın kalınlığı 5 ile 7 cm arasında olmalıdır. Kabloların 15 -20 cm’den kar eritmesi de mümkündür ama bu durumda eritme süresi uzamaktadır.

Elektrikli kablolar her türlü asfalt ve beton altına uygulanabilir. Ancak yollardaki beton veya asfaltın kendine göre avantaj ve dezavantajlarını dikkate emlak önemlidir.

Elektrikli rampa ve yol ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Rampa ve Yollarda Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız