Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri Avantajları

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri Avantajları

27 Temmuz 2019 tarafından in Genel

Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin temeli, elektrikli ısıtma kablolarının yere döşenmesi ile ısınmanın sağlanması şeklindedir. Sistem zemin döşemesinin altına elektrikli ısıtma kablolarının döşenmesi ve sonrasında da üzerine istenilen zemin kaplama malzemesi ile kaplanması şeklinde yapılır.

Üst zemin malzemesi olarak, kısıtlama olmadan her türlü malzeme kullanılır. Mermer, fayans, seramik, tahta ve parke gibi zemin döşemeleri altına uygulanabildiği için çok avantajlıdır. Elektrikli zemin ısıtma sistemlerinin çok geniş kullanım yerleri vardır. Kapalı ya da açık mekânların yerden ısıtılmasında kısmen veya tamamen döşenerek kullanılabilir. Mesela ev, konut ve villa gibi yaşam alanlarının tümünde veya kısmi ısıtılmasında, sera ve bahçelerde toprağın ısıtılmasında, hamamlarda, kapalı yüzme havuzlarında, cami veya büyük salonların ısıtılmasında kullanılır.

Elektrikli Yerden Isıtma Sisteminin Sağladığı Avantajlar

Elektrikli yerden ısıtma sisteminin avantajları şöyledir;

 1. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri, kontrollü sistemlerdir. Termostatlar ile kontrol edilir ve istenilen sıcaklığa geldiğinde otomatik olarak durur.
 2. Elektrikli zemin ısıtma sistemleri döşeme şekli sebebi ile mekânda aşırı ısı farklılıklarına sebep olmaz. Her yer eşit derecede ısınır ve aynı yer içerisinde ısı farklılıkları olmaz. Bu açıdan dengelidir.
 3. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri düşük dereceli ısıtmadır. Yani klasik sistemlerde radyatörde, sıcaklık +50-80 derece olması gerekirken bu sistemde +35-40 derece arasındadır.
 4. Konutlarda her odanın ısısı termostatlar ile kontrol edilir. İstenildiği zaman odalar az veya çok ısıtılabilir. Kullanılmayan odalar devre dışı bırakılabilir.
 5. Kısmı kullanım mümkündür. Yani elektrikli zemin ısıtma sistemi sadece mutfak ve banyolara döşenebilir.
 6. Kontrollü tüketim olduğundan toplam tüketim maliyeti düşüktür.
 7. Klasik ısınma sistemlerinde havadaki nemin azalması, toz ve mayt oluşumu gibi durumlara neden olur. Ancak elektrikli yerden ısıtma sistemleri bu konuda son derece avantajlıdır. Toz ve mayt oluşumu minimum seviyededir. Hava daha homojendir ve sağlıklıdır.
 8. Özel tesisat veya alt yapı gerektirmez yani konutun kendi elektrik sistemi yeterlidir.
 9. Gerektiğinde yatay döşendiği gibi duvara dikey olarak da döşenebilir.
 10. Döşenmesi kolaydır, en fazla 3 gün içerisinde döşenebilir.
 11. Zemin ısıtma sistemleri yapısı nedeni ile bakım gerektirmez bu sebeple de pratik ve temizdirler.
 12. Klasik ısınma sistemleri gibi evin belli yerlerinde radyatörlerin sebep olduğu ölü alanları yaratmaz. Daha fazla kullanım alanı sunar.
 13. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri uzun ömürlüdür. Genel ortalama dayanıklılık ömrü 60 yıldır.
 14. Güvenli sistemlerdir yangın tehlikesi yoktur.
 15. Sistemin gürültüsü yoktur ve bu sebeple kimseyi rahatsız etmeden çalışır.
 16. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri günümüzde rahatlığı ve sağladığı avantajlar açısından kullanımı gittikçe artan zemin ısıtma sistemleridir.

Yerden ısıtma üzerine döşenebilen sistemler hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dili Değiştir
  Sepet