En Tasarruflu Isıtma Sistemi Nedir?

En Tasarruflu Isıtma Sistemi Nedir?

19 Kasım 2020 tarafından in Genel

Yazının içeriği

Meteoroloji sürekli uyarıyor. Kış geldi çattı. Havalar da her geçen gün biraz daha soğuyor. Isınma sistemleri için ayrılan bütçelerden nasıl tasarruf edebiliriz konusunda ise farklı çözüm önerileri var. Türkiye’de kullanılan çok sayıda ısıtma sistemi var. Güneş enerjisi, yerden ısıtma, doğalgaz sobaları ve kombi, şömine, merkezi sistem için kullanılan büyük kalorifer kazanları ve elektrikle çalışan radyatörler gibi seçenekleri sıralamak mümkün. Ancak hangisinin en iyisi olduğu ve tasarruflu ısıtma sistemi nasıl kullanılmalı konusu sürekli tartışılıyor. Yeni nesil klimalar, elektrikli ısınma sistemleri ve yerden ısıtma sistemi, doğalgaz ile ısınmanın rakibi olabilir mi? Peki farklı ısıtma sistemlerine göre nasıl tasarruf edilebilir? Sizler için en tasarruflu ısıtma sistemi nedir? Sorularını yanıtlıyoruz.

Doğalgazla Isınma Sistemi İçin Nasıl Tasarruf Edilir?

Doğalgaz ülkemizde yurtdışından ithal edildiğinden dolayı fiyatı oldukça pahalı olan bir ısınma şekli. Özellikle konutlarda yüksek miktarda faturalarla karşılaşılıyor. Doğalgazın tasarruflu ısıtma sistemleri arasında sayılması içinse bazı tedbirler almak gerekiyor. Türkiye’de, genelde büyük şehirlerde, hem sanayide hem de konutlarda ısınmak için en çok tercih edilen sistem olan doğalgaz kullanımında, doğru davranış şekilleriyle tasarruf etmek mümkün.

Alacağınız basit önlemlerle daha az fatura gelmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin radyatörlerin arkasına ısı yalıtım plakaları yerleştirebilir, eşyalarınızı kalorifer peteklerini kapatmayacak şekilde koyabilirsiniz. Uzun perde kullanarak ve perdelerinizi kış aylarında, özellikle geceleri kapalı tutarak da ısınma konusunda tasarruf edebilirsiniz. Binada ısı yalıtımı varsa ve alınması gereken önlemleri de aldıysanız doğalgazı tasarruflu ısıtma sistemi gibi kullanabilirsiniz. Tam olarak bu kategoriye dahil olmasa da alınan tedbirlerle tasarruf sağlamak mümkün olacaktır.  

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi İle Nasıl Tasarruf Edilir?

Özellikle büyükşehirlerde çoğu mekan ısınma için doğalgaz kullanıyor. Ancak Kapalı Çarşı gibi tarihi mekânlarda, eski mahalle ve yapılarda elektrikli ısınma sistemi sıklıkla kullanılıyor.  Bu büyük yapıların yanı sıra konutlarda da yaygın olarak kullanılan elektrikli yerden ısıtma sistemi, tasarruf konusunda da öne çıkıyor. 

Elektrikli ısınmada da tasarruf edebilmek için alınması gereken bazı önlemler var. Öncelikle üzerinde bulunan termostattaki ısı en fazla 50 dereceye kadar ayarlanmalı. Isıtıcı mutlaka toprak hatlı bir prizle birlikte kullanılmalı. Termosifon kullanılıyorsa, dolu şekilde çalıştırılmalı. Tasarruflu ısıtma sistemi özelliği olan akıllı ısıtıcılar alınmalı. Bu tedbirlerin tamamı alındığında faturanın da düştüğünü görebilirsiniz.

Yerden Isıtma Sistemi İle Nasıl Tasarruf Edilir?

Tasarruflu ısıtma sistemi olarak da bilinen yerden ısıtma sistemi, yapılış aşamasında biraz maliyetli olsa da sonrasında sağlayacağı enerji tasarrufu ile uzun vadede bütçe dostu olarak biliniyor. Her ay ödenen ısınma faturasından ortalama yüzde 20-25 oranında tasarruf edilmesini sağlıyor.

Ayrıca evde bir petek olmadığından dolayı, ev sahibine eşyaları dilediği şekilde yerleştirme imkanı sunuyor. Özellikle kış aylarında hep soğuk olan seramik zeminler, yalnızca yerden ısıtma sisteminde tam olarak ısınıyor. Bu da çocuklu aileler için tasarrufunda ötesinde bir avantaja dönüşüyor. Son günlerin tasarruflu ısıtma sistemi olarak öne çıkan yerden ısıtma, yakın zamanda doğalgaz kadar popüler olacak gibi görünüyor.

Kış Aylarında Enerji Tasarrufu İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kış aylarında ödenen ısınma faturalarından tasarruf edebilmek için tasarruflu ısıtma sistemlerine ek olarak alınacak bazı önlemler var. Öncelikli olarak ısınması istenen mekânın ısı yalıtımının iyi yapılmış olması gerekiyor. Son zamanlarda zorunlu hale getirilen bina ısı yalıtımları, herkesin bildiği adı ile mantolama, ısı yalıtımı konusunda oldukça başarılı. Mantolama yapılan binalarda, yapılmayan binalara göre ısının hem eşit yayıldığı hem de daha verimli şekilde faydalanıldığı kanıtlanmış durumda. Bu nedenle eğer binada mantolama yoksa, ısıtma konusunda ne kadar tasarruf edilirse edilsin, istenilen bütçeleri yakalamak oldukça zor. Tasarruflu ısıtma sistemi bile kullanılsa, yeteri kadar ısı yalıtımı olmadığından daha çok enerji harcanması gerekiyor.

Faturalarınızı Azaltmak İçin Isıtma Sistemleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Evde kendi kendinize alabileceğiniz bazı basit önlemlerle faturalarınızı azaltabilirsiniz. Tasarruflu ısıtma sistemi kullanmanız durumunda, faturalarınız zaten çok yüksek gelmeyecektir ama ek önlemleri de alırsanız, ısınma için harcadığınız tutarı en aza indirebilirsiniz. Örneği camlarınız eski tip camsa, çift cam sistemi olan PVC doğrama camlarla değiştirebilirsiniz.

Doğalgaz kullanıyorsanız ve eski tip bir kombiniz varsa, kombinizi yeni sistemle çalışan bir cihazla değiştirebilirsiniz. Yeni tip kombilerin tamamı yoğuşmalı özelliğe sahip ve çoğunda zaman ayarı seçeneği var. Her gün çalışıyor ve ev dışında uzun saatler geçiriyorsanız, faturanızda yüzde 20’ye kadar düşüş sağlayabilirsiniz. Ya da tamamen değişiklik yapabilir, tasarruflu ısıtma sistemi kullanabilirsiniz.

Kış Aylarında Evlerimizdeki Isı Kaybı Nasıl Engellenir?

Kışın ısının en çok kaybedildiği alan evlerimizin pencere ve kapıları. Kapı ve pencerelerde izole malzemeler kullanılır ve kenarlarında bulunan boşluklar pencere ve kapı süngerleri gibi uygun malzemelerle kapatılırsa, ısı kaybı engellenebilir.

Bulunduğumuz binanın çatısının izolasyonlu olması da ısı kaybını engelleyen bir diğer etkendir. Kombinin sadece 5 derece bile düşük şekilde ayarlanması faturaya etki edecektir. Merkezi sistemle ısınan binalarda ısı pay ölçer ya da ısı ayarlı termostatların kullanılması da mutlaka enerji tasarrufu sağlayacaktır. Evde bulunan sıcak su boruları da izole edilebilir. Zaman ayarlı bir kombi kullanılıyorsa, evde olunan zamanlara göre ısı derecesi ayarlanabilir. Tasarruflu ısıtma sistemi kullanıyorsanız bu önlemlere gerek duymayabilirsiniz ancak bu önlemleri de almanız durumunda, zaten düşük gelen faturanız daha da düşecektir.

Isıtma Sistemleri İçinde En Ekonomik Olanı Hangisidir?

Doğalgaz, elektrik ya da yerden ısıtmanın kullanıcısına özel tasarruf tedbirleri var. Bina ısı yalıtımı, çatı izolasyonu gibi önlemler ise tüm ısıtma sistemleri için geçerli. Ancak ekonomik olarak yerden ısıtma sistemi bir adım daha öne çıkıyor. Yerden ısıtma, tüm tasarruflu ısıtma sistemi çeşitleri arasında fatura dostu ısınma şekli olarak biliniyor. Bu nedenle şimdiye kadar kullandıklarımızın arasında en mantıklısı olarak bir adım öne çıkıyor.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/elektrikli-yerden-isitma-ne-kadar-yakar/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet