Endüstriyel Tesisler İçin Isıtıcı Kablo Seçimi

Endüstriyel Tesisler İçin Isıtıcı Kablo Seçimi

11 Şubat 2021 by in Genel

Endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi kendini düzenleyen akıllı kablolardır. Kablo bu çalışma prensibiyle kendi sıcaklığını ayarlar, sıcaklık kontrol ünitesine gerek kalmadan kontrol altına alacaktır. Standart ısıtma kablolarından daha avantajlı yönü olmakla beraber, kablonun ilk üreticisi tarafından kendi kendini düzenleme konusunda bir çalışma prensibi ortaya konulmuştur. Aslında tamamen kendini düzenlediği söylenemez. Özellikle standart kablolarda termostat ya da diğer kontrol cihazlarına ihtiyaç olur. Bu durum daha fazla maliyet ve enerji demektir. Endüstriyel tesislerde kullanılan kablo seçiminde özellikle dikkat edilmesi gereken, yüksek sıcaklığı kontrol altına alan kablolar kullanmaktır. Elektrik akışında yüksek sıcaklık olduğunda belirli kademelerde ısı düşer ve daha fazla ısınmanın önüne geçilmiş olur.

Yüksek Isı Kabloya Zarar Verir Mi?

Endüstriyel makinelerin karmaşık çalışma yapısı gereği, endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi ile uzun süreli üretim yapması gerekebilir. Sürekli çalışması gereken makinelerin ise elektrik sorunları yaşamaması hem üretim verimliliğini olumsuz etkilemez hem de önemli parçaların yüksek ısıdan etkilenmesinin önüne geçilir. Kabloların yüksek ısıdan zarar görmesi istenmeyen durumlar arasındadır. Dolayısıyla daha dikkatli kablo seçimi yapmak birçok cihazın, çalışmasını aksatmasının önüne geçilir. Uygun kablonun kullanılması ile daha az elektriğin akışı sağlanır, endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi kablo ısınmaz ve zarar görmez.

Isıtıcı Kablo Ne İşe Yarar?

Isıtıcı kabloları standart ve endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi olarak ayırmanız mümkün olabilir. Aşırı ısınmanın kabloya verdiği zarar makinelerin de bozulmasına yol açar. Isıtma kablosu nitelik olarak diğer kablolardan biraz farklıdır. Daha kaliteli malzemelerden 4–5 kat olarak üretilir. Isıtıcı kabloların ısıyı olumsuz olarak etkilememesi adına güç çıkışının otomatik ayarlanması önemlidir. Kendi kendini düzenleyen ısıtıcı kablolar ile ısı kayıpları, yüksek ısı gibi sorunlar tamamen ortadan kalkar. Aynı zamanda sertifikalı endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi güvenle her alanda kullanılır.

Kendi Kendini Düzenleyen Isıtıcı Kablo Kullanım Alanları?

Kablolar belirli kalınlığa sahip ve kullanım amacına göre kullanılan çeşitlere sahiptir. Endüstri alanının geniş olduğunu düşündüğünüzde kullanılması gereken kablolar bazen bir tank üretim tesisine de kullanılabilir.

Kullanım alanları;

 • Boru hattı ısıtma endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi
 • Çatı oluk ısıtma
 • Tesis
 • Tank ısıtma
 • Proses sıcaklık kontrol üniteleri

Bunun gibi birçok endüstri alanında kullanım yeri bulur. Üretilen malzemelerin büyük olması ve tesis kapasitesinin diğer üretim alanlarına göre daha büyük makinelerden oluşması, endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi özel kabloların kullanılmasını gerektirir.

Çatı Sistemlerinde Isıtıcı Kablo Kullanımı

PVC kaplı bazı çatı mebran yüzeylerinde kullanılan, yağmur olukları içerisinde sıcaklık ayarlaması yapan endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo sıcaklığı 65°C üzerine çıkmaz. Bu ısı ayarlaması sayesinde yangın çıkma olasılığı ortadan kalkar. Daha güvenli üretim alanlarında çalışma sağlayarak, yüksek bütçelerde yer alan makineleri korur. Mühendisler tarafından da tercih edilen ısıtıcı kablolar daha çok kendini düzenleme özelliğine sahip olan kablolardır. Kablolar özellikle sıcaklığa ve kimyasala karşı dayanıklı olmasına göre endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi ile ayrılır.

Kendiliğinden Regüleli Isıtma Kablosunun Çalışma Prensibi Nedir?

Kendi kendini düzenleyen endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi yüksek karbon ve polimer teknolojisinin kullanılarak yapılmış olması, elektrik akımında kabloda yer alan iletkenler polimer çekirdeği içerisinden geçerek ısı üretmesini sağlar. Çekirdekten geçen elektrik akımı, sıcaklığın düşmesi ile daha fazla yoldan geçerek daha yüksek ısı üretir. Bu durum ters orantılıdır. Çekirdeğin yapısal özelliği ile kablo ısınmaz, sorunları ortadan kaldırır. Yanmanın önüne geçer, endüstriyel tesisler için ısıtıcı kablo seçimi ekonomik bir enerji tasarrufu sağlar.

Isıtıcı Kablo İle Donmayı Önleyin

Kullanılan sistemler ile boru hattında yer alan bazı akışkanların boruda donmaya sebep olmaması adına çalıştırılır. Isıtıcı kablolar içerisinde self regulating en fazla kullanılan ısıtıcı kablolar arasındadır. Boru hattını ısıtmak için kullanılır ve yangın çıkma riski olmadığı için sıklıkla tercih edilir.

Kendini Düzenleyen Isıtıcı Kabloların Farkı Nedir?

Kendinizi düzenleyen kabloların, diğer seri dirence sahip kablolar arasındaki fark daha dayanıklı olmasıdır. Aynı zamanda endüstriyel alanda güvenlik üst düzeyde tutulmalıdır. Dolayısıyla kabloların güvenli olması da oldukça önemlidir.

Rampa Isıtma Sistemlerinde Isıtıcı Kablo Kullanımı

Özellikle rampa ısıtma sistemlerinin tercihleri arasında yer alır. Günümüzde regüle özellikli ısıtıcı kablolarının kullanımı artmıştır. Bu güvenlik anlamında daha güvenilir olduğu için yapılan bir tercihtir.

Kendiliğinden Isıtıcı Kablonun Maliyeti

Kurulum maliyeti olarak ilk etapta yüksek fiyat gibi gözükse de standart seri dirençli kablolara göre çok daha fazla geleceğe yatırım yapmış olursunuz. Enerji verimliliği, tasarruf ve kullanım güvenliği ile ilerleyen dönemlerde oldukça faydasını göreceğiniz bir sistemdir.

İş Güvenliğinde Isıtıcı Kablo Kullanımı

İş güvenliği adına sahada çalışan personelin korunmasına yönelik oldukça geniş güvenlik sağlar. Mimari birçok projede kullanımı yaygınlaşmış ve standart kullanılan kablolar gibi vazgeçilmez hale gelmiştir. Bina içerisinde kullanılarak verimliliği üst düzeye çıkarırsınız.

Bina İçlerinde Isıtıcı Kablo Kullanımı

Çok katlı dairelerin olduğu yeni bina projelerinde en fazla dikkat edilmesi gerekenler arasında kablo seçimi vardır. Kabloların kaliteli olması binada yangın çıkmasının önüne geçer. Binalarda kullanılan ve her dairenin elektrik kullanımına göre ana elektrik tesisatını etkileyen bazı durumlarda yüksek ısının oluşarak binada yangın çıkarması olasıdır. Kullanılan ısıtıcı kablonun kendini düzenleme konusunda özelliğe sahip olması bu sorunların önüne geçer ve kısa sürede ısıyı kontrol altına alır. Ters orantı ile ayarlanması sonucu sıcaklığı sürekli dengede tutar.

Endüstriyel Alanda Isıtıcı Kablo Kullanımı

Endüstriyel ısıtma sürecinde boru hattında bulunan gazların, sıvıların ve diğer viskoz akışkanların donmasını engellemek, ısı kaybının önüne geçmek, ısıtmayı kontrol altına almak adına boru hattı ısıtmasında kablo seçimi önemlidir. Boru hattında kullanılan kablo seçiminde bazı detaylar göz önünde bulundurulur. Akışkanın türü, ortam, boruların arasındaki mesafe gibi birden fazla unsur ele alınarak kablo seçilir. Kabloda bulunan güç, sistemde bulunan ürünleri pompalar, akışkanlık seviyesini korur. Uzun süreli ve güvenli kullanım için tercih edilir.

Endüstriyel Isıtıcı Kablo Özellikleri

Isıtıcı kablolarda kendi kendini düzenleyen kabloların avantajı fazladır. Akışkanın istenilen sıcaklıkta olması, ısı kaybının önüne geçilmesi, elektrik enerjisinin kontrol altında tutulması, bakıma gerek duyulmaması gibi avantajları yer alır. Endüstriyel alanda kullanılan kablolarda olması gereken bazı özellikler vardır.

Bunlar;

 • Esnek olmalı
 • Farklı güçte olmalı
 • Kontrol sistemine sahip olmalıdır.

Isıtmax uzman ekibi ve tecrübesiyle güvenle tercih edebileceğiniz bir hizmet sunmaktadır. Oldukça avantajlı olan kabloların aşırı ısınma yaşamıyor olması yanmayı önler. Bulunduğu ortama uyum sağlar, pratik uygulama sağlar. Endüstri alanında sorunsuz ve kesintisiz çalışma, verimliliği artırır. Sistemin çalışması adına ısı izlemesine sahip kablo kullanımı sadece iş verimliliğini değil, makineleri de korur. Makinelerin en yüksek maliyetli parçaları olan; filtre, pompa, kontrol üniteleri, vana, transmitter cihazlarının devre dışı kalmasını önler. Kablo seçimi bu anlamda endüstri gibi yüksek maliyetlerle kurulan tesislerin çalışmasına katkı sağlar, enerji maliyetini düşürür. Kablo seçerken self limiting adı verilen kendini kısıtlayan kablolar ve yüksek ısıya mukavemetli seri dirençli kablolar tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/kis-bahcesi-nasil-isitilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart