Ev Ekonomisine Giriş: Faturadan Tasarruf Etmenin 7 Yolu

Ev Ekonomisine Giriş: Faturadan Tasarruf Etmenin 7 Yolu

11 Ocak 2021 tarafından in Genel

Yazının içeriği

Faturadan tasarruf günümüzdeki koşullarda paramızı ve hayatımızı daha iyi ve önemli şeylere harcayabilmek adına zengin fakir genç yaşlı demeden herkesin önceliği haline gelen bir konu olmayı başarmıştır.

Faturadan Tasarruf 1: Lambalara Dikkat Edin

*Bir odayı paylaşırken ailenize hatırlatmak için notlar eklemek faydalıdır. Bina aydınlatması için bir sensör sistemi seçin.

* Buzdolabı kapısını açık bırakmamak için ne alacağınızı düşünmeyin. Düşüncelerinizi toplayın ve kapağı açmadan ihtiyacınız olanı bilin.

* Kompakt bir flüoresan ampulle (faturadan tasarruf lamba) kullanılacak normal bir ampul arayın.

* Buzdolabının aşırı donması enerji kaybına neden olur, buzdolabını donmaya karşı düzenli olarak temizlemek zorundayız.

Faturadan Tasarruf 2: Çamaşırları Asarak Kurutun

* Lütfen ailenize uygun çamaşır makinesi seçin. Küçük aileler büyük makinelere ihtiyaç duymazlar ve çok miktarda su ve enerji tüketirler.

* Kurutma makinesi yerine çamaşırları kurutmak için asabilirsiniz.

* Bulaşık makinesi veya çamaşır makinesini tamamen şarj olmadan çalıştırmayın.

* Bulaşık yıkama 60 derece sıcaklık gerektirir, ancak 50 derecede yıkama da mümkündür. Bu sayede %10 daha az enerji tüketir.

Faturadan Tasarruf 3: Kullanılmayan Cihazları Fişten Çıkarın

* Kullanılmadığında TV, VCD, uydu, stereo ve diğer cihazları çıkarın. Cihaz uzaktan kumandadan kapatılırsa, cihaz “bekleme” modunda enerji tüketmeye devam edecektir. Bu enerji tüketimi, cihazın kendi enerjisinin yaklaşık yüzde 5’i kadardır.

* Gece TV karşısında uyumak istiyorsanız, otomatik kapanma programını kullanmanız gerekir. Faturadan tasarruf konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Güneş Işığından Yararlanın

* Yaz aylarında odayı serin tutmak için odadaki perde ve gölgelikleri kapalı tutun.

* Kışın perdeleri kapalı tutun. Doğrudan güneş ışığından uzak tutmak için gün boyunca perdeleri açık tutun. Radyatörün ısı akışını engelleyen veya radyatörü mobilyaların arkasına gizleyen uzun perdeler kullanmayın.

* Mümkün olduğunca güneş ışığını kullanın. Odaları doğal ışığın faydalarından daha iyi yararlanacak şekilde düzenleyin.

* Küvette uzun süre banyo yapmak yerine kısa bir duş alın.

* Lütfen kullanılmayan odaları düşük sıcaklıkta tutun. Soğutulmuş bir odayı yeniden ısıtmak, her zaman serin tutmaktan daha fazla enerji tüketir. Isıtmax yerden ısıtma sistemleri ile elektrikten tasarruf edin..

Faturadan Tasarruf 5: Teknolojiden Ekonomik Bir Şekilde Yararlanın

1-Doğru ampulü seçin. Enerji tasarruflu ampuller kullanın.

2-Telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi cihazları uygun şekilde şarj edin. Her zaman şarjlı bırakmayın.

3-Kullanılmayan cihazları fiş üzerinde bırakmayınız.

4-Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesini dolmadan çalıştırmayınız.

5-Beyaz eşya seçimine üst düzeyde öncelik verilmektedir. Bu ürünler ilk etapta pahalıdır, ancak yıllarca kullanıldıktan sonra karlı olabilirler.

6-Saç kurutma makineleri çok fazla elektrik tüketir. Dikkatli kullanımla% 10 faturadan tasarruf sağlayabilirsiniz.

7-Doğru yiyeceği doğru sıcaklıkta buzdolabına koyun. Sıcak yiyecekleri soğutmak için daha fazla enerji kullanılır.

8-Buzdolabındaki sulu yiyeceklerin ortaya çıkması, yüksek nem nedeniyle buzdolabını daha işlevsel hale getirir Bunu yapmamaya dikkat edin.

9-Buzdolabını radyatör, fırın gibi alanlardan uzağa yerleştiriniz.

10-Ütüleme için yüksek maliyetli bir model seçin.

11-Fırında pişirirken fırının kapısını açmayınız.

12-Kombi her açılışta ekstra enerji tüketir.

13-Kazan bakımı ve radyatör temizliği, doğalgaz faturalarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

14-Radyatör göbeğinin önünü tıkamayın veya enerjinin dağılmasını zorlaştırmayın.

15-Oda sıcaklığını 23’ten 22’ye yani 1 derece bile düşürmek yaklaşık% 10 faturadan tasarruf sağlar.

Sizin Yapabilecekleriniz

16-Pencere ve kapı altında kullanılan bantlar %70’e varan ısı tasarrufu sağlar.

17-Oda sıcaklığını korumak için kapağı kapatın.

18-Kombinin ısınması için derecesini artırmak yerine daha kalın giyin.

19-Radyatörü düzenli olarak havalandırın.

20-Güneş parlarken perdeleri açık tutun ve geceleri kapatın.

Ülkemizdeki Enerji Kullanımı

Ülkemizde evlerde kullanılan enerji, toplam enerji tüketiminin yüzde 30’unu temsil etmektedir. Güç tüketimi, toplam güç üretiminin yaklaşık %40’ı kadardır. Hane sayısının 20 milyon 500 bin civarında olduğu düşünüldüğünde, enerji tasarruflu ev aletleri kullanarak önemli ölçüde faturadan tasarruf sağlamak mümkündür.

Bu bağlamda evde yapacağınız ufak bir dokunuşun elektrik faturanızda büyük fark yaratacağını biliyor muydunuz? Beklemeyin, fişini çekin! Evlerimizde takılıp kapatılan elektronik ürünler hem aylık hem de yıllık olarak önemli miktarda elektrik tüketir. Özellikle fişte unutulan elektronik cihazlar hem faturalamada önemli bir artışa hem de büyük bir israfa neden olabilir. Güç tüketimi her geçen gün artıyor, bu nedenle tasarruf gerekiyor.

Televizyon, uydu kutusu, çamaşır makinesi gibi fişi takılı olan cihazlarla her yıl cebinizden yüzlerce lira çıkarılıyor. Kullanılmayan cihazları fişten çekerek yılda yüzlerce lira faturadan tasarruf edebilirsiniz. Benzer şekilde, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın 2016 rakamları, bu tür bekleme cihazları için ayda 11,1 TL ve yılda 134 TL israf ediyor. Bu nedenle, başta ev hanımları olmak üzere tüm aileler enerji tasarrufuna duyarlıdır ve kullanılmayan cihazları fişten çekmeleri gerekir.

Evinizi Aydınlatırken Paradan Tasarruf Edin

Yeni ampuller, yıllardır tüketici elektroniği ve aydınlatmaya özen göstererek tüketicilerine hizmet vermektedir. Şirketler, son yıllarda ekonomik ürünlere odaklandı. Peki evinizi aydınlatırken nasıl faturadan tasarruf edebilirsiniz?

Bunun için evinizi aydınlatırken gözlerinizi yormayacak yüksek kaliteli LED’leri tercih edebilirsiniz. LED ampullerin A + veya A ++ enerji sınıfı etiketi vardır. Kısacası LED ampuller, elektrik faturanızı satın aldığınız andan itibaren %90’a varan enerji verimliliği ile azaltarak faturadan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Doğru LED’i seçmek için watt (W) değerini değil lümen (lm) değerini kontrol etmeniz gerekir. Lümen değeri ne kadar yüksekse, ışık her zaman o kadar parlak olacaktır. Dikkate alınması gereken bir diğer nokta, gerekirse daha parlak bir renk seçmektir.

Ampul Seçimi Ve Çeşitleri

Okumanın ve konsantrasyonun gerekli olduğu alanlarda 4000’den 6500 K’ye kadar soğuk beyaz bir LED lamba seçmenizi öneririz. Diğer yandan dinlenme ve rahatlamanın ön planda olduğu alanlarda 2700-3000 K sıcak beyaz (sarı) ışıklar kullanılmalıdır. Ayrıca, çevre ve enerji verimliliği için, A + veya daha yüksek bir enerji etiketiniz varsa dikkatli olmanız gerekir. A + sembolü, ampulün çok verimli olduğunu gösterir.

Günümüzde tasarruf, herkesin yapması gereken bir şeydir. Para biriktirmek her ne kadar bu konunun asıl amaçlarından olsa da, çocuklarımıza daha iyi bir yarın bırakabilmek için dünyamıza daha sahip çıkmalı, bu cennetimizin nimetlerini har vurup harman savurmamalıyız.

Faturadan tasarruf edebilmek artık hem çok kolay hem de çok ulaşılabilir bir durumdadır. Yapacağınız birkaç küçük hayat değişikliği ile sizde yılda yüklü miktar paradan tasarruf edebilir, daha bilinçli ve çevre için daha yararlı bir birey haline gelebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/sapsiz-yerden-isitma-nasil-yapilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet