Hamam Isıtma Tesisatı

Hamam Nedir?

Türk kültürünün önemli emarelerinden biri olan hamamlar, yüzyıllar boyunca varlığını sürdürmeyi

başarmış kültürel yapılardan biridir. Türk kültürünü en iyi temsil eden mimari ve turistik yapılardan biri olan ha

mamlar kişisel hijyen ve temizlik ihtiyacının karşılanması için kullanılırlar. Bu ortamlardaki yoğun sıcaklık nedeniyle sauna etkisi oluşur. Hamamlar, terlemek ve zayıflamak isteyen insanların tercih ettiği yerlerdir. Türkiye’de hemen hemen bütün illerde ve birçok ilçede bulunan yıkanma ve banyo yapma yerleri olan hamamlar faaliyetini hala sürdürmektedirler.

Hamamlar Neden Isıtılır?

Hamamlar eski Türk usulü termal veya sauna tesisleridir. Normal durumlarda banyo yapmak için banyo yapılacak mekan yerine yıkanmak için kullanılacak suyun ısıtılması yeterlidir. Ancak hamamlarda su ile birlikte banyo yapılan ve temizlik ihtiyacının karşılandığı mekan da ısıtılır. Bunun en önemli nedeni, oluşan sıcak hava sayesinde vücutta sauna etkisi oluşturmaktır. Sauna etkisi ile vücudun rahatlamasını sağlamak, terleme ile birlikte vücuttaki tüm ölü dokuların temizlenerek atılmasını sağlamak ve zayıflamayı kolaylaştırmak gibi birçok etmen hamamın yararları arasında sayılabilir. Sıcak ortam sayesinde banyo yapılan süre uzatılabilmekte ve göbek taşı, keseleme, sauna odası gibi diğer aktivitelerin yapılması da söz konusu olabilmektedir.

Hamamlar Nasıl Isıtılır?

Hamamların ısıtılmasında iki teknik kullanılmaktadır. Biri elektrik kabloları ile ısıtma diğeri ise su boruları ile ısıtma tekniğidir. Günümüzde kontrollü hamam ısıtma tekniğinin yapılması için en çok tercih edilen yöntem, elektrik kabloları ile ısıtma tekniğidir. Hamam ısıtmasında kullanılan elektrik kabloları özel yapıma sahip, ısınma özelliği bulunan kablolardır. Bu kablolar elektriğe bağlandığı zaman ısınmakta ve temas ettiği yerleri de ısıtmaktadırlar. Elektriğin iletildiği metal kablonun üzeri plastik malzeme ile kaplanmış ve temas ettiği ortama elektriğin geçmesi önlenmiştir. Hamam ısıtma sisteminde kullanılan elektrikli ısıtma kabloları hamamda ısıtma yapılacak tüm alanlarda uzman kişilerce döşenmelidir. Hamamdaki yer, göbek taşı, baldır bölümü ve sırt bölümü gibi yerlerde tekniğine uygun olarak dolaştırılarak alanların kontrollü şekilde ısıtılması bu kablolar ile mümkündür. Bu yöntemi uygulamak için mevcut elektrik panosu dışında herhangi bir santrale ihtiyaç yoktur. Tek bir elektrik panosu ile ısıtma kablosu döşenen alanlar kısa sürede ısıtılabilmektedirler.

Yerden ısıtma üzerine döşenebilen sistemler hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Otel Tipi Yerden Hamam Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet