Hamam İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Hamam İzolasyonu Nasıl Yapılır?

27 Kasım 2019 tarafından in Genel

Yazının içeriği

Hamamlar ülkemizde tarihten bu yana oldukça popüler olan mekanlar arasındadır. Hamam ısıtma teknikleri tarihten bu yana kullanılan ve başarılı bir iç dizaynla birleştiğinde konuklarına harika bir deneyim yaşatan geleneklerdir. Yalnızca yerlilerin değil yabancı misafirlerin de sıkça ilgi gösterdiği hamamlar hem temizlik hem de sosyalleşme açısından önemli bir işleve sahiptir. Bunu hayal edin: uzun bir günün sonunda dinlenmek için hamama gidiyorsunuz. Hamam banyosu sizi derinliklerine çeker ve sizi aniden uzun, dinlendirici bir tecrübeyle tanıştırır. Belli bir süre sonra suyun artık yeterince sıcak olmadığını fark etmişsinizdir. Tüm bu keyifli tecrübe bir anda tatsız bir hale gelebilir. Hem evde hem de hamamda karşılaşabileceğiniz bu duruma karşı yapılabilecek şeyler var. Banyo suyunu daha uzun süre sıcak tutmanın yolları var. İç dizaynı ile etkileyici bir görünüme sahip olan yapılarda hamam izolasyonu doğru yapıldığında sıcaklık seviyesi de sürekli dengede tutulacaktır. Hamam ısıtma sistemlerinin düzgün ve etkili çalışması durumunda o hamam başarılı bir şekilde konuklarına hizmet verebilir.

Hamam Nedir, Ne İşe Yarar?

Toplumsal bir gelenek olarak hamam, hem erkeklerin hem de kadınların sosyalleşmesinde ve ayrılmasında (hareme benzeyen) önemli bir rol oynamıştır. Hamam şehirlerde, kasabalarda ve bazı köylerde bulunmakta ve herkese açık konumdadır. Sosyal statünün nispeten akıcı ve yaygın olduğu bir kamusal alan olarak, Osmanlı İmparatorluğu’nda yüzyıllarca hayatiyetini sürdürmüştür. Hamam, kadınların sosyal yaşamlarında erkeklerden daha anlamlı bir rol oynamıştır. Erkek hamamı geleneklerinin aksine, kadınlar banyolara gruplar halinde katıldılar. Banyoya gitmeden önce yapılan hazırlıklar aynı zamanda kendi başlarına bir sosyal aktivitedir. Hamam ısıtma sistemleri ile mekan sürekli temizliğe uygun ısıdadır. Bu aynı zamanda, keyifli vakit geçirmeye de olanak sağlar. Böylece hem erkekler hem de kadınlar kendi sosyal çevreleriyle birlikte hamamda hoş vakit geçirebilir. Hamam izolasyonu ile ısıtma iyi seviyede tutulur. Bu, başarılı bir hamamın özellikleri arasındadır.

Hamam İzolasyonu

Hamamda Kullanılan Araçlar

Hamam banyolarında devam eden faaliyetlerde kullanılan tüm eşyalar özenle hazırlanmıştır. Her kadının, bugün örnekleri sanal sanat eserleri olan çok sayıda farklı banyo aksesuarı bize Türk hamamı kültürünün ne kadar zengin olduğunu gösterir. Her ailenin zevkine ve zenginlik derecesine uygun olarak bir çift banyo küveti vardı, erkekler için daha büyük, kadınlar için daha küçük olan bu küvetler hamam izolasyonu yapıldığında banyo için uygun bir ortam da sağlardı. Hamam ısıtma, hamamdaki eğlenceli aktiviteler için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu şekilde, yapılacak tüm aktiviteler daha uygun bir ortamda gerçekleşir.

Banyo aynaları ahşap ya da gümüş çerçeveli oval ya da yuvarlaktı. Ayağa takılan banyo takunyaları (nalın) özel şekillerde ahşaptan oyulmuş ve çeşitli teknikler kullanılarak dekore edilmiştir. Yerden oldukça yükseğe çıkarken, kişinin ayaklarının sabunlu suyla hiçbir zaman temas etmemesini sağlarlardı. En çok aranan taraklar, ister kaba ister ince dişli olsun, gümüş ve altınla kaplanmış fildişidir. Ekose desenlerde ince banyo havlusu (peştamal) dokunmuştur. Çeşitli nakış türleriyle bezenmişlerdi.

Hamamda Isıtma Neden Gereklidir?

Her zaman yaygın bir uygulama olmamasına rağmen, hamam izolasyonu artık enerji ve para tasarrufu için popüler bir yoldur. Banyonuzdaki su, banyonun yanlarından ve tabanından geçen ısının büyük bir kısmını kaybeder, özellikle de banyo hamamın dış duvarlarından birine döşenirse. Bunun olmasını engelleyerek birçok kolaylık sağlarsınız. Her şeyden önce, banyonuzu sürekli olarak sıcak suyla doldurmanız gerekmez. Yani hamamda sürekli sıcak su sirkülasyonu olmasa bile hamam ısıtma gerçekleşir. Gerçi tüm standart hamamlarda hamam ısıtma kolayca sağlanabilir çünkü sıcak su sirkülasyonu söz konusudur. Ancak hamamın açık kalmadığı akşam saatlerinde bu durum tersine dönecektir. Eğer hamam uzun saatler hizmet verecekse hamam izolasyonu olmazsa olmaz bir şarttır. Aynı şekilde, hamam normal çalışma saatlerine sahipse ve çok kalabalık değilse, yine böyle bir şart söz konusudur. Çünkü hamam ısıtma hamam için oldukça kritik bir konudur. Bu olmadan, hamamı hamam yapan ısı şartları oluşmayacaktır. Böyle olduğunda, konuklar kendi evlerinin banyoları ile hamam arasında herhangi bir fark görmez. Öyleyse, hamama gelmeleri için bir sebep de kalmayacaktır.

Hamam Isıtma

Hamam İzolasyonu

Hamam izolasyonu yaptırmak neredeyse risksizdir ve doğru yapıldığında işletmeniz için büyük fayda sağlar. Eğer hamam banyosu içindeki yapılar henüz kurulmamışsa veya tadilat yapıyorsanız hamam izolasyonu yaptırmak hem ucuz hem de kolaydır.  Hamam izolasyonu hem su hem de enerji verimliliğini artırır. Ayrıca, hamam ısıtma hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlar. Böylece, hamam ısıtma için daha az enerji harcarsınız ve giderleriniz azalır. Her şeyden önemlisi, hamam banyoları çok daha uygun şartlara sahip olur. Zira bir hamamın olmazsa olmaz özelliği uygun ısılara sahip oluşudur. Günün hangi saatinde gelirse gelsin konuklar hamamın uygun sıcaklıkta olduğunu bilir. Ünlü atasözünde olduğu gibi, hamam gidenin terlemesi gerekir! Bunu sağlamak için ise hamam ısıtma sistemlerinin başarılı bir şekilde kurulup çalıştırılması şarttır. İşte hamam izolasyonu, bu konuda oldukça etkili bir yardımcı yöntemdir. Bu şekilde, hamam ısıtma hedeflerinize ulaşmanız daha kolay olur.

Hamam İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Hamam izolasyonu yaptırırken kullanılan en popüler yol, banyo duvarlarının dışını köpük üzerine spreyle kaplamak ve sonra duvarlar veya dış paneller arasındaki boşlukları ya daha fazla sprey köpüğü ya da daha sert bir yalıtım türü ile doldurmaktır. Nitelikli tesisatçıların çoğu, tesisatın güvenli bir şekilde monte edildiğinden ve herhangi bir sızıntı olmadığından emin olduktan sonra yalıtırlar. Siz de hamam izolasyonu yaptırırken ya da kendiniz bunu yaparken özellikle bu noktaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, istemediğiniz sonuçlarla yüz yüze kalabilirsiniz. Nem, küflenmeye ve ahşabın çürümesine neden olabilir, bu da erken yakalanmadığında yapısal hasara neden olabilir. Dikkate alınması gereken diğer bir nem kaynağı, banyo altındaki hava ile banyo yüzeyi arasında sıcaklık farkı olduğunda oluşabilecek yoğuşmadır. Bu nedenle, kazanın dış duvarlarının tamamen kaplanması tavsiye edilir. Jakuzi için yalıtım yapıldığında, pompalara ve elektrikli bileşenlere özellikle dikkat edilmelidir.

Hamam İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler

Banyoları izole etmek için hangi malzemeler kullanılır sorusu, hamam izolasyonu yaptırmak isteyenlerin de araştırdığı konular arsındadır. Bir küveti ya da hamam banyosunu yalıtmak için hemen hemen tüm genel yalıtım malzemeleri kullanılabilir. Yani hamam izolasyonu işlemini normal malzemelerle de yapabilirsiniz. Yeni inşa edilmiş bir yapıda, bazı folyo yüzlü konut yalıtım kesmeleri iyi kullanılabilir. Sadece yeniliyorsanız, ambalaj köpüğü bile işe yarayacaktır. Mümkünse, nemli olması durumunda kuruması çok uzun zaman alabilen cam elyafı gibi malzemeler kullanmaktan kaçının. Çok basit bir yalıtım türü için, banyo köpüğü solüsyonu kullanmayı deneyin. Kalın kabarcık tabakası, suyun yüzeyinden kaybolan ısının bir kısmında yardımcı olacak ve kazanın daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntemler, hem basit ev banyolarında hem de küçük ve orta ölçekli hamam banyolarında etkili olabilir. Daha büyük hamamlarda hamam izolasyonu yaptırırken binanın genel yapısı da dikkate alınmalıdır. Eğer binanın tamamı hamamdan oluşuyorsa, hamam izolasyonu hedefleri için tüm binanın yalıtılması gerekecektir.

Bir önceki blog yazımıza https://www.isitmax.com/hamam-kurnasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet