Hamam Kurnası Nasıl Monte Edilir?

Hamam Kurnası Nasıl Monte Edilir?

25 Kasım 2019 tarafından in Genel

Yazının içeriği

Bir Türk hamamının nasıl olduğuna karar vermeden önce, en az bir kez deneyimlemeniz gerekir. Bir hamamı ilk ziyaretiniz ise, Türk hamamına girmek ilginç bir deneyim olabilir. Hamamlar yalnızca verdikleri hizmetlerle değil aynı zamanda sahip oldukları özgün iç dizayn ile de hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeker. Yüz yıllardır temizlik ve keyifli vakti kendinde toplayan bu orijinal mekanlar yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada ilgi odağı olmuş durumda. İç mimarisi ile dikkat çeken hamamlarda hamam kurnası kritik bir role sahiptir. Tüm ziyaretçiler hamam kurnası ile az veya çok zaman geçirir. Hamam kurnası montajı, bu açıdan işletmecinin dikkat etmesi gereken bir adımdır. Bu yazıda, hamam kurnası montajı hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Hamam Isıtma Sistemleri

Hamam Kurnası Nasıl Monte Edilir?

Hamam ısıtma sistemi diğer banyo çeşitlerinden oldukça farklıdır. Gün içinde sürekli sıcak suyun bulunduğu bir ortamda ısıtma farklı bir şekilde yapılır. Benzer şekilde hamamın yıkanma kısmındaki dizayn da orijinal bir yapıdadır. Yıkanma kısmının en önemli bölümü olan hamam kurnası, bir hamamın kalbi olarak nitelendirilebilir. Çünkü hamama giren herkes hamam kurnalarını kullanır. Burada yıkanma işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca, ziyaretçiler bu bölümde uzun süre kalır ve masaj gibi çeşitli hizmetler alır. Kurnalardan sürekli su akışı olur. Bu açıdan, kurnaların dayanıklı olması gerekir. Sıcak su sirkülasyonu aynı zamanda hamam ısıtma için de etkilidir. Sürekli sıcak su aktığı için hamam ısıtma sistemleri evdeki banyolara göre daha kolay olur. Ancak kurnaların doğru montajı ve kurulumu gereklidir.

Hamam İç Dizaynı

Bir hamamda ziyaretçilerin ilk dikkatini çeken ayrıntı hamamın girişidir. Girişte gerekli işlemleri yaptıktan sonra ziyaretçiler içerideki odalardan birine geçer. Bu odalarda üstlerini değiştirerek hamama uygun kıyafetler giyer. Bu kıyafetler geleneksel olarak peştemal olarak adlandırılır. Kadın ve erkekler için hamam kıyafetleri değişkenlik gösterebilir. Kadın ve erkekler için hamam kullanımı genellikle farklı saatlerdedir. Ancak az sayıda da olsa karışık hamamlar da mevcuttur. İki durumda da işletmeciler ziyaretçileri için en yüksek kalitede hizmeti en rahat koşullarla vermeyi hedefler. Bunun için hamam ısıtması, hamam kurnası ve diğer ayrıntılara özel hassasiyet gösterirler. Bu tedbirler sayesinde hamam tecrübesi tüm ziyaretçiler için keyifli bir etkinlik halini alır. Ziyaretçiler hamamda kendi evlerinin banyolarındaymış gibi hissetmelidir. Bu anlamda hamam ısıtması çoğu zaman ev banyolarının ısıtmasına benzer şekilde dizayn edilir ancak yine de farklılıklar mevcuttur. Çünkü hamamda gün içinde sürekli sıcak su kullanımı mevcuttur. Üstelik bunlar evdeki gibi tek bir yerden değil onlarca hamam kurnası aracılığıyla gelir. Bu açıdan hamamların yapısı normal banyolardan farklıdır.

Hamam Kurnası Önemi

Hamam Kurnası

Hamam kurnaları hem dizaynı hem de işlevi itibariyle bir hamamın özgünlüğünü yansıtan unsurların başında gelir. İyi dizayn edilmiş bir hamam kurnası doğru şekilde monte edildiğinde uzun yıllar boyunca kullanıcılara hizmet verebilir. Doğru montaj, uzun kullanım süresininin yanı sıra işlev açısından da büyük öneme sahiptir. Böylece gün içinde sürekli farklı kişiler tarafından kullanılan hamam kurnaları işlev açısından etkili bir özelliğe sahip olur. İşletmeciler de herhangi bir sorunla karşılaşmadan hamamlarını işletmeye devam edebilir. Ancak tersi bir durumda hamam kurnası sürekli sorun çıkaracak, bu durum da işletmeci açısından ekstra bir maliyet anlamına gelecektir. Başta malzemeler ve montaj açısından tasarruf etmek isterken işletmeciler daha büyük bir fatura ile karşılaşabilirler. Bu yüzden, işletmecilerin hamam kurnası montajı sırasında masraftan önce kalite ve doğru teknikleri öncelemesi uzun vadede kendileri için daha doğru olacaktır. Bu doğru bir biçimde gerçekleştirildiği zaman hem maliyet düşecektir hem de işletmenin kalitesi gözle görülür biçimde artacaktır.

İşletmeciler Açısından Hamam Kurnası

Hamam Isıtma Sistemleri

Hamam kurnası montajına geçmeden önce ilk dikkat edilmesi gereken nokta malzeme kalitesinin iyi bir biçimde sağlanmasıdır. Bu elbette, hamamın tüm bölümlerinde ve içindeki ekipmanlarda geçerlidir. Maliyet düşüklüğü, diğer birçok sektörde olduğu gibi hamam kurnası alanında da her zaman doğru bir ölçüt olmayacaktır. Hem işletmeciler hem de ziyaretçilerin en çok memnun olacağı seçenek, kaliteli malzemelerin seçilerek doğru bir biçimde monte edilmesi olacaktır. Bu şekilde, işletmenin uzun vadede herhangi bir sorunla karşılaşmadan hizmet vermeyi sürdürmesi sağlanabilir. Aksi takdirde, iki taraf için de sorun çıkarabilecek konular gündeme gelebilir. Bu durumda işletmeci açısından sıkıntı çıkabilir ve hamam işletmesinin prestiji olumsuz etkilenebilir. Bir hamam kurnası birçok açıdan hamam işletmesinin devamlılığında en önemli faktörler arasındadır. Buna verilecek özen, işletmenin tümünde performansa olumlu katkı sağlayacaktır.

Hamam Kurnasını Kimler Monte Edebilir?

Hamam kurnasının montajı, işletmeci eğer yeterli bir bilgi ve tecrübe seviyesine sahip değilse işletmeci tarafından yapılmamalıdır. Bunun yerine, hamam kurnası alınan yerin sağlayacağı teknik ekip ya da montaj alanında deneyimli ustalar tarafından bu işlem gerçekleştirilmelidir. Ustanın bu tarz işleri daha önce yapmış olması zannedildiğinden daha büyük bir avantaj olabilir. Zira, daha önce ev banyolarına kurna takmış bir ustanın hamam kurnaları için de aynı mahareti sergileyemeyebilir olması akla gelebilir. Böyle bir durumu önlemek için, çağıracağınız ustaya bu durumu önceden söylemeniz faydalı olacaktır. Eğer usta daha önce benzer bir şekilde, bir hamama hamam kurnası taktıysa herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır. Ekipmanın alındığı firmanın vereceği yazılı ve sözlü talimatların eksiksiz bir biçimde gerçekleştirilmesi hayati önemdedir.

Bununla birlikte, taktıracağınız hamam kurnası modeli hakkında gelecek teknik servis veya ustaya aklınızdaki iç dizayn kararlarını açık bir şekilde paylaşmanız gereklidir. İşletmeci nasıl bir hamam dizaynına ulaşmak istediğini net biçimde paylaşırsa montaj da ona uygun olacaktır.

Hamam Kurnası Montajı

Hamam Kurnası Montajı

Kendinizi tehlikelere karşı korumak için bu güvenlik düzenlemelerine ve akıllı çalışma yöntemlerine uyun:

  • Hamam kurnasının montajı yapılırken,  her cihaz için daima sıcak ve soğuk su borularına izolasyon vanaları yerleştirin. Onlarla, şebeke suyunu kesmeden banyo musluklarını ve aletlerini su kaynağından kolayca izole edebilirsiniz.
  • İşletmeci olarak, hamam kurnası montajı sırasında ana su kaynağının kirlenmesini önlemek için yasal olarak mecbursunuz. Bunu, doğrudan sıcak su sistemiyle besleniyorsa, soğuk ve sıcak su borularına çift etkili çekvalfler kurarak yapın.
  • Kurşun zehirli olduğu için, tedarik borularınızdan herhangi birini kurşunsa değiştirin. Bunun yerine bakır veya plastik borular kullanın. Bunun için nitelikli bir tesisatçıya ihtiyacınız olabilir.
  • Banyo ve banyo ya da mutfak lavabosundaki metal borular ve bağlantı parçaları dahil tüm metal boruları ve bağlantı parçalarını iyi bir toprağa yapıştırın. Topraklamanın sürekliliğini sağlamak için plastik borular ve bağlantı parçaları köprülenmelidir.
  • Atık borularınızın ana toprak borusuna veya bir tahliye sistemine hafifçe düşmesine (eğim) izin verin.
  • Bina Düzenlemeleri, hamamın banyo bölümünde pencere yoksa aspiratör fanına uymanız gerektiğini söyler. Bunun için gerekli düzenlemeleri önceden yapmalısınız.

Bu kurallardan herhangi biri konusunda emin değilseniz, hamam kurnası montajı ve hamam ısıtma gibi konularda kalifiye bir tesisatçıya danışmalısınız. Herhangi bir tesisat işinde daima üreticinin talimatlarına uyun.

Bir önceki blog yazımıza https://www.isitmax.com/hamam-mermeri-neye-gore-secilmelidir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet