Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

20 Kasım 2019 tarafından in Genel

Yazının içeriği

“Türk hamamı” olarak da bilinen hamam, yüzyıllardan beridir ülkemizde temizlik için etkin bir şekilde kullanılıyor. Yerli halk için bir sağlık bakımı ve yabancılar için özel bir deneyim haline gelen hamamlar artık egzotik merkezler haline geldi, ancak hala işlevlerini sürdürüyor. Hamam ısıtma sistemi ve dizaynı ile de hem işletmecilerin hem de konukların ilgisini çekiyor. Temizlik ihtiyacını en güzel şekilde karşılarken keyifli vakit geçirmek isteyen kişiler için hamam mermeri, hamam ısıtma sistemi, hizmeti ve kendine has kültürü ile oldukça ilgi çekicidir.

Türkiye’deki hamamların çoğunluğu, hem erkek hem de kadın bölümlerini farklı zamanlarda veya mekanda işletir. Bazı hamamlar için, erkek veya kadın hizmetleri günün belirli saatleriyle sınırlıdır. Bu yazıda, hamamın en önemli kısımlarından biri olan hamam mermeri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir, bunların seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikleri öğrenebilirsiniz.

Hamam Isıtma Sistemleri

Hamam Hizmetleri

Her hamamın tasarımı ve servisi biraz farklılık gösterir. Hamam mermeri hamam tasarımında önemli bir detaydır. Bununla birlikte Bir Türk hamamına ilk kez gelen ziyaretçi için alacağı hizmetlerin seçimi büyük önem arz eder. Temel fırçalamayı ve köpüklü yıkamayı içeren bir hizmet paketi seçebilirsiniz. Diğer seçenekler arasında self servis veya ek bir yağ masajı sayılabilir. Ziyaret etmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekecektir. Hamam salonuna girdiğinizde, servisinizi onaylamak için resepsiyon alanını bulun. Kişisel eşyalarınızı değiştirmek ve kilitlemek için özel bir odaya yönlendirileceksiniz.

Giysilerinizi çıkardıktan sonra, çoğu hamamda, vücudunuzun alt yarısını örtmek zorunludur. Kadınlar iç çamaşırlarının alt kısmını çıkarmamalı veya alternatif olarak mayo altını giymelidir. Kendinizi peştemal (hamam havlusu) ile sarın, terlikleri takın, soyunma anahtarınızı alın ve gitmeye hazırsınız.

Hamam Tecrübesi

Sıcaklığa (sıcak odaya) girerek hamam yolculuğunuz başlar. Mermer kaplı oda birkaç yıkama bölümünden, duvarın etrafındaki kurnalardan (su havzaları) ve kubbe altındaki merkezde bir göbek taşından (ısıtmalı mermer platform) oluşmaktadır. Vücudunuzun her yerine su dökerek ıslanın. Sonra göbek taşı üzerine birkaç dakika uzanın. Rahatlarken ve hafifçe terlerken çevrenizdeki mimariyi izleyebilirsiniz. Hamam mermeri seçimi, mimarinin belkemiğini oluşturur. Gündüz ziyaret ediyorsanız, yukarıya bakın ve güneş ışığının kubbeden odaya girmesini görebilirsiniz.

Cildiniz sıcaklık ve nemde 10-15 dakika sonra cildinizi dökülme için yeterince yumuşatır. Görevliniz – kadınlar için natırlar veya erkekler için tellak – cildinizin ölü hücrelerini temizlemek için kullanılan özel mitten olan kese ile birlikte gelir. Böylece hamam tecrübeniz başlar.

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Hamam Mermeri Kullanmak İçin 4 Sebep

Suya veya nemli alanlara duyarlı bir alanınız varsa, takılacak en iyi yapı malzemesi hamamlara özel olarak üretilmiş mermerdir. Mermer yalnızca zamana karşı değil darbelere karşı da oldukça dayanıklı bir maddedir. Bu, değiştirilmesi gerekme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir. Eşiklere gelince, bunları değiştirmenin maliyeti de düşük olacaktır. Bu nedenle çoğu işletmeci, mermer gibi yüksek kaliteli eşikler de dahil olmak üzere işletmelerinin sahip olabileceği en iyi inşaat ürününü elde etme eğilimindedir.

  1. Zamansız Güzellik

Antik Roma hamamları hamam mermeri ile oluşturulan mozaik düzenlemelerle süslenmiştir. Bu yapılar, travertenlerin bol olduğu kaplıcalar üzerine inşa edildi, ancak banyo ritüellerinin önemi, Roman mimarların Toskana’nın Carrara köyünden getirilen şık bir mermer sipariş etmesini istedi. Mermer o zamandan beri banyolardaki dekoratif malzemelerin temelini oluşturuyor.

  1. İç Dekor için Aşırı Çok Yönlülük

Tarzınız klasik veya modern, rustik veya şık olsun, hamam mermeri harika görünecektir. Doğal veya laminant ahşap aksamınız varsa, fırçalanmış yüzeye sahip fayanslar  doğru seçim olacaktır. Krom veya fırçalanmış çelik armatürleriniz varsa, cilalı mermer tezgah, küvet etrafı ve duş duvarları için mükemmel olacaktır. Böylece özgün bir tasarım yakalayabilirsiniz.

  1. Artan Mülkiyet Değeri

Hamam mermeri ile yapılan banyolar, hamamın değerini artıracaktır, hele de çevresindeki diğer hamamlarda bu özelliği taşıyan az sayıdaki mülkten biriyse. Daha yüksek bir mülk değeri özkaynaklara dönüşür ve bu da daha kârlı bir yeniden satış değeri verir ve mevcut bir ipoteği yeniden finanse etmeyi kolaylaştırır. Birçok ev sahibi, mermer tesisatlarını mutfak tezgahı ile sınırlandırır, çünkü emlakçıların mülkü gösterdiği bir odak noktası budur. Ancak merkez adadaki tek bir mermer levha çok monolitik hale gelebilir. Alıcıların, özellikle de kadınların dikkatini çekmek istiyorsanız, banyolardaki mermerlere gitmek iyi bir yoldur. Üstelik hamam mermeri ile hamam ısıtma tesisatı daha efektif hale getirirsiniz. Bu da işletmenin mülkiyet değerini artırır.

  1. Kolay Bakım

Antik Roma hamamlarında bulunan hamam mermeri zamanla görkemli görünümünü yitirdi çünkü hamamlar inşa edildiğinde dolgu macunu yoktu ve yüzyıllar sonra formüle edilmeyecekti. Bugünlerde, hamam mermeri yüzeyini bir mermer ve granit temizleyici ile temizleyerek ve düzenli olarak kapatarak kolayca koruyabilirsiniz.

Hamam Isıtma Sistemleri

Mermerin Özellikleri

Mermer, yeryüzünün derinliklerinde sıkıştırma ve uzun bir süre boyunca muazzam miktarda ısı ile oluşturulan metamorfik bir kayadır. Mermeri bu kadar güzel kılan özelliklerden biri de mineralin organik renklendirmesidir. Mermer, kireçtaşının etrafındaki mineralleri temel alarak, dünyanın ısısına maruz kaldığında, çeşitli renklenmelerini kazanır. Hamam mermeri öncelikle kireçtaşından yapılır, ancak diğer mineraller kalsit, kil mineralleri, mika, kuvars, pirit, grafit ve demir oksidi içerebilir. Mermer malzemesine gerçekten boyutsal bir görünüm veren, karışıma eriyen fosil maddedir. Mermerin metamorfozu, soğutma veya yeniden kristalleşme sürecinde ortaya çıkar. Mineralin viskoz karışımı soğudukça, yavaş yavaş donar. Bu organik işlem, hamam mermeri maddesini özel kılar.

Hamam Mermeri Su Geçirmez Midir?

Hamam mermeri su geçirmez midir sorusu bazı işletmecilerin aklına gelebilir. Bu normaldir, çünkü hamam mermeri en nihayetinde gözenekli bir malzemedir. Bu ikilemi çözmek için, bir parça mermer levha alın ve üzerine su dökün. Suyun yükseleceğini göreceksiniz. Mermer suyu emmez. Bu nedenle su geçirmezdir.

Öte yandan, hamam mermeri maddesinin su geçirmez olmadığına inanan kişiler bulunabilir. Bunun için, mermerin gözenekli bir malzeme olduğunu öne sürerler. Ancak, küçük delikler su emmez. Yine de bir leke alılar. Hamam mermeri zeminine veya tezgahınıza örneğin bir meyve suyu dökerseniz sıvı o küçük gözeneklere sızabilir, yüzeye yerleşebilir ve rengini değiştirebilir. Ancak bu durumu da önlemek mümkündür. Mermerinizi her 12 ayda bir özel bir sızdırmazlık maddesiyle kaplayarak, hamam mermeri döşemeleriniz ve tezgahlarınız sadece su geçirmez değil aynı zamanda leke tutmaz özelliğe kavuşur.

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Hamam Mermeri İçin Hangi Çeşitler Seçilebilir?

Piyasada mevcut olan ve geleneksel orijinal mermere kıyasla biraz farklı özelliklere sahip başka seçenekler bulabilirsiniz. Örneğin, çok çarpıcı bir renk tonu ile birlikte büyük miktarda görsellik sunan bir şey arıyorsanız, o zaman bir yapı malzemesi olarak siyah granit hamam mermeri düşünebilirsiniz. Hamam ısıtma hedefleri için de bu tür mermerler avantajlı olabilir.

Aynı şekilde, gerçek bir su emme seviyesine sahip olmayan bir işlenmiş taş düşünürseniz, bunun yerine Saf Beyaz Thazoz eşiklerini düşünebilirsiniz. Bu malzemenin çoğu ayarlarda kesinlikle düzensiz görünen keskin beyaz bir renge sahiptir. Bu nedenle gerçekten öne çıkan bir dizayn hedefliyorsanız bu tür mermer çeşitleri mükemmel bir yoldur. Asla bu iki taş tipine benzeyen bir şey bulamayacaksınız, bu da, işletmenizin özgün kimliğini vurgulayacaktır. Ayrıca, hamam mermeri kullanarak hamam ısıtma sistemleri en iyi şekilde sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/yerden-isitmada-seramik-mi-laminat-mi-kullanilmalidir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet