Hamamlarda Sulu vs Elektrikli Yerden Isıtma

Hamamlarda Sulu vs Elektrikli Yerden Isıtma

23 Aralık 2020 tarafından in Genel

Yazının içeriği

Hamamlar Anadolu’da eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Hamamların geçmiş yıllardan günümüze gelen yapılar olduğunu bilmekle birlikte, Türk hamamlarının ısıtma konusunda nasıl yollar izlendiği de merak konusu olmuştur. Tarihi hamamlarda dahi başarılması zor ve bir o kadarda mükemmel bir ısıtma sistemi mevcuttur. Binlerce yıllık birçok tarihi hamamda ısıtma sistemlerini görmek hala mümkündür. Öyle ki büyük ölçekli hamamlarda dahi ortamda ve akan suda yakalanan yüksek dereceli sıcaklıkların uzun sürelerde hem üretilmesi hem de muhafaza edilmesi zor bir iştir ve yüksek enerji gerektirir. Bu nedenle hamamların genellikle alt kısmında tek amacı hamamın bu ısıtma işlemlerini sağlamak olan ısıtma odaları bulunmaktaydı. Burada genellikle geçmiş yıllarda kömürlerle yapılan yakma işlemleri ile ortaya çıkan buharla birlikte sular ve hamam ortamı ısınmaktaydı. Hamamlarda sulu vs elektrikli yerden ısıtma nedir? Nasıl olmalıdır? Yazımızı okumaya devam edin…

Bu ateşin sıcaklığı ile hamam yerleri ve duvarlarının ısıtılması sağlanırdı. Ateşin ilk ısıttığı bölge cehennemlik denilen bölümden göbek taşı olduğundan hamamlarda en sıcak bölge göbek taşıdır. Hamamın diğer bölgeleri de duman borularının dolaşımı ile ısıtılır. Günümüzde bizim uyguladığımız yöntemin de asıl amacı budur. Göbek taşı en sıcak diğer bölgeler ise göbek taşına göre nispeten daha az derecede sıcaktır.

Bugünlerde ise hamam ısıtma sistemi konusunda iki başlıca sistem göze çarpmaktadır. Bunlar hamamın geneline döşenen su boruları ya da elektrik kabloları ile yapılan ısıtma işlemleridir. Sizler için hamamlarda sulu vs elektrikli yerden ısıtma yazısı derledik.

Hamamlarda Sulu Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Polimer boruların kullanıldığı sistem, birbirinden farklı yapıda olan pek çok mekanda rahatlıkla uygulanabiliyor. Bu sistemin en önemli tarafı kolay uygulanabilir olması. Yapının ne olduğundan ziyade hangi aşamada olduğu önemli olan noktadır. Günümüzde bu ısıtma sistemi; dairelerde, villalarda, camilerde, hastanelerde, hamamlarda, havuzlarda kullanılır. Ayrıca kombi, ısı pompası ya da güneş enerjisi gibi sistemlere hemen uyum sağlayabilir. Bu sistem için herhangi bir zemin kısıtlamasından söz edilemez. Fakat biz sulu yerden ısıtma sistemini hamalar için konuşacağız.

Sulu ısıtma sisteminde büyük metrajlı hamamlarda tercih edilmektir. Sebebi ise maliyet düşüklüğü ve enerji tasarrufudur. Sulu ısıtma sisteminde ısı kontrolü elektrikli ısıtmaya göre daha zordur. Hamamlarda sulu borulu ısıtma mermer altına döşenen borulardan sıcak su sirküle edilmesi ile yapılabilir. Mevcut bir ısıtma sistemine bağlantı yapılabileceği gibi katı yakıtlı kazan, kombi ya da ısı pompası ile sistemin sıcak su ihtiyacı karşılanır.

Sulu borulu hamam ısıtmada kullanılan boruların ağır çalışma şartlarına uygun olması gereklidir.

Sulu ısıtma sistemini konuştuktan sonra hamamlarda sulu vs elektrikli yerden ısıtma yazısının bir diğer noktasına geçelim.

Hamamlarda Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Günümüz koşullarında elektrikli ısıtıcı kablo uygulamaları ile hamam zemin alanlarını ısıtma çok daha pratik ve kurulum maliyeti oldukça düşüktür. Kablolu hamam ısıtma sistemleri çok kontrollü ve hızlı ısıtmaya sahiptirler. Kablolu hamam ısıtma sistemlerimiz 20-30 dakikada mermerleri ısıtmaya başlarlar ve genellikle 1- 2 saatte hamam kullanıma hazır hale gelir.

Elektrik Kablolu hamam ısıtma sistemlerinde hamamın her bölgesi ısıtılabilir. Standart olarak hamamlarda zemin, sırt bölgesi, oturma bölgesi ve göbek taşı ısıtılması yapılır. İstenirse her bölgenin sıcaklığını ayrı ayrı ayarlayabilmekteyiz. Göbek taşını 60 derece, sırt ve oturma yüzeyini 40-45 derece, ayak basma bölgesini 40 derece ayarlayabiliriz. Ya da uzak sensörlü tek termostat ile hamam iç sıcaklığına göre kontrol sağlamaktayız.

Isıtıcı Kablo Güvenliği

Sistem tamamen zırhlı ısıtıcı kablo ile yapılmakta olup, herhangi bir kaçak durumunda sistem ısıtıcı kablo sistemi kapanacak şekilde dizayn edilmektedir. Firmaların bu konuda hassasiyeti üst düzeydedir. Bu güvenlik noktasını da konuştuktan sonra genel manada hamamlarda sulu vs elektrikli yerden ısıtma konusunu genel başlıklarda özet bir şekilde inceleyelim. Hamamlarda sulu vs elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde, elektrik sistemi için konuşmamız gereken alt başlık güvenlik. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri kulağa güvensiz gibi gelse de yeni nesil teknolojiler ile birlikte güvenlik problemi söz konusu olmamaktadır. Hamam ısıtma konusunda elektrikli yerden ısıtma sistemi son dönemlerde en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Isıtmax’ın profesyonel ekibi, zemini ve döşenecek yerden ısıtma sistemini analiz ederek güvenlik açısından problemsiz bir sistemi inşa edecektir. 

Hamamlarda Sulu vs Elektrikli Yerden Isıtma Değerlendirmesi

 • Maliyet: Hamamlara yapılan sistemlerin sizi zorlayabilecek en büyük noktası, en başta konuşmamız gereken nokta, maliyettir. Elektrik kablolu hamam ısıtmamasında kurulum maliyetini kabloların kalitesi belirler. Aynı zamanda borulu hamam ısıtma sisteminde da kullanılan malzemelerin kalitesi direkt olarak fiyata etki eder. Fakat hem sistemin devamlılığı hem de tamirinin sürecinden dolayı maliyetten kaçınılmaması gerektiğini düşünüyoruz.
 • Kurulum: Kurulum açısından konuşacak olursak elektrikli sistem bir adım öne geçti diyebiliriz. Elektrikli sistem kurulumu çok kısa bir sürede yapılır. Fakat sulu yerden ısıtma sistemi biraz daha zahmetlidir. Otel tipi yerden hamam ısıtma söz konusu olduğunda montajı dijital termostatları ile beraber kolayca yapılmaktadır. Böylece ısıtma sisteminin kontrolü de kullanıcıda olacaktır. Diğer ısıtma sistemlerine göre daha az zahmetlidir diyebiliriz. 
 • Sistem Arızası: Elektrikli ısıtma sistemi doğru kurulum yapıldığı takdirde ömür boyu çalışır. Zırhlı ısıtıcı kablo kullanımı durumunda ömrü yaklaşık olarak 100 yıldır. Kabloya herhangi bir şekilde direkt müdahale olmadığı sürece ömür boyu çalışır. Sulu ısıtma sistemi de tıpkı elektrikli sistem gibi doğru dizayn ve montajla 50-100 yıl arası sorun yaşamadan ısıtır. Dışarıdan müdahale olmadığı sürece arıza yapacak parçası yoktur.
 • Isınma Süresi: Elektrikli sistem bu konuda çok hızlıdır. Sistem açıldıktan yaklaşık 1 ile 4 saat içerisinde sistem kullanılır hala gelir. Sulu ısıtma sisteminde ise 24 saat gibi oldukça geç bir süredir.
 • Güvenlik: Isıtma kablosunun güvenlikli ve el ile ek yapılmaması halinde herhangi bir güvenlik tehlikesi yoktur. Sulu sistemde ise herhangi bir güvenlik tehlikesi yoktur.

Kontroller ve Ek Bilgilendirmeler:

 • Sıcaklık Kontrolü: Elektrikli sistemin sıcaklık kontrolü oldukça hassastır. Mermer altına uzak hissedicili sensörler yerleştirilerek istenen sıcaklık değerinde sistemin durması sağlanır. Sulu sistemde ise çok hassas sıcaklık kontrolü yapılamaz. Borulu sistem hamam ısıtmada sistemin ısınmaya çok geç girmesi ve ısınmadan çok geç çıkması durumu zorlaştırır. Hassas kontrol için büyük masraflar gerektirir. 
 • Bölgesel Kontrol: Hamamların kendine has göbek taşı, sırt bölgesi, zemin ve oturma alanları sıcaklıkları vardır. Elektrikli yerden ısıtma sisteminde, ısıtıcı kablo ile bu ayarlanabilir. Her bölge ayrı ayrı sıcaklarda ısıtılabilir. Sulu sistemde ise hamamın genel sıcaklık değeri aynıdır. Fakat uygulama aşamasında farklı dizayn şekilleri kullanılarak, sıcaklık ayarlaması yapılabilir.
 • Güç Kaynağı ve Tesisat Durumu: Güç kaynağı (makine dairesi) dağıtım tesisatı gerektirmez. Hamamın büyüklüğüne bağlı olarak sadece bir elektrik panosu veya tek termostat ile işlem tamamlanabilir. Sulu sistemde ise kazanın da içinde bulunduğu makine dairesi ve dağıtım tesisatı gerektirir. Boruların dağıtıldığı ve toplandığı kollektör alanına da ihtiyaç duyulur.
 • Kullanım Alanları: Elektrikli ısıtma sistemleri genellikle ev hamamları, villa hamamları, otel hamamları, orta büyüklükteki hamamlar ve masaj salonu gibi küçük-orta büyüklükteki hamamlar için kullanılması tercih edilir. Sulu ısıtma sistemleri ise ucuz enerji kaynağının bulunduğu yerlerde tercih edilir. Isı pompası uygulamalarında veya termal sıcak su kaynaklarında tercih edilir. 
 • Garanti Süreleri: Elektrikli hamam ısıtma sistemlerinde garanti süreleri ortalama 20 yıldır. Fakat bu sulu hamam ısıtma sistemlerinde ortalama 10 sene ile sınırlıdır.

Hamamlar sulu vs elektrikli yerden ısıtma sistemlerini sizler için derledik. Siz de en kaliteli hamam ısıtma sistemlerine sahip olmak istiyorsanız firmamızdan destek almayı unutmayın.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/yerden-isitma-isitmiyor-problemi-ve-cozumu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet