Hamamlarda Yerden Isıtma Sistemleri Hakkında

Hamamlarda Yerden Isıtma Sistemleri Hakkında

27 Temmuz 2019 by in Genel

Yüksek sıcaklıkların gerekli olduğu hamamların ısıtılmasında elektrikli kablolar aracılığı ile hamamlarda yerden ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistem ile mermerlerin gerekli olan sıcaklığa hemen ulaşması kolayca sağlanmaktadır.

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri yere yatay şekilde döşenebildiği gibi sırt ve ayak dayama kısımlarına dikey olarak da döşenmesi açısından hamamların ısıtılmasına katkı sağlamaktadır.

Hamamlarda elektrikli kablolar ile yerden ısıtma sağlanması birçok nedenden tercih edilmektedir. Şöyle ki; özel bir tesisat ve bakım gerektirmemesi, makine dairesine ihtiyaç duyulmaması, kurulumunun çabuk olması ve sistemin hızlı ve kolay çalışması gibi nedenlerle çok sık tercih edilmektedir. Hamam ısıtma sistemin açılmasından sonra mermerin kalınlığı ve elektrik kablolarının üzerine dökülen şapın kalınlığına bağlı olarak ortalama maksimum 4 saat içinde hamam kullanılır hale gelmektedir.

Hamamlarda bu sistemin bir diğer tercih edilmesindeki neden ise yüzey kaplamasında kullanılan malzemeden dolayıdır. Çünkü hamamlarda yüzey kaplaması mermerdir ve mermer de ısı iletiminin en başarılı olduğu malzemedir.

Hamamlarda Yerden Isıtma Sisteminin Çalışması

Hamamlarda yerden ısıtma sisteminde, hamamın her bölümü için ayrı bir termostat, ayrı döşeme sensörleri ve ayrı tetikleme sistemi gerekmektedir. Çünkü oturma yerlerinin, döşemelerin ve göbek taşının ısıları birbirinden farklıdır. Tabanlar, oturma bölgeleri, sırt dayama bölgelerinin ortalama sıcaklığı 40 derece olması gerekirken, göbek taşının sıcaklığı ise ortalama 45 ile 55 derece arasında olması gerekir. Hassas sensörler aracılığı ile <strongsisteminin sıcaklıklarının kontrolü sağlanır. Ayrıca istenilen sıcaklığa geldiğinde sistemin otomatik durması da tercihe bağlı olarak yapılmaktadır.</strong

Elektrikli kablolar, çelik zırh koruyuculudur ki eğer direkt kabloya zarar verilmez ise çok uzun süre sorunsuz bir şekilde çalışır. Sistemin yaklaşık ömrü 100 yıl civarındadır.

Hamamlarda Yerden Isıtma Sistemleri Avantajları

  1. Makine dairesine gerek yoktur, özel bir tesisat ve boru sistemine gerek duyulmaz.
  2. Yerden ısıtma sistemi hızlı bir şekilde devreye girer, bu sebeple ortam çabucak ısınır.
  3. Elektrikli kablolar manyetik alan oluşturmaz. Ayrıca ısı homojen bir şekilde dağılır. Bu sebeplerden dolayı da sağlıklıdır.
  4. Uzun ömürlüdür ve bakım gerektirmez.
  5. Kontrollü bir ısıtma olanağı sağlaması sebebi ile son derece ekonomiktir.

Hamamlarda yerden ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Otel Tipi Yerden Hamam Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/banyolar-icin-yerden-isitma-malzemeleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart