Isı Pompası Nedir? Yerden Isıtma Sürecinde Rolü Nedir?

Isı Pompası Nedir? Yerden Isıtma Sürecinde Rolü Nedir?

21 Eylül 2020 tarafından in Genel

İyi tasarlanmış bir ısı pompası sistemiyle, ortalama 3 kat daha fazla enerji, ısı olarak geri döner. Bu yüzden ısı pompası, evlerde yakıt faturalarına önemli ölçüde katkıda bulunur.

Birçok kişi yerden ısıtma sistemlerinin avantajlı olmadığını düşünür. Elektrikli ve hidrolik olmak üzere iki yerden ısıtma sistemi vardır. Hidrolik sistem ise kendi içinde kuru sistem ve ıslak sistem olarak ayrılır.

Birçok kişi yerden ısıtmalı bir evin asla ısınmayacağı konusunda hemfikirdir. Ancak geleneksel radyatörlere göre fazla ısı üretmese de yerden ısıtmalar, gerekli olan ısıyı üretir.

Yerden ısıtma sayesinde ısı, tüm zemine eşit şekilde dağıtılır. Böylece oda sıcaklığı 25 dereceye kadar çıkabilir. Aynı zamanda yerden ısıtmalar radyatörler kadar hızlı çalışır. Ancak hidrolik yerden ısıtmalarda bu süre biraz daha uzundur.

Yerden ısıtma çoğu insanın sağlıksız olarak nitelendirdiği bir sistemdir. Ancak yerden ısıtma sayesinde birçok fayda elde edilir.

 •         Alerjik reaksiyonlar ortadan kaybolur.
 •         Toz partiküllerinin oluşması önlenir.
 •         Nem, toz akarları ve küflenme önlenir.

Aynı zamanda yerden ısıtma parkelerle de uyumludur. Neme dayanıklı bir ahşap türüyle ve tahtaların 15 cm’lik genişliğiyle sağlıklı şekilde çalışır.

Isı Pompası Ne İçin Kullanılır?

Isı pompası; kurulduğu eve, yerden ya da havadan daha fazla enerjiyi, ısı olarak aktarmaya yarar. İyi tasarlanmış bir ısı pompası sistemi sayesinde, eviniz için en verimli ısı kaynağı elde edilir.

Isı pompaları; toprak ya da havada doğal olarak depolanan güneş enerjisi çeker ve çektiği bu enerjiyi, evsel ısıtma ve sıcak suya dönüştürür. Kullanıldıklarında daha fazla enerji üreten ısı pompaları, en verimli ısı kaynaklarından biridir.

Isı Pompaları Maliyetleri Düşürür mü?

Yerden ısıtma düşünen birçok kişi, ısıtma pompalarının yerden ısıtma sürecinde rolü nedir konusunu merak edebilir. Isı pompaları, eviniz için en iyi ısı kaynağı olmakla birlikte, sıcak su üretimi için de idealdir.

Aynı zamanda serbest ısı çekmesinden dolayı, faturalarınızda da oldukça etkilidir. Ev genelinde ve döşemelerde ısı yalıtımı iyi yapılmış bir evde kullanılan ısı pompası ile sağlanan güç ile ortalama %400’e kadar enerji verimliliği sağlanır.

Isı pompası seçerken;

 •         Verimliliğine
 •         Estetiğine
 •         Ses çıkarıp çıkarmadığına
 •         Eve uyumlu olup olmadığına dikkat edilir.

Aynı zamanda ısı pompası düşünürken, planlama için zemin çalışmaları ve arkeolojik değerlendirmelere bağlı olarak izne gerekli olup olmadığına bakılır.

Hava Kaynaklı Isı Pompaları

Hava kaynaklı ısı pompaları; elektrikli ısıtma sistemlerine göre %75’e kadar enerji tüketiminde azalma sağlar. Hava kaynaklı ısı pompaları; çoğu ev için uygundur. Düşük karbonlu, yenilebilir ısı kaynağıdır.

 •         Hava kaynaklı ısı pompası verimliliği, ortalama %300’dür.
 •         Düşük karbonludur ve çevreye dosttur.
 •         Küçük dış alan gereklidir.

Hava kaynaklı ısı pompaları, hemen her kentsel ev için uygun bir sistemdir. Küçük, orta ve büyük evler için dört farklı boyutta bulunabilir.

Toprak Kaynaklı Isı Pompaları

Daha büyük evler için uygun olan toprak kaynaklı ısı pompaları, %400’e kadar enerji verimliliği sağlar. Isıtma ya da sıcak su üretmek için, yerden aldığı serbest ısıyı kullanır ve faturalarınızda büyük bir düşüş yaşanır.

 •         Sessiz çalışır.
 •         Üç kat daha fazla enerji aktarır.
 •         Zemin döngüsü ya da sondaj deliği kurulum seçenekleri sunar.
 •         Sezgisel ekranı ile, kolay kullanım sağlar.

Toprak kaynaklı ısı pompaları yatay ve dikey toprak kaynaklı ısı pompaları olarak iki çeşittir.

Yatay Toprak Kaynaklı Isı Pompaları

Yatay toprak kaynaklı ısı pompaları, daha büyük arazilerde bulunan evler için uygundur. Ana gazdan ortalama 3 kat daha fazla verimlilik sunar. Temel çalışma ve arkeolojik değerlendirmelere bağlı olarak, planlama iznine tabi değildir.

Dikey Toprak Kaynaklı Isı Pompaları

Dikey toprak kaynaklı ısı pompaları, dikey sondaj deliği kurulumu özelliği taşır. Yatay zemin özellikleri olmayan, küçük arazilerde bulunan evler için uygundur. Oldukça verimlidir.

Isı Pompaları Yerden Isıtma ile Uyumlu mudur?

Isı pompaları yerden ısıtma ile uyumludur. Isı pompaları; daha düşük sıcaklıklarda çalışırken bile verimlilik sağlar. Radyatörlere göre, daha düşük sıcaklıklarda çalışan yerden ısıtma ile ortaklaşa çalışır.

Isı pompalarının radyatörlerle çalıştığı unutulmamalıdır. Ancak evi daha verimli ısıtmak için, radyatörlerin büyük olması önemlidir.

Isı pompalı yerden ısıtmalar;

 •         Taş ya da seramik kaplamalar
 •         Vinil ya da lino ve
 •         Zemin kaplamalarında en iyi performansı verir.

Zemin kaplamasının iyi bir termal iletkenliği varsa, ısı pompası düşük sıcaklıklarda da verimlilik gösterir.

Şebeke Gazı Olmadan Isı Pompası Kullanılabilir mi?

Bir gaz şebekesine erişim olmadan ısı pompası, uygun maliyetli bir seçim olarak düşünülebilir. Bunun sebebi, ısı pompasının kullandığı elektrik birimi için, ısı enerjisinin üç katı üretim yapmasıdır.

Bir ısı pompası, yalnızca elektrikli bir ısıtma sistemiyle ya da LPG kazanından daha verimli ve ucuz çalışma özelliği bulunur.

Yerden Isıtma Isı Pompalarıyla Kullanılabilir mi?

Yerden ısıtma ısı pompası, en popüler ısı yayıcıdır. Bunun sebebi ise; UFH’nın geleneksel bir radyatör sisteminden daha düşük akış sıcaklık derecelerinde çalışmasıdır. Böylece düşük sıcaklıklarda çalışırken, bu durum ısı pompaları için en ideal durumdur.

Yerden ısıtma ısı pompaları ile;

 •         Düşük akış sıcaklığına çözüm üretilir.
 •         Bir kazan ya da radyatör sisteminden %40’a kadar daha fazla verimlilik sunar.
 •         Faturalarda düşme yaşanır.

Yerden ısıtma ısı pompalarıyla birlikte yeni binalar için oldukça idealdir. İnşaat projesinin bir parçası olarak hem uygun maliyetli hem de kurulumu kolaydır. Yenileme aşamasında olan evler için de yerden ısıtma kurulabilir.

Hali hazırda olan bir zemin üzerine basitçe yerleştirilebilir. Düşük profili sayesinde eski evlerin daha yüksek ısı kaybı yaşamaması için kullanılabilir.

Yerden ısıtma sistemleri bir evde sadece alt zemine değil, üst zemine de kullanılabilir. Aynı zamanda tek bir odaya ılık su ya da elektrikli UFH kurmak için Isımax gibi konusunda uzman ve tecrübeli bir ekibi tercih etmelisiniz.

 Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/yerden-isitma-borusu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız