Isıtma Alanı Hesaplama

Isıtma Alanı Nasıl Hesaplanır?

Elektrikli yerden ısıtma siparişi vermeden önce ısıtma yapacağınız alanı belirlemelisiniz. Yerden ısıtma şiltesi, yerden ısıtma kablosu ve karbon ısıtıcı film olmak üzere 3 çeşit ısıtıcı için ısıtma alanınızı belirlemek önem arz etmektedir.

  1. Yerden Isıtma Şiltesi : Eni 50cm ve 100cm olarak hazırlanan şilteler montaj kolaylığı sağlarlar fakat küçük ve köşeli olmayan alanlarda şilteye müdahale etmeniz ve ısıtma alanınıza göre düzenlemeniz gerekebilir. Şekil1’de gösterildiği gibi banyoda şilteyi nasıl kullanacağınızı belirlemelisiniz. Diğer önemli bir husus ise; ısıtılacak alanın duvar kenarlarından 10cm uzaktan ısıtma yapılmasıdır. Şekil 2’de gösterildiği gibi kenarlarda boşluk bırakarak ısıtma sistemi yerleşiminizi planlayabilirsiniz. Yerleşim planınızı şekil3’teki gibi çizebilir yada mevcut bir projeniz varsa bize iletebilirsiniz. Isıtmax olarak stoklu çalıştığımız için sitede satışı yapılan ürünlerimizi ertesi gün kargoya veriyoruz. Bununla beraber tüm ürünlerimiz için özel ölçü hizmetimizi ücretsiz olarak sunuyoruz. 5 iş günü beklemeyi uygun görürseniz ve şekil3’teki gibi bize bir çizim verebilirseniz sizin ölçünüze göre ürünleri hazırlarız.
  2. Yerden Isıtma Kablosu : Kablolu ısıtma sistemi küçük ve köşeli olmayan alanlarda daha kolay montaj imkanı sunarlar. Banyolar, mutfaklar, oval kapalı balkonlar vb alanlarda kablolu ısıtma tercih edebilirsiniz. Isıtma kabloları belirli boylarda kesilerek montaja hazır olarak stoğa alınırlar. İhtiyaç duyacağınız kablo metrajına karar vermek için şekil4’ten yardım alabilirsiniz. İki ısıtma kablosu arasındaki mesafeyi değiştirerek m2’deki gücü azaltabilir yada arttırabilirsiniz. Kurulum klavuzlarımızda min. ve max. C-C aralıkları belirtilmiştir. Şekil5’te C-C aralıklarının kullanımı üzerine bir çizim paylaşılmıştır.
  3. Karbon Isıtıcı Film : Ahşap parke ve laminant parke altından ısıtma yapmak için geliştirilen karbon film ısıtıcılar 50, 80 ve 100cm eninde stoklu olarak bulunurlar. Şekil6’te örnek bir karbon film kurulumu çizilmiştir. Görüldüğü üzere duvar kenarlarında boşluk, iki film arasında boşluk bırakılmalıdır. Ayrıca her 25cm’de kesim yerleri olan karbon ısıtıcılar ısıtma alanınıza tam uymayabilir. Karbon film ısıtıcı siparişi verirken lütfen bu uyarılarımızı dikkate alınız.

Not : Tüm ısıtıcılar standart olarak 3 metre soğuk uç ve zemin sensörü ile birlikte gönderilir. Soğuk uç, ısıtma kablosunun termostata giden ve ısınmayan bağlantı kısmıdır. Zemin sensörü ise termostat ile termostatın en yakın olduğu iki ısıtma kablosunun arasına montajlanmış olarak gönderilir. Şekil7’de zemin sensörü ve soğuk uç görülmektedir. 3 metrenin üzerinde soğuk uç ve sensör kullanımı tavsiye edilmez fakat proje daha uzun olması gerekiyorsa buna uygun düzenlemeler yapılabilir. Bu konuda sipariş öncesi ISITMAX ile görüşerek bilgi vermeniz ısıtıcılarınızın size uygun gönderilmesini sağlar.

ÖNEMLİ NOT : Isıtma alanınızı hesapladınız ( örnek: 4,5m2 ). Kablo aralıklarınız ise 10cm.

Formül : Kablo Uzunluğu (m) = Isıtma alanı (m²) x1000 / Aralık Mesafesi (mm)

Bu formüle göre ihtiyacınız olan kablo uzunluğu 45 mt ( T2Max en yakın seçenek 52mt yada 40mt’dir. 7 metre kabloyu küçük alanda sığdırmak çok zorlayıcı olabilir. Siz 40 mt sipariş verirseniz rahat edersiniz.

Elektrikli Yerden Isıtma Mat ve Kablo Yerleşim Planı

Dili Değiştir
    Sepet