Kablolu Yerden Isıtma Nasıl Yapılır?

Kablolu Yerden Isıtma Nasıl Yapılır?

27 Temmuz 2019 tarafından in Genel

Yerden Isıtma

Günümüzde inşaat sektöründe ısıtma sistemlerinde en çok tercih edilen yöntem hiç kuşkusuz kablolu yerden ısıtma sistemleridir. Kablolu yerden ısıtma genellikle yeni inşaa edilen yapıların taban zeminlerinden uygun malzemeler kullanılarak yapılır. Yerden ısıtma sistemlerini 3 ana grupta inceleyebiliriz.

  1. Elektrik kablolu zemin ısıtma
  2. Karbon filmle döşenmiş zeminle ısıtma
  3. Sulu olarak boruyla döşenmiş yerden ısıtma

Sulu borulu yerden ısıtma

Genellikle tadilat zamanlarında ve kaba inşaat dönemlerinde yapılan yerden ısıtma yöntemidir. Binalar eğer taban döşemeleri tamamlanmışsa borulu sulu yerden ısıtma yapılamamaktadır. Borulu zemin döşeme yapıldıktan sonra borunun içerisindeki sıcak suyun derecesi 40-45 derecede çalışır. Borulu yerden ısıtma yönteminde su taşıyabilecek her türlü ısıtıcı kullanılabilir. Borulu sulu yerden döşemede belirli plan dahilinde şap dahil yerden 65-75 mm aralığında yükselme olur. Borulu yerden ısıtma yapılırken iyi bir yalıtım mutlaka olmalıdır. Çünkü yerden ısıtmalarda yalıtım iyi bir ısıtma açısından olmazsa olmazdır. Borulu yerden ısıtma yapılırken boruların ve ısı yalıtımını belirli aralıklarla döşenmesini sağlayan modülasyon panelleri vardır. Bu modülasyon panellerinin arasına boruları ve yalıtımı iyi bir plan dahilinde döşenmesi halinde borulu yerden ısıtmada gereken verimi almış oluruz.

Kablolu yerden ısıtma

Rezistans kablolarla yere döşenen ısıtma sistemine denir. Kablolar yerlere döşendiğinde belirli bir direnci ve ısıları vardır. Özellikle ofis ve konutların yerden ısıtmalarında kablolu yerden ısıtma yöntemi kullanılması yaygındır.

Kablolu ısıtma sistemi neden tercih edilmeli?

Kablolu yerden ısıtma sistemi doğagazın bulunmadığı yerlerde daha ekonomik bir ısıtma sağlar. Kablolu yerden ısıtma yönteminde odada bağımsız olarak ısı kontrolü vardır. Herhangi makine dairesine gerek yoktur. Panelden açıldığında 10-30 dk arasında yerden ısıtmayı sağlar.

Karbonik filmle yapılan yerden ısıtma

Karbonik film kaplı yerden ısıtma genellikle halı, parke ve Pvc altına kaplatılarak yapılır. Karbon ısıtıcı filmler döşemenin üst kısmına yapılır. Karbon film yerden ısıtma yöntemi uygulanırken ıslak zeminlere asla uygulanmamalıdır. Karbon filmlerin içerisinde resiztans ya da tel türü maddelerin yerine Karbon zerrecikleri adı verilen maddeler bulunur.

Kablolu yerden ısıtma hakkında bilgi almak ve fiyatları öğrenmek için Yerden Isıtma Sistemleri mize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız