Merdiven Altı Yerden Isıtma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merdiven Altı Yerden Isıtma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

16 Şubat 2021 by in Genel

Isıtma sistemlerinde özellikle yerden kullanılan ısıtma sistemleri daha ekonomik çözümler sunuyor. Zeminde oluşturulan döşeme malzemelerinin birinci kalite olması ve uygun yerleştirilmesi önemlidir. Odada oluşan sıcaklığı kontrol altına almak, dengelemek ve daha sıcak bir ortam sunmak adına kullanılan merdiven altı sistemler, bina içerisinde kullanılan ısıtma sistemleri arasındadır. Sıcak su hattında teknik yöntemler kullanılarak yapılan sistemlerin zeminden kaynaklı ısı kaybını önlemesi en büyük faydaları arasındadır. Avantajları oldukça fazla olan merdiven altı yerden ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Merdiven Altı Sistemleri ve Yerden Isıtma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Merdiven altı sistemlerinin özellikle bina içerisinden kaynaklanan ısı farklarının daireleri etkilememesi adına oluşturulmuş sistemler olması, faturaya olumlu yönde yansımaktadır. Zemin nedeniyle odanın içerisindeki sıcaklık gider. Bazı yalıtım malzemeleri ile bu sıcaklık farkı ortadan kaldırılmalıdır. Yerden ısıtma sistemleri evin her bölmesinde kullanılırken, merdiven altı sistemler bina ve çok katlı evlerde kullanılabilir. Şömine ya da farklı zemin alanlarına uygulanan bu sistemler ile oda içerisindeki sıcaklık muhafaza edilir. Isı kayıplarının önüne geçmek için uygulanacak merdiven altı yerden ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Zeminde bulunan beton içerisinde bulunan boruların tüm ısıyı zeminden yayması daha ekonomik bir yöntemdir. 1980 yıllarından sonra bu sistemler kullanılmaya başlanmış ve enerji tasarrufunda önemli bir yere sahip olmuştur.

Merdiven Altı Sistem Nasıl Çalışır?

Peki, merdiven altı yerden ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Merdiven altı sistemin çalışma prensibinde, 40–50°C ısının kullanılması ile oluşur. Güneş ışınları, ısı pompası, yanar maddenin kullanılması ile istenen ısıya ulaşılabilir. Homojen bir dağılıma sahip olan yerden ısıtma sistemlerinde kısa sürede ısı farkını en aza indirger. Soğuk dönemlerde odanızın sıcaklığını sağlayarak hem faturadan tasarruf sağlar hem de klasik sistemlerde olduğu gibi ısıyı tavanda biriktirmez. Ayrıca merdiven altı ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında kaliteli malzemenin kullanılması önemlidir.

Merdiven Altı Isıtma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İle Nemi Koruyun

Merdiven altı ısıtma sistemlerinin avantajları arasında nem dengesinin korunması da vardır. Şehircilik planlaması, yeni yapı projeleri ya da peyzaj düzenleme işlemlerinde ilk sırada yer alan merdiven altı yerden ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında güvenlik ön planda olmalıdır. Binalarda en büyük sorun olan nem dengesi sağlanarak sağlıklı bir yaşam sunar. Isının tavandan birikmesi, zeminin soğuk olması ortamda nemin ortaya çıkmasına ve yeterli ısıya ulaşılmamasına neden olur. Sürekli ısıyı korumaya çalışan sistemler ise daha fazla enerji yakar. Bu durum faturanıza olumsuz olarak yansır. Peki, merdiven altı yerden ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Beton Altı Merdiven Isıtma

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan don gibi durumlarda merdivenlerin nem oranının artması gibi sorunlar yaşanır. Her mevsim merdivenlerin kuru olması ise hem evinizde sağlıkla oturmanızı sağlar, hem de evinizin daha sıcak olmasına imkân tanır. O halde merdiven altı yerden ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler kaliteli işçilik ve kaliteli malzemedir diyebiliriz. Kar yağması sonucu hava çok fazla soğumaya başlar.

Merdiven ve bina girişlerinde yerden ısıtma sayesinde don olaylarına karşı sürekli temiz alan sağlar. Merdivenlerin sürekli temizlenmesi, tuz dökülmesi ya da kayıp düşme gibi kazaların nüne geçer. Merdiven altı ısıtma sistemlerinde ısıtma şiltesi kullanılır, kar ve buz sensörü sayesinde termostat devreye girer. Hava sıcaklığı düştüğünde otomatik olarak çalışan bu sistem ile merdivende oluşan su sürekli ortadan kalkar.

Kurulan merdiven altı yerden ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler işinin ustaları tarafından kurulmasıdır. Bu anlamda yılların tecrübesi ile çalışan kaliteli firmalar bulunmaktadır. Doğru kurulmayan bir merdiven altı sistem fayda sağlamaz. Isıtmax‘ın alanında uzman ekibiyle merdiven ısıtma sistemi ve birçok ısıtma yöntemi ile güvenli bir hizmet alabilirsiniz.

Merdiven Altı Sistemlerin Otomatik Olmasının Faydaları

Merdiven altı sistemlerin otomatik olarak çalışması hava sıcaklığının yükselmesi ile pasif duruma geçmesi, sizleri gereksiz enerji harcamasından kurtarıyor. Tırabzan olan merdivenlerde merdiven altı yerden ısıtma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler tırabzan kenar yüzeyine payın bırakılmasıdır. Şilte kablosu 250–300 W/mt² güçte olup, ılıman iklim görülen alanlarda yeterli bir enerjiye sahiptir. Daha soğuk iklim olan alanlarda daha yüksek güçte şilte kablolarına yer verilir. Donmanın ortadan kaldırılması için bölgesel iklim belirleyicidir. Bu konuda iklimin şilte kablo gücünü belirlediği söylenebilir.

Merdiven Altı Isıtma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Döşeme Nasıl Yapılır?

Düz zemine merdiven kullanılarak yapılan ısıtma sistemlerinde şilte döşenmesi gerekir. Şilte gücü zemin kullanımında daha düşük olmalıdır. Zemin daha temiz olur ve kayganlaşmaz. Merdiven altına kısa sürede döşenerek kolaylıkla kullanıma başlanabilir. Merdivenlerde bazen tırabzan olmaktadır. Merdivenlerin altında boşlukların olması hainde ise yerden ısıtma sisteminin verimli çalışması adına yalıtım yapılması önerilmektedir.

Merdiven Altı Yerden Isıtma Sistemlerin Avantajları

Merdiven altı ısıtma sistemlerinin faydası oldukça fazladır. Sadece ısıya yönelik olarak değil, kullanıldığı alanda özellikle ticari alanda müşterilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Özellikle büyük geçiş alanlarında sürekli don olayını ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. Önleyici tedbirler olarak bu sistemlerin kullanılması birçok ticari alanda zorunlu hale gelmiştir.

Avantajları;

 • Bina girişlerinde kaymayı önler
 • Bina girişlerinde yaralanmaları önler
 • Bina girişine tuz dökülmesine gerek kalmaz
 • Bina girişinde biriken karın temizlenme sorununu ortadan kaldırır
 • Merdiven altından bina içi ve dışında ısı sıcaklığını dengeler
 • Nemi ortadan kaldırır

Bunun gibi birçok avantaj ile hayatı kolaylaştırırken, cebinize tasarruf sağlıyor. En büyük sorunlar arasında ise yaralanmalar vardır. Ticari alanlarda, bina girişlerinde, AVM önlerinde ve açık alan metro giriş çıkışlarında bireylerin can güvenliğini sağlamak adına oldukça faydalıdır.

Bina Girişlerinde Merdiven Altı Yerden Isıtma Sistemlerinin Kullanılması

Bina, konut, site gibi alanlarda giriş ve çıkışlarda daha güvenli geçişin sağlanması adına merdiven altı sistemlerimiz kullanılmaktadır. Bina girişi uygulamalarında beton altına ısıtma sistemi uygulanırken ısıtma şiltesini döşemek gerekir. Bunun yanı sıra ısıtma kabloları döşenir ve mt² başına hesaplama yaparak ısıtma gücü ayarlanır.

Otopark Girişlerinde Merdiven Altı Yerden Isıtma Sistemlerinin Kullanılması

Otopark girişlerinde sayısız araç giriş ve çıkışı yapılır. Yokuş aşağı ve yukarı uygulanan araç geçiş yollarının açık havada oluşan don olayından etkilenerek araçların kaymasını önlemek adına merdiven altı sistemlere yer verilmelidir. Don ya da buzlanma gibi durumlarda devreye girerek, araçların güvenliğini sağlayan sistemlerde alan büyüklüğüne göre hesaplama yapılarak ısıtma gücü ayarlaması yapılır.

Peyzaj Mimaride Kullanılan Merdiven Altı Sistemleri

Trafik, yaya geçişleri ve birçok alanda can güvenliğinin yanı sıra mal güvenliğinin de sağlanması hedeflenir. Kolay montaj ile daha kısıtlı alanlara uygulama yapılabilir. Beton, döşeme ya da tesviye şapının kullanımı sonrasında kısa sürede ısıtma sistemini döşemeniz mümkündür. Dilediğiniz ürünleri sipariş verebilir, montajı konusunda işin uzmanından yardım alabilirsiniz.

Peyzaj mimarinin amacı şehrin daha güzel ve doğal görünüme kavuşmasını sağlamak, planlı bir kentleşmeye geçiş yapmaktır. Bu nedenle kullanılan ısı sistemlerinin sadece evinizin içinde değil, hareket ettiğiniz her alana uygulanması gerekir. Yeni yapı projelerinde oldukça fazla uygulanan bu sistemi anında fark edebilirsiniz. Sürekli kuru yollar ve donmayan merdivenler sizleri bu konuda düşündürüyor olabilir. Bu tür güvenli geçiş yolları gördüğünüzde, bunun merdiven altı ısıtma sistemleri sayesinde olduğunu anlayabilir, güvenliğiniz adına siz de ticari işletmenizde kullanabilirsiniz.

Evlerde, merdiven altı ısıtmanın yanında parke altı yerden ısıtma sistemleri de sıklıkla kullanılmaktadır. isitmax.com üzerinden göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/endustriyel-tesisler-icin-kablo-secimi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart