Oluklu Yerden Isıtma

Oluklu Yerden Isıtma

27 Temmuz 2019 tarafından in Genel

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ısıtma teknikleri de çeşitlilik kazandı.. Hizmet kolaylığı sağlayan bu sistemlerden bir tanesi yerden ısıtma sistemleridir. Yerden ısıtma sistemlerinde dağılan ısı ile enerji tasarrufu sağlanır. Sistemde radyatör ve boru hattı olmadığı için görüntü kirliliği oluşturacak hiçbir sorun yaşanmaz.

Oluklu Yerden Isıtma Nedir?

4 cm yer kalınlığı istenen ısıtma şeklidir. Kurulumu için toplamda 20 cm’lik oyuk açılması gerekir. Döşeme yapılırken hiçbir risk barındırmadığı için döşeme yapan kişiler için sorumluluk yükü oluşturmaz. Ayrıca alanın doldurulması için pahalı malzemelere gerek duyulmadığı için kolaylıkla kurulabilir. Oluklu olarak ısı oluşumu sağlanması yer dizaynı ile mümkün olmaktadır. Borular yardımı ile alınan ısı, ortama eşit bir şekilde dağıtılır. Dağılan ısı enerji kaybını da önlemektedir.

Oluklu Yerden Isıtma Nasıl döşenir?

Şap zemin denilen alanda oluk açılarak temiz bir çalışma çıkarılır. Oluk açılırken oluşan tozlar sanayi tipi denen emici malzeme yardımı ile emilir ve ortamda hiçbir kirlilik bırakılmaz. Açılan olukların içerisine borular, birbirine bağlantılı olacak şekilde yerleştirilir. Ardından ısı dağılımını sağlayacak merkez sistemi oluşturulur. Çok çeşitli görülen bu yerleştirme sistemi hızlı şekilde yapıldığı taktirde çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu süre yaklaşık 1 gün kadardır. Sistem yerleşimi sağlandıktan sonra ekstra özel bir döşeme gerekmez. Normal yüzeyler için kullanılan fayans ya da parke gibi zeminler, sistemin üzerine uygulanabilir. Ayrıca bu yöntemler oluktaki borular sayesinde yalıtım sağlar.

Yüzeyle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yüzeyin düzgün olması gerekmektedir.
  • Fayans kaldırıldıktan sonra yüzey, oluğa uygun kalın hale getirilmelidir.
  • Çıkan atıklar sürekli toplanmalıdır.
  • Isıtma devresinden dağıtılacak bağlantı doğru ayarlanmalıdır.
  • Yüzeyle bağlantılı duvar açıklığı uygun olmalıdır.

Döşemenin yapılmasının ardından ısı için dikkat edilmesi gereken noktaları kurulum yapan şirket mutlaka belirtecektir. İlk etapta ani ısı artışlarına dikkat edilmelidir. Isının kademeli bir şekilde artışı daha sağlıklıdır. Yayılan ısı için kontrol mekanizması geliştirilmelidir ve belli bir sıcaklık ile başlangıç yapılmalıdır. Bu şekilde enerji tasarrufu sağlandığı gibi güvenli bir alan oluşturulacaktır.

Oluklu yerden ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dili Değiştir
    Sepet