Sahalarda Don Önleme İçin Isıtma Yöntemleri

Sahalarda Don Önleme İçin Isıtma Yöntemleri

27 Temmuz 2019 by in Genel

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok farklı ısınma yöntemi ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler, kullanım kolaylıklarına ve sağladıkları enerji tasarrufuna göre tercih edilmektedir. Özellikle kış aylarının sert geçtiği bölgelerde maç yapılan sahalarda, olumsuz hava şartları nedeniyle müsabakalar oynamamaktadır. Sahalarda don önleme için ısıtma yöntemleri sayesinde, sahaların yüzeyinde buzlanma ve donma oluşması engellenebilir.

Sahalarda Don Önleme İçin Isıtma Yöntemleri Nedir?

Kış aylarında maç yapılan sahaların tabanına yerleştirilen sistemler sayesinde yüzeyde ısı dağılımı sağlanır ve don olayını önlenir. Sahalarda don önleme için ısıtma yöntemleri, hava sıcaklığına göre devreye girer. Kar yağışı başladığında, ısı kontrol sistemi devreye girer ve tamamen çimli yüzeyde erime oluşunca bu sistem kendini kapatır.

Sahada Yerden Isıtma Sisteminin Faydaları

  1. Uygulama alanı çim olan yüzeye, tuz ve diğer kar eritme için dökülen kimyasallar gibi zarar vermez.
  2. Sistem otomatik olarak devreye girer. Bu işlemi devreye sokmak için işçilik maliyeti gerekmez.
  3. Kar küreme için gereken makinalara ihtiyaç yoktur.
  4. Sisteme zaman aralıkları ile bakım yapılması gerekmez.

Sahada Yerden Isıtma Sistemi Nasıl Döşenir?

Saha yüzeyinde bulunan kaplamanın altından ısıtıcı kablolar döşenir. Döşeme yapıldıktan sonra sıcaklığın otomatik olarak ayarlanması ve nem seviyesini kontrol etmek için ısıtıcı kablolar yerleştirilir. Döşenen sistem mutlaka sensör ve termostat ile kontrol edilmelidir. Nem ve sıcaklık için oluşabilecek risk durumu kontrol edilmelidir. Sistem sürekli bir şekilde kontrollü olarak çalışmaktadır. Isının düştüğü andan itibaren kendi kendini devreye sokar. Dışarıdan müdahale gerektirmeden bu ayarı yapabildiği için maliyetlerin de düşmesini sağlar. Ayrıca kurulan kablo sistemi, buzlanma riski olmayan durumlarda çalışmaz. Böylece kullanımda enerji tasarrufu sağlanır. Yalnızca buz oluşabilecek durumları kontrol ederek buz oluşumunu engeller.

Pek çok avantajı olan bu yöntemin bir diğer artısı da temiz olmasıdır. Karı erimesi sonucu oluşan sıvının sızma ya da kablolara ulaşıp tehlikeli olma durumu yoktur. Sağlıklı ve yaşam kalitesini artıran bir yöntemdir. Fakat bu yöntemi tercih eden kişiler mutlaka kullanılan ürün kalitesini titizlikle incelenmelidir. Kaliteli ürün, uzun yıllar kullanım imkanı sağlar. Ayrıca döşeme yapılırken ürünün test edilmesi hayati önem taşımaktadır. Isı ve nem durumu derecelendirmesi dikkatle yapılmalıdır. Bunun ihmal edilmesi büyük risk oluşturacaktır.

Sahalarda don önleme için yapılan ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Ticari Yapılarda Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/elektrik-ile-yol-isitma-sisteminin-faydalari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart