Seralarda toprak altı yerden ısıtma projeleri

Seracılık özellikle iklim koşullarının en uygun olduğu bölgelerde tercih edilmektedir. Ancak bitkilerin ideal yetişme sıcaklığının 15 derece olması, kış şartlarının ağır geçmediği bölgelerde dahi seraların ısıtılmasını gerekli kılıyor. Farklı sera ısıtma teknikleri arasında yerden ısıtma elektrikli sistemleri, maliyetleri en düşük çözüm olarak kabul ediliyor. Yerden ısıtma fiyatları hem projelendirme hem de kullanımda düşük elektrik sarfiyatı bakımından alternatiflerine göre oldukça ucuz kalıyor. Kök ısıtma olarak da bilinen bu yöntem, sera toprağının içine veya üstüne döşenen kablolar vasıtası ile yapılıyor.

Seralarda Elektrikli Yerden Isıtma Nasıl Yapılır?

Seralarda iklim faktörünün kontrol altında tutulması ürün kalitesi ve miktarında artış sağlarken işletme maliyetlerini de düşürür. Seralarda yerden ısıtma elektrikli sistemlerin kullanımı iklim koşullarının kontrol altına alınmasının yanı sıra üretimin kontrolüne de katkı yapar.

Seralarda klasik ısıtma teknikleri yerine bitki ekim sıralarının arasına ya da 30-40 cm altına izolasyon yapılarak elektrikli ısıtıcı kablolar yerleştirilmesi suretiyle yerden elektrikli ısıtma tekniği uygulanır. Böylece bitkilerin yetişmek için ihtiyacı olan minimum ısı, bitkinin altından verilir. Bu teknik diğer ısıtma yöntemlerine kıyasla %70’e varan enerji tasarruf sağlar. Yerden ısıtma fiyatları da hesaba katıldığında bu oran maliyetler ve karlılık açısından çok büyük bir kazanımdır. Avrupa’da yıllardır kullanılmakta olan seralar için elektrikli ısıtmanın başarısı, dünyanın pek çok ülkesinde kanıtlanmıştır.

Seralarda Elektrikli Yerden Isıtma Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm sera ısıtma sistemlerinin püf noktası ısı tüketiminin en alt düzeye indirilebilmesini sağlamaktır. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri ile bunu başarmak için;

 1. Isıtma sistemi ve kabloların mümkün olduğunca bitki köklerine yakın olması (30-40 cm),
 2. Bitkileri kökten ısıtmak önemli olsa dahi çatı izolasyonunun doğru yapılması ve ısı akımının bitkilere doğru olması,
 3. Isıtma ile birlikte ısı, nem, oksijen ve ışık gibi değişkenleri kontrol edecek otomasyon sistemlerinin kullanılmasıdır.

Yerden ısıtma elektrikli yapıldığında amacına, yani üretim verimliliğine büyük katkı yapmaktadır. Üstelik son derece ekonomik olan fiyatları ile karlılık maksimize edilmektedir. Seralar için elektrikli ısıtma nasıl yapılır, maliyetleri nedir tereddüt edenler için bu yöntem en uygun çözümü en uzun ekonomik ömür ile sunmaktadır.

Seralar için yerden ısıtma önerileri

Yerden ısıtmalı sistemlerde ısı, döşeme yapılan sahanın bütününe eşit miktarda yayılmakta ve homojen bir biçimde dağılmaktadır. Bu yüzden yerden ısıtma elektrik sarfiyatı daha düşüktür, üstelik proje uygulama ve bakım maliyetleri de sanıldığının aksine oldukça düşüktür. Hem ısıtma kablosu fiyatları hem de buna bağlı olarak yerden ısıtma sistemleri m2 fiyatları oldukça uygundur. Sera ısıtmasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ısının seranın içinde dengeli bir biçimde dağılmasıdır. Hem ideal ortamı yaratması hem de uygun maliyetli olması nedeni ile seralarda yerden ısıtma özellikle Avrupa’da çok tercih edilmektedir.

Sera Yerden Isıtma Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Yerden ısıtma sistemleri ile seralarda dış hava şartlarına ve ısıya bağlı olmadan sera içinde ısının istenilen seviyede tutulması mümkün olur. Isı, sera içinde yerden ısıtma ile hem daha homojen dağılır hem de yerden ısıtma elektrik sarfiyatı daha düşük olduğu için enerjiyi tasarruflu kullanır. Bakımı ve onarımı çok pratik, ısıtma kablosu fiyatları ise oldukça uygun olduğu için bakım ve onarım maliyetleri düşüktür. Enerji sarfiyatı optimumdur. Bu yüzden yerden ısıtma sistemleri seralarda en verimli ve en ekonomik çözümdür.

Seralarda Yerden Isıtma Sistemlerinin Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Seraların yapımında kullanılan malzemelerin türü nedeni ile, cam ve plastiğin ısı geçirme özelliği yüksektir. Bu nedenle seralar çok çabuk ısınıp, çok çabuk soğurlar. Oysa serada bitkilerin ve bitki köklerinin iyi bir şekilde gelişebilmesi için sera ısısının dengeli olması gerekir. Ani ısı değişimleri seracılığın en zor yanlarıdır ve önlem alınması zorunludur. Seralarda özellikle ısının düştüğü dönemlerde sera içindeki sıcaklığı istenilen seviyede tutmak için ısı verilmesi şarttır.

Yerden ısıtma ile seralarda tarımda süreklilik sağlanır…

Seralarda yerden ısıtma ile içeriye verilecek ısının miktarı özel termometreler ile sürekli dışarıdaki hava sıcaklığı ölçülerek belirlenir. Sera içinde istenilen mutlak sıcaklığa böylece ulaşılır. Sera içerisindeki ısıyı dış yüzeylerin toplam alanına göre tutturmak bu yöntem ile daha kolay ve az maliyetlidir, çünkü yerden ısıtma sistemleri m2 fiyatları oldukça uygundur. Üstelik sera örtü tipi ne olur ise olsun, cam ya da plastik, döşenen kablolar ile uygun sıcaklık süreklilik kazanır.

Seraların bulunduğu yerde ısının düşük olduğu dönemlerde, seranın ısıtılması gerekir. Bu şekilde ısıtma pahalı olacağından sıcaklık çoğu zaman daha düşük bir seviyede tutulur. Yerden ısıtma sistemleri ile buna hiç gerek kalmaz. Yerden ısıtma elektrik sarfiyatı düşüktür ve enerjiyi tasarruflu kullanır. Üstelik bitkiler diğer yöntem ile büyüse bile başka sıkıntılar doğabilir. Yerden ısıtma sistemleri m2 fiyatlarıuygun fiyatları, kolay bakımı, enerji tasarrufu ve yüksek verim sağlamaları nedeniyle diğer yöntemler yerine seçilebilecek en iyi ısıtma sistemleridir.

Seralarda toprak altı ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Seralarda Toprak Altı Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız