Soğuk Hava Deposu Isıtma

Soğuk hava depolarında döşeme koruma amaçlı yerden ısıtma sistemleri uygulanır. Isıtıcı kablolar bitim betonunun altında hasır örgünün üzerine sabitlenerek ya da beton zemine serilen ısıtıcı şilteler ile sistem kurulur. Isıtma sisteminin ana görevi -20 -40 dereceler arasında çalışan soğuk oda ve buzhanelerin temel donatılara zarar vermesinin önüne geçmektir. Donan toprak ve nem genleşerek yukarıya baskı yapacak ve bu da işletme zemininde kısa sürelerde deformasyona neden olacaktır. Soğuk oda zemininde çalışma koşullarını iyileştirmek, döşemenin bozulmasının önüne geçmek ve özellikle sık sık açılıp kapanan soğuk oda kapılarının ön tarafında oluşan buz oluşumunu engelleyerek güvenliği arttırmak için yerden ısıtma sistemleri kullanılır.

Soğuk hava depolarında yerden ısıtma, inşaat aşamasında ya da yenileme projelerinde 2 farklı şekilde uygulanır;

  1. Hasır donatı üzerine sabitlenen ısıtıcı kablolar
  2. Beton üzerine serilen ısıtıcı şilteler

Her iki metotta da aynı cins ısıtma kabloları kullanılmaktadır. Isıtıcı şilteler belirli boy ve ende fabrikasyon soğuk uç teknolojisi ile sonlandırılmış olup projeye uygun m2/Watt gücü hazır olarak sahaya gönderilir. Şiltelerin montajı düz ve geniş alanlarda ısıtıcı kablolara göre daha kolaydır. Isıtmax Isıtma Sistemleri olarak ısıtıcı kablolarımızı Alman Polimer Teknolojisi kullanarak Türkiye’de en yüksek standartlarda üretiyor ve 10 yıl koşulsuz SafeMax garantisi veriyoruz. 1992 yılından beri gerçekleştirdiğimiz tüm soğuk oda zemin ısıtma uygulamalarından edindiğimiz tecrübe ve bilgi ile rekabetçi fiyatlar sunuyor ve sorunsuz sistemler kuruyoruz.

Isıtıcı kabloların hasır donatıya sabitlenmesi yeni inşaat projelerinde sıklıkla uyguladığımız bir yöntemdir. Hasır donatılar beton atılma aşamasında kabloların sırasının ve formunun bozulmasını engelleyerek mühendislik açısından daha doğru bir uygulama sergilemektedir.

Her iki şekilde de sistem zemini donma derecesinin üzerinde tutacak ve sağlıklı bir çalışma ortamı zemin sıcaklığı sağlayacaktır. Soğuk hava deposu ısıtma sisteminizin etkili ve düzgün çalışabilmesi adına sistemin en önemli parçası ise zemin sensörleri ve kontrol panosudur. Yüksek standartlarda üretilen ve hata payı sıfıra yakın cihazlar zemindeki sıcaklığı hassas ölçümler ve kontrol panosunun sistemi açıp kapatmasına yol gösterir.

Soğuk oda ısıtma sistemlerinde kullanılan ısıtma kabloları seri dirençli rezistans kablolarıdır. -60C’ye kadar sonsuz çalışmak üzere tasarlanmıştır. Kablonun ömrü döşemenin ömrü ile eşdeğerdedir. Döşeme değişmediği sürece sistem bozulmaz, deforme olmaz, performansız değişmez ve mükemmel çalışmaya devam eder. Sistemde haraketli bir parça yoktur. Bir kez kurulur ve doğru montaj yapıldığında hiçbir bakım yapılmadan uzun yıllar sorunsuz kullanılır. Sistemin diğer bileşeni olan termostat ve kontrol panolarında Schnider ya da Siemens ürünlerini kullanıyoruz. Her pano malzemesi kendi içinde garantilere sahip olsa da kendini ispatlamış en üst seviye donanımlar kullanıldığından bozulma oranları da çok düşük olmaktadır.

ISITMAX; her ısı gurubu ve projeye özel projelendirme, imalat, uygulama, süpervizörlük ve servis süreçlerinin tek elde toplandığı kurumsal çözüm ortağınızdır.

Soğuk hava depolarında yerden ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Soğuk Hava Deposu Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.