Stadyumlar İçin Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri

Önceleri yalnızca kışların soğuk ve sert geçtiği yerlerde bulunan stadyumlarda elektrikli yerden ısıtma sistemleri kullanılırken, günümüzde hava şartlarına bağlı olmadan birçok yerdeki stadyumlarda bu sistemler tercih edilir hale gelmiştir. Stadyumlar yanında açık spor alanları, golf sahaları, atletizm alanlarında da elektrikli zemin ısıtma sistemleri kullanılmaktadır.

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri ile kış aylarında meydana gelecek buzlanmaları önlendiği gibi aşırı kar yağışlarında bu alanlarda kar birikmesi engellenir. Isıtma sistemleri ile ayrıca sahalardaki çimlerin sürekli canlı kalması ve stadyumların kış aylarında rahat kullanılması sağlanır.

Dünyada 60’lı yıllarda ilk defa İngiltere Wembley stadyumunda kullanılan elektrikli yerden ısıtma sisteminin Türkiye’ye gelmesi 2000’li yılların başında olmuştur.

Stadyumlar İçin Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri Uygulaması

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri hem inşaat halindeki stadyumlarda hem de mevcut çim alanı olan stadyumlarda uygulanabilmektedir.

Bu sistemde ısıtma kablolarının aralıkları 18 ile 40 cm arasında değişiklik gösterecek şekilde uygulanır. Kablolar arasındaki mesafe kurulu güce göre ayarlanır. Kurulu güç ise stadyumun toprağının cinsine, mevsimsel koşullara ve coğrafi duruma göre değişiklik gösterir. Kurulu güç normal şartlara altında 50 W ile 100 W/m2 arasında bir değerdir.

Elektrikli zemin ısıtma sisteminde kablolar toprağın 20 – 25 cm altında bir derinliğe serilir. Amaç, sistemin stadyumun kullanımı sırasında zarar görmesini önlemektir.

Stadyumlarda elektrikli yerden ısıtma su kanallarına da döşenerek atık suyun sahadan rahat atılması sağlar. Bu sistemler otomasyonlu sistemler olup mal ve can kaybına neden olmayacak bir yapıda inşa edilirler.

Özel yazılımlar ile kontrol edilen sistemlerdir. Stadyum içerine yerleştirilmiş sensörler aracılığı ile bölgesel bazda ısı değerleri gözlemlenip sistem kontrol edilebilir. Birbirinden bağımsız sistemlerden oluşan bu sistem, gerektiğinde bölgesel olarak aktif veya pasif hale de getirilebilir.

Elektrikli Yerden Isıtmanın Stadyumlar İçin Faydaları

  • Doğal gaz, kömür gibi başka enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaz.
  • Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde makine dairesine gerek yoktur.
  • Sistem, çok fazla insan kaynağına ihtiyaç duymaz.
  • Elektrikli zemin ısıtma sistemleri periyodik bakım istemez.
  • Çevreyi kirletmez, atık üretmez.
  • Sistemin sürekli çalışmasına gerek yoktur
  • Homojen ısıtma sağlanır.
  • Kar birikmesi ve buzlanma önlenir.
  • Elektrikli yerden ısıtma sistemleri ile stadyumlarda toprak ısıtılır, bu nedenle çimin büyümesi hızlandırılır ve canlı kalması sağlanır.
  • Sistem, stadyumların kış aylarında da kullanılmasına olanak verir dolayısı ile sezonun geç bitmesi sağlanır.
  • Sezona hazırlık maliyetlerinin düşürülmesi sağlanır.

Yerden ısıtma üzerine döşenebilen sistemler hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız