Sulu Yerden Isıtma Sistemi Montajı

 Sulu Yerden Isıtma Sistemi Montajı

14 Ekim 2020 tarafından in Genel

Günümüzde verimliliği ile ün salmış olan yerden ısıtma sistemleri pek çok kişinin ilgi alanına girmektedir. İnsanlar sulu yerden ısıtma sistemi nasıl çalıştığını merak edip evlerine veya sahip oldukları işyerlerine kurulumunu yapmak istemektedir. Sulu yerden ısıtma sistemleri de en çok merak edilen konulardan birisi olmaktadır. Biz de sizin için bu içerikte sulu yerden ısıtma sistemleri montajında dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi verdik.

Sulu Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Sulu yerden ısıtma sistemleri oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan ve evleri, işyerlerini ısıtmak için yaygın olarak tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Temel çalışma mantıkları radyatörlü ısınma yöntemleri ile aynı olmakla birlikte tek fark bu sistemin zeminde yer alması olur. Sulu yerden ısınma sistemi genellikle zeminin altında olup yapının beton ile şap arasında kalan kısmında yer alır. Verimliliği ise normal radyatörlü sistemleri oranla yaklaşık %25 daha fazla olmaktadır. Aynı zamanda daha uzun süreler çalışan bu sistem pek çok açıdan kullanıcılarına karlı hale getirir.

Sulu Yerden Isıtma Sistemi Nerelerde Tercih Edilir?

Yerden ısıtma sistemleri arasında yer alan sulu ısıtma sistemi genellikle orta ve geniş alana sahip bölgelerde tercih edilir. Metrekare bazında büyük olan evlerde ve işyerlerinde oldukça verimli olan bu sistem kurulduğu takdirde kullanıcılarını çok memnun etmektedir. Uzun süreler evin ideal sıcaklıkta olmasını sağlayıp tasarruf etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda spor salonu, otel, havuz çeşitli işyerlerinin ısıtmalarında da yaygın olarak tercih edilir.

Sulu Yerden Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır? 

Sulu yerden ısıtma sistemi temel olarak radyatörler ile aynı prensipte çalışmaktadır. Merkezi ısıtıcıda ısınan su zeminde yer alan borularda dolaşarak kurulu olduğu ortamın sıcaklığını yükseltir. Sistem doğru bir şekilde kurulduğunda evin bütün zemini ideal sıcaklığa kolay bir şekilde ulaştırılır. Aynı zamanda daha uzun süreler evin sıcak kalmasını sağlamaktadır.

Sulu Yerden Isıtma Sistemi Nereye Yapılır?

Sulu ısıtma sistemlerinin montajı evin beton zeminine yapılmaktadır. Parke ve varsa şapın altında kalan bu sistem iyi bir şekilde yalıtım yapılıp kayıpların önüne geçilir. Bu sayede sistemden beklenen performans en iyi şekilde elde edilir.

Sulu Yerden Isıtma Sistemi Avantajları Nelerdir? 

Pek çok kullanım avantajını beraberinde getiren sulu yerden ısıtma sistemleri kullanıcılarına büyük bir konfor sağlamaktadır. Bu sistemi faydaları ise aşağıda yer aldığı gibi olmaktadır.

 1. Temizlik maliyetini büyük ölçüde azaltmaktadır. Nitekim sulu yerden ısıtma sistemi klasik radyatörlü sistemlere oranla neredeyse hiç pislik oluşturmamaktadır. Aynı zamanda üflemeli ısınma yöntemlerinin oluşturduğu toz kaldırma sorunu bu sistemde yaşanmaz. Diğer yandan fosil yakıtlar kullanarak çalışan radyatörlü sistemlerin oluşturduğu is gibi can sıkıcı sorunlar ortadan kalkar.
 2. Bakım maliyetleri radyatörlü sistemlere oranla çok daha düşük olmaktadır. Sizin de bildiğiniz gibi klasik radyatörlü peteklerin her yıl temizlenmesi gerekir. İçerisinde bulunan pis su tamamen temizlenip yenisinin eklenmesi zorunluluk olmaktadır. Bu bakımlar yapılmadığında ise sistemde büyük kayıplar meydana gelmektedir. Oysaki sulu yerden ısıtma sistemleri bu bakımlara çok daha az ihtiyaç duymaktadır. Kurulduğu yıldan itibaren 5 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Sonrasında ise sadece 2 yılda bir periyodik bakımlarını yaparak sistemin performansını ve verimini artırmak mümkün olur.
 3. Aynı zamanda yerden ısıtmalı sistemlerin kullanım ömrü klasik radyatörlü sistemlere oranla çok daha fazla olmaktadır. Ortalama kalitede üretilen alüminyum radyatör peteklerin kullanım ömrü yaklaşık 15 ila 20 yıl arasında olurken yerden ısıtmalı sistemlerinin kullanım ömrü 100 yıla kadar uzayabilmektedir. Bu da açık bir şekilde gösteriyor ki yerden ısıtmalı sistemler kurulduğu takdirde kendilerini kısa süre içerisinde amorti etmektedirler.
 4. Yerden ısıtmalı sistemlerin verimlilikleri ise klasik radyatörler sistemlere oranla çok daha fazla olabilmektedir. Tükettiği enerji bakımından düşünülecek olursa yerden ısıtmada sistemler radyatör sistemlerine göre ortalama %20 daha karlı olmaktadır. Aynı zamanda yerden ısıtma sistemlerinin sundukları verimlilik radyatör sistemlerine göre çok daha fazla olmaktadır.

Sulu Yerden Isıtma Sistemlerinin Kurulum Süreci

Sulu yerden ısıtma sistemlerinin montajı kesinlikle uzman bir ekip tarafından titizlikle yapılması gerekmektedir. Doğru bir şekilde kurulumu yapılan sistem en iyi şekilde performans verebileceği gibi yanlış veya eksik kurulan sistemler beklentileri karşılamak konusunda yetersiz olur. Şimdi de sulu yerden ısıtma sistemleri kurulumu hakkında dikkat etmeniz gereken noktalara değinelim.

Uzman Ekip

Sulu yerden ısıtma sistemlerinde beklenilen performansı elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken ilk şey kurulumu yapacak ekip olmaktadır. Kurulumu doğru bir şekilde gerçekleştirecek ekip evin ısınmasında ve faturalarınızda doğrudan etkiye sahip olabilir. Bu nedenle yerden ısıtma sistemi kurmak istiyorsanız kesinlikle uzman bir ekiple anlaşmanız gerekir.

Zemin

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kurulumun yapılacağı zemin olmaktadır. Doğru bir zeminde yapılan kurumlar en iyi şekilde performans göstereceği gibi yanlış teminlerde yapılan kurulumlar beklentileri karşılamak konusunda yetersiz olacaktır. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da yerden ısıtma sistemleri parke altına kurulamadığı olur. Uzun süreli kullanımlarda parkeye zarar vereceği için genellikle pek tercih edilmemektedir.

Yalıtım

Dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alan yalıtım sistemden en iyi şekilde verim alabilmeniz için en önemli hususlar arasında yer alır. Montaj yapılırken zemindeki betona ulaşıldıktan sonra sistem kurulmadan önce yalıtım malzemesi kullanılması gerekir. Bu sayede üretilen enerji tamamıyla kurulum yapılacak bölgede kullanılır. Hiç enerji kaybının olmaması da hem faturalarınıza hem de ısınmanıza yansıyacaktır.

Tortu Oluşumu

Sulu yerden ısıtma sistemleri kurulumunda ve sonrasında yaygınlıkla karşılaşılan sorunlardan birisi de tortu oluşumu olmaktadır. Tortu oluşumu genellikle kalitesiz boru kullanımından kaynaklanan bir problem olur. Bu nedenle sistemin kurulumu yapacak firma ile anlaşırken kullandıkları boruların markasına ve cinsine dikkat etmeniz gerekir.

Bazı Boru Hatlarının Isıtmaması

Zeminde homojen bir ısıyı sağlayabilmek için boru hatlarından doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Sistemde devir daim yapan ısı merkezinin gücü bazı durumlarda yeterli gelmez. Bu da genellikle yanlış boru diziliminden kaynaklanmaktadır. Özellikle bir borunun uzun geri kalan kısmını çok kısa bir şekilde döşenmesi sistemin homojen çalışmasını engeller. Bu da bazı boru hatlarından dolayısıyla evin bazı bölgelerinin ısınmasını engellemektedir.

Şapta Çatlama

Sulu yerden ısıtma sistemleri kurulurken en iyi şekilde verim alabilmek için şapın altında konumlandırılmalıdır. Ama bazı durumlarda şapta çatlama gözlemlenebilir. Bunun nedeni sıcak durumdaki şapın genleşmesi olmaktadır. Eğer bu genleşme alınmazsa şapta çatlamalar gözlemlenebilir.

Kullanılan Malzemenin Kalitesi 

Sistemden en iyi şekilde performans alabilmek için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelen şey kullanılan malzemelerin kalitesi olmaktadır. Belirli standartlarda olan ve kalite kontrollerinden geçmiş malzemeleri tercih etmek size her açıdan avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda montajlama işlemi yapılırken de yalıtım malzemeleri, borular ve ısınma merkezi verimli olabilmesi için kaliteli olması gerekmektedir. Bu sayede yerden ısıtma sistemlerinden beklenen verim kolay bir şekilde alınır ve sistem kendisini beklenenden daha kısa süre içerisinde amorti eder.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/banyo-ayna-isitma-sistemleri-nasil-calisir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız