Yerden Isıtma Hangi Tür Döşemeler İçin Uygundur?

Yerden Isıtma Hangi Tür Döşemeler İçin Uygundur?

26 Temmuz 2019 tarafından in Genel

Ülkemizde 80’li yıllardan sonra kullanılmaya başlayan yerden ısıtma sistemleri günümüzde açık, yarı açık veya kapalı olmak üzere binlerce metrekarelik alanlarda kullanılmaktadır. Yerden ısıtmasistemlerinin temeli, ısıtılacak mekânın zemininin altından geçirilen malzemeler vasıtası ile ısıtılması mantığına dayanmaktadır.

Yerden ısıtma sistemlerinde ısı, zeminin altından yayılarak ısıtılmak istenen mekanları homojen bir şekilde ısıtır. Aynı ev içerisindeki odalar arasında ısı farkı yoktur. Ayrıca klasik ısıtma sistemlerinde meydana gelen ısının tavana birikmesi gibi sorunlar da bu sistemlerde görülmez.

Yerden ısıtma sistemleri her türlü mekâna ve her türlü zemin döşeme cinsine uygulanabilmesi açısından çok tercih edilmektedir.

Hangi Zemin Tipleri Yerden Isıtma İçin Uygundur?

Yerden ısıtma sistemlerinde uygulanacak zemin açısından herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Parke veya rabıta gibi kuru ahşap zeminler yanında, seramik veya fayanslar gibi ıslak olabilecek zeminlere uygulanabileceği gibi doğal taşlara ve hatta mermerlere bile uygulanabilir.

Yerden ısıtma sistemlerinde en önemli olan kısım, sistem projelendirilirken uygulanacağı mekanda hangi zemin döşemesi olduğunun bilinmesi gerektiğidir. Projelerin hazırlanması sırasında uygulanacak zemindeki döşeme malzemesine göre döşeme sıklığı, boruların boyutları ve zeminin derinliği gibi faktörler tarafından belirlenir.

Yerden ısıtma sistemleri, ilk yapıldığında maliyeti yüksekmiş gibi görünse de sağladığı enerji tasarrufu açısından kısa zamanda kendisini amorti eder. Ekonomik olması, mekânların kullanılmasında rahatlık sağlaması ve ısıtılmasında da homojenlik olması açısından tercih edilen sistemlerdir.

Yerden ısıtma üzerine döşenebilen sistemler hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet
    Sohbeti Başlat
    ISITMAX A.Ş
    Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız