Yerden Isıtma Hesabı İçin Bilinmesi Gerekenler

YERDEN ISITMA NASIL YAPILIR?

Yerden ısıtma hesabı için bilinmesi gerekenler, ısıtılacak alanın daha az enerji harcanarak ve daha verimli ısı dağılımı sağlayarak zeminden ısıtılması sistemleridir. Zemin altına yerleştirilen borulardaki (sulu borulu yerden ısıtma sistemleri) veya kablolardaki (elektrikli yerden ısıtma sistemleri) ısının zeminin altından mekâna yayılarak ısıtılmasıdır.

Eski çağlarda da kullanılmış olan bu sistemler klasik sistemlere alternatif olarak gelmiştir. Son yıllarda da yerden ısıtma sistemlerinin kullanımı yaygınlaşmıştır.

Yerden ısıtma sistemleri basit gibi gözükse de kaliteli ve dikkatli bir projelendirilme yapılmaz ise bu sistemlerde sorunlar yaşanabilmektedir. Projelendirme aşamasında döşemenin malzemesi, kalınlığı ve mekânın durumu gibi birçok faktör sistemi etkileyebilmektedir.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Uygulama Alanları

Yerden ısıtma hesabı için bilinmesi gerekenler üzerinden uygulanan alanların kapsamı gittikçe genişlemiştir. Asıl olarak konutlarda ısıtma amaçlı kullanılmasına rağmen yollarda, rampalarda, çatılarda, oluklarda, spor alanlarında, hamamlarda vb. gibi çok çeşitli kullanım alanları oluşmuştur.

Konutlarda

Konutlar yerden ısıtma sistemlerinin günümüzde en fazla kullanıldığı alanlardır. Isının homojen dağılması ve verimli ısınma sağlanması açısından konforlu bir sistemdir. Ayrıca ısı tasarrufu sağlaması açısından önemli bir avantaj sunar.

Cami ve spor salonu gibi büyük hacimli yerlerde

Cami ve spor salonu gibi büyük hacimli yerlerde sıcak hava her zaman yukarı çıkar. Sıcak havanın oluşturacağı bu yoğunluğu önlemek ve ısıyı daha iyi dağıtmak amacı ile yerden ısıtma sistemleri tercih edilir. Ayrıca cam yüksekliği fazla olan veya radyatör gibi cihazların çıkışlarının sorun yaratacağı yerlerde cam önlerine şerit halinde uygulanır.

Hamam ısıtmasında

Eski çağlarda hamamlar, yerden ısıtma sistemlerinin ilk kullanıldığı yerler olarak bilinir. Bu mekanlara yapılacak sistemlerin iyi bir şekilde izole edilmesi gerekir çünkü bu tip yerlerde sıcaklığın konutlara göre daha yüksek olması gerektiğinden izolasyonun kalınlığı min.5 cm’den az olmamalıdır. Hamamlarda yerden ısıtma sistemleri sadece döşemeye değil duvarlara (1 metre civarında) da uygulanmaktadır. Hamamların hem yazın hem de kışın çalışmaları sebebi ile yerden ısıtma sistemi projelendirmesinde buna dikkat edilmelidir.

Kapalı yüzme havuzlarında

Kapalı yüzme havuzlarında genellikle kişiler çıplak ayak ile dolaştıkları için konfor sağlamak ve havuzun ısıtılmasına destek sağlamak amacı ile zemine yerden ısıtma sistemi yapılır. Havuz içerisinde yerden ısıtma yapılacağı zaman, nem hesabına yani havuz çevresinden buharlaşacak suya dikkat edilmelidir.

Çatılarda ve oluklarda

Çatı ve oluk ısıtma sistemleri, soğuk kış aylarında çatılarda ve oluklarda biriken karı ve oluklarda gece gündüz ısı farkı nedeniyle oluşacak buzlanmayı engellemek amacı ile kullanılır.

Yollarda ve rampalarda

Buzlanma tehlikesi olan yollar ve rampalarda, garaj önlerinde yerden ısıtma sistemi kullanılmaktadır. Bunlar için uygulanan sitem genellikle elektrikli yerden ısıtma sistemidir.

Merdivenlerde

Merdivenlerde çatılar ve yollar gibi bir durum olduğundan rahatlıkla elektrikli yerden ısıtma sistemi yapılabilir.

Çim alanların ısıtılmasında

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri spor alanlarında golf, atletizm veya futbol sahalarının ısıtılmasında da kullanılır. Yerden ısıtma sistemleri çimin gelişmesine de fayda sağlar.

Yerden ısıtma sistemleri nereye yapılacak olursa olsun projelendirmesindeki en büyük etken zemin döşemesidir. Bu malzemelerin özelliklerine ve kalınlığına bağlı olarak hesaplamalar yapılır.

Yerden ısıtma sistemlerinin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart