Yerden Isıtma mı Petek mi Daha Avantajlı?

Yerden Isıtma mı Petek mi Daha Avantajlı?

5 Kasım 2020 tarafından in Genel

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber herkesin aklına bulunduğu yeri nasıl ısıtacağı sorusu geliyor. Bu sorunun yıllardan beri kömür, odun yakmak gibi cevapları oldu. Ancak şimdi zararlı gazların doğaya salınımı ve gittikçe yaşadığımız dünyayı kirletmesi sebebiyle hepimiz ısınmak için farklı yollar arar olduk. Hem doğayı korumak hem yaşadığımız alanı sıcak tutmak hem de enerji tasarrufu yapmak gayet mümkün. Bu şartları sağlayabilmek için günümüzde akla yerden ısıtma mı petek mi kullanmalıyım sorusu geliyor.

Bu sorunun cevabını bulmak için iki sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını ayrıntılı bir şekilde incelememiz gerekiyor.

Estetik

Yerden ısıtma sistemleri zeminin altına yerleştirildiğinden ötürü bulunduğunuz alanda herhangi bir görüntü kirliliğine sebep olmaz. Eşyalarınızı dilediğiniz gibi yerleştirebilir ve petek önü diye kullanışsız hale gelen alanlardan kurtulmuş olursunuz. Isı geçişini engellediğinden peteklerin önüne büyük eşyaları koymamanız gerekir. Ayrıca petekler kendileri bir eşya yerine geçtiklerinden hareketlerinizi kısıtlar ve kullanım alanınızı daraltır. Kenarlarından çıkan borular da göz zevkinizi bozar.

Isının İlerleme Yönü

Petek kullandığınız zaman ısı odanın içine rastgele yayılır. Bir eşyanın arkasında duruyorsa bir miktarı orada kalır, izolasyonunuz iyi değilse bir kısmı da dışarı gider ve kaybolur. Ancak yerden ısıtma kullandığınızda zemininiz sıcacık olur ve ısı eşit dağılır. Ayaklar insan vücudunda en sıcak tutulması gereken yerler olduğu için hem kemiklerinize kadar ısınır hem de sağlığınızı korumuş olursunuz.

Yerden Isıtma mı Petek mi Daha Kolay Temizlenir?

Petek mi yerden ısıtma mı sorusuna en etkili cevaplardan biri temizlik konusudur. Petek kullandığınız alanda bulunduğu için hem dış hem de içten temizlenmesi gerekir. Eğer petekle ısınma sistemini uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız en az 3-4 yılda bir temizletmeniz ve bakımını yaptırmanız gerekir. Yerden ısıtma sisteminde ise tüm kurulum zeminin altında olduğundan dış etkenlere karşı korunaklıdır. Kendi iç yapısı büyük bir sistem olduğundan küçük, çıkarılıp takılması gereken parçaları yoktur. Ayrıca kendi ısınabileceği sıcaklık derecelerinden çok daha fazlasına dayanıklı bir şekilde üretildiği için arıza riski oldukça azalır. Bu da sizi birçok onarım derdinden ve masrafından kurtarır.

Yerden Isıtma mı Petek mi Enerjiyi Daha Verimli Kullanır?

Petek sisteminin en yüksek sıcaklığı verebilmesi için kombinin 90 derecelere kadar ısınması gereklidir. Yerden ısıtma sistemleri ise en yüksek 55 derece sıcaklıkta çalışır. Yani yerden ısıtma sistemleri peteklerin harcadığından çok daha az güç ve enerji harcar. Bu da petek mi yerden ısıtma mı sorusuna verilecek en doğru cevaplardan biridir. Ayrıca yerden ısıtma sistemi döşenirken zemine kurulan izolasyon sistemi sayesinde sıcaklığı saatler boyunca bulunduğunuz ortamda tutabilir ve enerji kaybını da önlemiş olursunuz.

Sıcaklığın Uzun Süre Korunması

Bir ortamı ısıtırken aklımıza gelen önemli etkenlerden biri bu sıcaklığı ne kadar süreyle koruyabileceğimizdir. Sıcaklık enerjisinin kullandığımız alana yayılması ve ardından yok olması hem ısınamayacağımız hem de enerjinin devamlı olarak harcanacağı anlamına gelir. Bu da hem çevreye hem de bizlere verimsiz bir kullanım sağlamış olur. Petek sistemi havayı ısıtır ve gerekli izolasyonu yaptırmadıysanız bu sıcaklık kapıdan, cam kenarlarından kaçar. Yerden ısıtma sistemi ise öncelikle zemini ısıtır. Bu nedenle ortamdaki sıcaklık uzun süre boyunca korunur.

Sıcaklık aşağıdan yukarı doğru hareket ettiği için zeminin ısınması ortamdaki ısıyı verimli bir şekilde kullanabileceğimizi gösterir. Özellikle yüksek tavanlı mekanlarda ısı devamlı yukarı doğru kaçtığı için ortamın sıcaklığını sağlamak oldukça zordur. Bu nedenle yüksek tavanlı yerlerde zeminin ısınması sıcaklığı uzun süre hissedebileceğimizi gösterir.

Yerden Isıtma mı Petek mi Daha Sağlıklı?

Petek mi yerden ısıtma mı diye düşünürken akla ilk olarak hangisinin daha sağlıklı olduğu sorusu geliyor. Özellikle soğuk havalarda zamanımızın çoğunu ev, işyeri gibi alanlarda geçiriyoruz. Yağışlı havalarda çoğu zaman yaşam alanlarımızı hiç havalandıramıyoruz bu yüzden bütün gün ısıtma sistemlerinin etkilediği havaya maruz kalıyoruz. Bu hava ilk olarak ciğerlere gidiyor ve ardından kan dolaşımına katılıyor. Bu nedenle tüm yaşamsal sistemimizi etkiliyor.

Petek sisteminde sıcak hava ortama rastgele yayıldığından tüm toz ve mikrobu etrafa saçar. Yerden ısıtma sistemlerinde ise ısı zemine homojen olarak dağılır ve ısı dengeli bir şekilde yükselir. Bu sayede ortamdaki toz, mikrop ve bakteriler ortalığa yayılmaz. Özellikle solunum yolu rahatsızlıkları olan kişiler için en uygun ısıtma sistemidir. Yerden ısıtma ile kendinizin, ailenizin, çalışanlarınızın sağlığını da korumuş olursunuz. Aynı zamanda banyonuz ve odaların zeminini sıcak ve kuru kaldığından bakteri üremesine de engel olmuş olursunuz.

Programlama Kolaylığı

Petek sisteminde gerekli ayarlamaları yapmak için kombi ya da kazan üzerinden işlem yapmanız gerekir. Çeşitli göstergeler ve düğmelerle uğraşırsınız. Yaptığınız ayar tüm evin sıcaklığını belirler ve devamlı açmak kapamak zorunda kalırsınız. Bu nedenle mekanınız ve dolayısıyla siz de geç ısınırsınız.

Yerden ısıtma sisteminde ise akıllı dijital sistem sayesinde kullanım alanınızın her alanını, odasını istediğiniz sıcaklığa getirebilir ve o derecede tutabilirsiniz. Kullanım alışkanlığınıza göre odaların sıcaklıklarını istediğiniz saatte ısınacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sayede sabah uyandığınız saatte evinizin sıcacık odalarında dolaşabilirsiniz. Petek sisteminde ortam daha hızlı ısınsın diye kombinizi yüksek sıcaklıklara getirmek zorunda kalırsınız. Ancak yerden ısıtma istediğiniz alanı istediğiniz saate göre ısıttığı için daha az enerji ve para harcamış olursunuz.

Kurulum Farklılıkları

Petek sistemi kurulurken tesisat aşamasına dikkat edilmelidir çünkü bu aşamada yapılacak en ufak hatalar daha yüksek faturalara ve enerji kaybına sebebiyet verir. Çok fazla ısınma ya da yeterince ısınmama gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Borular ne kadar kısa ve dönüş yerleri ne kadar az olursa o kadar az ısı kaybedilir. Yerden ısıtma sistemi ise hareketli parçalardan oluşmadığı için kurulumu çok daha kolaydır. Evin duvar dönüşlerine göre borular yerleştirilmesi gerekmez. Düz zeminin altına sistemin tamamı yerleştirilir ve ek parçalara gerek olmadığından ısı kaçırma ve kaybetme ihtimalini de sıfıra indirir.

Kombi sistemi kurulurken peteklerin yerleştirildiği alanlara dikkat edilmelidir. Ortamın izolasyon durumuna, alanın genişliğine ve kullanım sıklığına göre yerleştirilecek olan petek sayısı belirlenmelidir. Küçük bir alana yerleştirilecek fazladan petek ya da geniş bir salona yerleştirilecek az sayıda petek ısı dengesizliğine yol açar. Bunun sonucunda hem faturanız beklediğinizden farklı gelir hem de sistemden beklediğiniz faydaları sağlayamamış olursunuz. Yerden ısıtma sisteminde ise petek sayısı gibi sorularla uğraşmazsınız. Sistemin döşeneceği alanın metrekaresini ölçerek bu boyutlara uygun bir şekilde yerleşim yapılır. Petek mi yerden ısıtma mı sorusuna en doğru cevaplardan biri yerden ısıtmanın kurulum ve kullanım kolaylığıdır.

Petek sistemi konusunda en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri kombinin yerleşimidir. Kombi kullanacağınız alanlara ne kadar uzak konumlandırılırsa kullanılan su miktarı bir o kadar artar. Suyun kullanacağınız ortama ulaşması için kombinin kullanacağı gaz miktarı da artar. Bunun sonucunda kombinin yanlış yere yerleştirilmesi hem su faturanıza hem de doğalgaz faturanıza yansır. Aynı zamanda gereksiz yere su ve gaz tüketerek doğaya zarar vermiş olursunuz. Yerden ısıtma sisteminde ise akıllı dijital sistem sayesinde kombi derdiyle uğraşmadan hangi odanın saat kaçta kaç derece sıcaklıkta olmasını istiyorsanız bunu kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/yerden-isitma-sistemleri-montaj/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Dili Değiştir
    Sepet
    Sohbeti Başlat
    ISITMAX A.Ş
    Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız