Yerden Isıtma Nasıl Kullanılır?

Yerden Isıtma Nasıl Kullanılır?

26 Temmuz 2019 tarafından in Genel

YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ

Yerden ısıtma sistemi Türkiye’de son yıllarda çok fazla kullanılan ısınma sistemlerinin başında gelir. Yerden ısıtma, ısıtılacak mekânın zeminden ısıtılması ile gerçekleşen sistemlerin tümüne verilen isimdir. Isınma, zemin döşemesinin altına kablo veya boru döşenerek gerçekleştirilir. İlk yatırım maliyetleri başta yüksek gibi görünse de ısınma verimi ve sonrasında sağladığı enerji tasarrufu açısından bakıldığında, kendini amorti edebilen sistemlerdir.

Yerden ısıtma sistemleri klasik petekli sistemlere göre yaklaşık olarak yüzde 25 – 30 oranında yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca bu tür sistemlerde sıcaklık seviyesini 40 – 45 derecelere kadar çıkartmak mümkün olabilmektedir.

Yerden Isıtma Sistemleri Çeşitleri

Yerden ısıtma sistemleri üç farklı şekildedir. Birincisi sulu borulu yerden ısıtma sistemlerdir. Sulu borulu sistemlerde ısınma, zemine döşenen boruların içerisinden sıcak su geçirilmesi vasıtası ile sağlanır.

İkinci yerden ısıtma sistemi, elektrikli yerden ısıtma sistemleridir. Bu sistemde ısınma, zemine döşenen elektrik kabloları vasıtası ile sağlanır.

Üçüncü sistem, karbonik film ile yerden ısıtma sistemidir.

İlk iki sistemin uygulaması, zemin döşemesinin altına yapılmaktadır. Ancak üçüncü sistem, bir tadilat veya inşaat işlemi gerektirmeden halı altına serilerek ısıtma sağlar.

Yerden Isıtma Nasıl Kullanılır?

Yerden ısıtma sistemleri uygulaması, ısıtılması planlanan yerin döşeme zemini altına, ısıyı iletecek (sulu borulu veya elektrikli) boru veya kabloların döşenmesi ve üzerine ince bir şap atılması şeklinde yapılır. Şap sonrasında istenilen zemin malzemesi kaplanarak sistem tamamlanır. Sonrasında ısıtılan mekanlara termostatlar ve otomasyon sistemi de kurulur. Odalardaki termostatlar ait oldukları odanın ısını kontrol ederler. Yerden ısıtma sistemleri her türlü enerji ile çalışabildikleri için kullanım kolaylığı da sunarlar.

Yerden Isıtma Sistemleri Faydaları

  1. Sistem otomatik bir şekilde çalışır ve istenilen seviyeye geldiğinde kendini otomatik olarak durdurur.
  2. Yerden ısıtma sistemleri ısıyı homojen dağıtması sebebi ile ısıtılmak istenen mekânın değişik yerlerinde ısı farkı ortaya çıkmaz.
  3. Klasik ısıtma sistemleri gibi ortama toz ve partikül salınımı olmadığından konforlu bir sistemdir.
  4. Yerden ısıtma sistemlerinde mekânlar istenildiği kadar ısıtılır ve termostatlar ile kontrol edilebilir. Bu açıdan oldukça ekonomiktir.
  5. Özel bir elektrik tesisatı gerektirmez.
  6. Evler için kısmı bölgelere de uygulanabilir. Mesela sadece banyoya ya da salona ısıtma sistemi kurulabilir.
  7. Yatay döşenebildiği gibi dikey de döşenebilir.
  8. Yerden ısıtma sistemleri evde yer tutmaz ve görüntü kirliliği yaratmaz.
  9. Uzun ömürlüdür.

Yerden ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dili Değiştir
  Sepet