Yerden Isıtma Sistemi ve Radyatörlü Yakıt Gideri Arasındaki Farklar

Yerden Isıtma Sistemi ve Radyatörlü Yakıt Gideri Arasındaki Farklar

21 Ekim 2020 tarafından in Genel

Günümüzde oldukça yaygın olarak tercih edilen ve popülaritesi günden güne artan ısınma yöntemlerinden birisi de yerden ısıtma sistemi olmaktadır. Maliyetinin düşük olması ve kurulduğu yerleşkede büyük enerji tasarrufu sağlaması dikkatleri kısa süre üzerinde çekmiştir. Bu nedenle insanlar radyatörlü ve yerden ısıtma sistemleri arasındaki farkları merak etmektedir. Biz de sizin için bu içerikte yerden ısıtma sistemi ve radyatörlü yakıt gideri arasındaki farklar hakkında detaylı incelemede bulunduk.    

Radyatörlü Isıtma Sistemleri

Herkesin bildiği gibi radyatörlü ısınma sistemleri bilinen en eski yöntemlerden birisi olmakla birlikte pek çok dezavantajı beraberinde getirmektedir. Bunlardan ilki ise güvenlik konusunda oluşturduğu endişeler olur. İster doğalgaz ister kömür isterse petrol kaynaklı ısınma yöntemleri olsun her zaman insanlar için bu yakıtlar bir risk teşkil etmektedir. Nitekim doğru kurulmadığı ve yeteri kadar dikkat edilmediği takdirde çeşitli riskleri doğurabilmektedir.      

Yerden Isıtma Sistemleri  

Yerden ısıtma sistemleri ise radyatörlü ısınma yöntemlerine oranla daha güvenli olması ile bilinmektedir. Nitekim yerleşke inşa halindeyken kurulan ya da daha sonradan eklenen yerden ısıtma sistemi pek çok güvenlik önlemi alınıp teknolojinin en son trendleri kullanılarak geliştirilir. Aynı zamanda yerden ısıtma sistemleri daha tasarruflu olması ile bilinmektedir.

Temizlik Giderleri

Sizin de bildiğiniz gibi eski usulü radyatör sistemleri sıklık temizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Bunlardan ilki bu fosil yakıtların evin içerisinde oluşturdu isler olmak. Özellikle kömür kullanılarak ısıtılan sistemler evin içerisine is girmesine neden olur. Diğer yandan petekler genellikle cam kenarında veya mobilya arkasında kaldığı için bunların ekstradan temizlenmesi gerekir. Yerden ısıtmalı sistemlerde ise öyle bir sorunla karşılaşılmaz. Nitekim yerin altına gömülü olduklarından herhangi bir temizlik masrafı veya maliyeti oluşturmazlar.       

Bakım Giderleri   

Bilindiği üzere radyatörlerin her yıl periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu periyodik bakımlar yapılmadığı takdirde ise büyük bir verim kaybı yaşamakta ve görevlerini tam olarak yerine getirememektedir. Yerden ısıtma sistemi ise elektrikli ve karbon ısınma modellerinde herhangi bir bakım gideri de ihtiyaç duymaz. Buradan da açık bir şekilde görüleceği üzere radyatör giderleri yerden ısıtma sistemlerine oranla çok daha fazla olmaktadır.  

Yakıt Giderleri

Pek çok kişinin aklına takılan ve merak ettiği konulardan birisi de iki sistem arasındaki yakıt giderleri olmaktadır. Yapılan analizler ve çalışmalar açık bir şekilde yerden ısıtma sistemlerinin radyatörlü ısınma yöntemlerine oranla ortalama %18 ila %25 oranında karlı olduğunu göstermiştir. Üstelik bu sadece iki sistemin tam kapasite ile çalışması baz alınarak yapılmıştır.

Gün İçerisinde Çalışma    

Yakıt giderlerini ek olarak yerden ısıtma sistemleri radyatörlü sistemlere göre daha geç ısınmaktadır. Bunun nedeni ise yerin altında bulunması ısıyı daha yavaş iletmesi olur. Ama burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta bulunmaktadır. O da yerden ısıtma sistemleri sürekli açılıp kapatılan sistemler haline gelmemesidir. Genellikle radyatörlü sistemlere oranla gün içerisinde iki kat daha fazla çalışmaktadır. Günde ortalama 8 saat çalışan bir radyatörlü sistem enerji tüketimi bakımından hala gün içerisinde yaklaşık 16 saat çalışan yerden ısıtmalı sistemlere oranla ortalama %20 daha fazla enerji tüketmektedir. Bu da bizleri açık bir şekilde gösteriyor ki yerden ısıtmalı sistemlerin yavaş ısınması radyatörlü sistemlere göre bir dezavantaj değildir.      

Isınma Verimi

Gider başlığı altında ele alınması gereken bir diğer konu ise sistemlerin verimliliği olmaktadır. Sizin de bildiğiniz gibi radyatörlü sistemler sadece bulundukları bölgeyi belirli bir düzeyde ısıtmaktadır. Bu nedenle yerler her daim soğuk kalmaya devam ederler. Yerden ısıtma sistemi ise tam olarak zeminden ısınmaya başlayıp sıcaklığı yukarıya doğru ilettiği için kurulu olduğu odayı ve eğer kuruluysa evin tamamını ısıtır. Yerden ısıtma sistemlerinin performansına ulaşabilmek için ise radyatörlü yakıt gideri çok daha fazla düzeylere çekilmesi gerekir.

Isı Kayıpları

Doğru ve uzman ekiplerle kurulan yerden ısıtma sistemleri radyatörlü sistemlere oranla çok daha az ısı kayıpları yaşamaktadır. Sizin de bildiğiniz gibi radyatörler genellikle pencere kenarında veya mobilyaların arkasında kalacak şekilde konumlandırılır. Bu nedenle cam kenarından gelen soğuk hava üretilen ısı enerjisini yok eder. Yani burada büyük bir enerji kaybı oluşur. Diğer yandan sıcaklık yukarıya doğru hareket ettiği için radyatörlü sistemler sadece bulundukları bölgeyi ve yakın çevresini ısıtırlar. Yerden ısıtmalı sistemler ise sıcaklığı zeminden tavana doğru verdiği için odanın genelinde ısıtma konusunda daha başarılı olur. Üstelik sistem kurulurken pek çok firma ısı yalıtımı da yapıp sistemde oluşabilecek kayıpların önüne geçmektedir.

Sağlık Açısından Farklar   

Radyatörlü ve yerden ısıtma sistemlerinin farkı sadece giderlerle sınırlı kalmamaktadır. Sağlık açısından da pek çok farklı barındırırlar. Sizin de bildiğiniz gibi kış aylarında insanlar üşümemek veya hasta olmamak için evin nemini ile temas etmek istemezler. Bu nedenle terlik veya kalın çoraplar giymektedirler. Ne yazık ki çocuklar bu bilince sahip değildir. Soğuk zeminlerde vakit geçiren çocuklar kış aylarında sıkça hasta olabilmektedir. Yerden ısıtmalı sistemlerde ise bu türlü sorunlar görülmez. Nitekim kurulu olduğu evde veya işyerinde zemini tamamen ısıttığı için ideal bir sıcaklığı sağlamış olur.

Fatura Farkları            

İnsanların en çok merak ettiği konulardan birisi de radyatörlü veya yerden ısıtma sistemleri arasındaki fatura farkı olmaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinde faturalar radyatörlü olanlara oranla daha düşük olmaktadır. Aynı zamanda daha fazla verim sunup normalde radyatörlü sistemlerde elde edilecek sıcaklığın çok daha fazlasını verirler.

Tüketilen Enerji Farkları  

İki sistem arasında en çok dikkat çeken farklardan birisi de tüketilen enerji olmaktadır. Eski usul olan radyatörlü sistemler yerden ısıtmalı sistemleri çok daha fazla enerji tüketip daha az ısınma imkânı sunmaktadır. Bunun nedeni ise yeter karar verim sunamamaları olur. Nitekim fiziksel olarak radyatörlü sistemler ürettikleri ısıyı direkt olarak yukarıya göndermektedir. Bu da yerleştirildikleri oda içerisinde ısıyı yatay bir şekilde iletememelerine neden olur. Oysaki yerden ısıtma sistemleri ısınan hava yükselir prensibine dayandıkları için daha verimli olmaktadır. Bir başka deyişle yerden ısıtma sistemleri zemini ısıtıp ısınan havayı yukarıya doğru iletirler. Bu sayede sistemin kurulduğu oda homojen bir şekilde ısıtılmış olur. Radyatörlü yakıt giderleri ise yerden ısıtma sistemlerinin sağladığı sıcaklığa ulaşabilmek için çok daha fazla olmaktadır.

Kullanım Ömrü   

En çok merak edilen konulardan birisi de iki sistem arasındaki kullanım ömrü farkı olmaktadır. Üretildikleri malzemeyi bağlı olmakla birlikte alüminyum radyatörlerin kullanım ömrü ortalama 15 ila 20 yıl arasında olmaktadır. Kullanım ömrünü tamamladıktan sonra ise performansları ciddi bir şekilde düşüşe uğramaktadır. Yerden ısıtmalı sistemleri ise sağlayıcı firmanın sizlere sunduğu ürünlere göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama kullanım ömürleri yaklaşık 100 yıl olmaktadır. Buradan da açık bir şekilde göreceğiniz üzere inşa halindeki yapılarda veya halihazırda radyatörlü sistemin kurulu olduğu yerleşkelerde yerden ısıtmalı sistemlere geçiş yapmak kısa bir süre içerisinde maliyetini amorti etmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda radyatörlü yakıt giderleri yerden ısıtmalı sistemlere oranla %25’e kadar fazla olduğundan bu da amortisman süresinin kısalmasını sağlayacaktır.    

Bir önceki yazımıza https://www.isitmax.com/sulu-yerden-isitma-sistemi-montaji/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. 

           

 

Dili Değiştir
    Sepet
    Sohbeti Başlat
    ISITMAX A.Ş
    Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız