Yerden Isıtma Sistemleri Hesabı

Harcamalarınızdan kısıtlamalar yaparak tasarruf mu yapmak istiyorsunuz? En çok para harcadığınız gideriniz ısıtma mı? Eğer bu sorulara cevabınız evetse Isıtmax bu sıkıntınızı gidermek üzere sizlere projelendirme, imalat, uygulama ve bakım alanında yardımcı olacaktır.

Kış aylarında evinizde titreyerek oturmanıza rağmen ay sonunda gelen yüksek faturalar son derece sinir bozucudur. Bu sorundan kurtulmak için yerden ısıtma sistemlerini kullanarak yakıt tasarrufuyapabilirsiniz. Yerden ısıtma sistemlerinde petek kullanılmadığı için odalarınız genişler ve son derece ferah bir ortamda güvenle ısınma imkanına kavuşursunuz. Tüm ısınma sorunlarına mükemmel bir çözüm olan yerden ısıtma sistemleri son yıllarda klasik sistemlere göre daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yerden Isıtma Hesabı Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtma sistemlerindeki amaç, yüzey alanını genişleterek sıcaklık farkını düşürmek ve daha az enerji harcamaktır. Bu ısıtma sistemi sadece evlerde değil cami, hamam, çatı, yüzme havuzları ve spor salonları gibi yerlerde de tercih edilir.

İlk olarak döşeme yapılacak mekanın ısı kayıpları hesaplanarak bu kayıpları karşılayabilecek sıcaklığı elde etmek için kullanılacak malzeme seçimleri yapılır. Hesaplama için önemli faktörlerden birisi zeminin malzemesidir. Döşenecek boru ile zemin arasında kalan kısımda kullanılan malzeme ve kalınlığına bakılarak ısıl direnç hesaplanır.

Boruların yerleştirilme şekillerine göre ortalama su sıcaklığı hesaplanır. Bu yerleştirilmeden ısıtma sistemlerinde su giriş ve çıkış sıcaklıkları farkı 5-10 derece arasında seçilir. Eğer sıcaklık farkı bu değerlerde seçilmezse su debisi artırılmak zorunda kalınır. Debinin artırılmasına bağlı olarak su hızı ve basınç kayıpları artar.

Borunun çapı ve et kalınlığı hesaplanarak döşeme yapılacak ortamın ihtiyacına göre boru seçimi yapılır. Bunun yanında borular arası mesafelerde hesaplanmalıdır.

Niçin Yerden Isıtma?

Yerden ısıtma sisteminin tercih edilmesinde birçok faktör ön plana çıkmaktadır. Peteklerin olmayışı sayesinde kalabalık görünüm oluşmaz ve daha düzenli bir alana sahip olunur. Bunun yanı sıra yakıttan tasarruf ederek yüksek faturalar ödemekten kurtulursunuz. Eğer siz de bu konforlu ısıtma sisteminden faydalanmak istiyorsanız Isıtmax ayrıcalığı ile yerden ısıtma sistemine sahip olabilirsiniz.

Yerden ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Dili Değiştir
    Sepet