Yerden Isıtma Straforu Nedir? Fiyatı ve Ölçüleri

Yerden Isıtma Straforu Nedir? Fiyatı ve Ölçüleri

6 Ağustos 2020 by in Genel

Özellikle son yıllarda inşaat aşamasında olan binalarda da kaba inşaatın bitmesinin ardından başarılı bir şekilde uygulanarak, iç mekanların daha düşük enerji sarfiyatı ile daha yüksek verimlilik elde edilerek ısıtılmasını sağlayan yerden ısıtma straforu sistemleri, günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkelerinde enerji verimliliği sağlamak ve enerji sarfiyatı konusunda bütçe dostu hareket edilmesini teşvik etmek için tercih edilen yerden ısıtma sistemlerinde de özel materyaller ve araçlar kullanılmaktadır.

Yerden ısıtma sistemleri dendiğinde akla ilk gelen materyallerden biri de doğal olarak yerden ısıtma straforudur. Geniş iç mekanların en kısa sürede ideal sıcaklığa ulaşmasını sağlarken bir yandan da enerjiden ve doğal olarak da ısınma masraflarından tasarruf edilmesini sağlayan yerden ısıtma straforu, en çok dikkat çeken ürünlerin başında gelmektedir. Gerek kaba inşaat sonrasında gerekse de daha sonradan yenileme ve restorasyon çalışmaları yapılarak profesyonel ustalar tarafından hayata geçirilen yerden ısıtma sistemlerinde en çok kullanılan önemli malzemelerden biri de yerden ısıtma straforu olarak öne çıkmaktadır.

Yerden Isıtma Straforu Ne İşe Yarar?

Yerden ısıtma straforunun temel işlevi oldukça basittir. Fabrikasyon olarak özel bir şekilde üretilen yerden ısıtma straforu, Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan yerden ısıtma sistemlerinde, şap altı izolasyon malzemesi olarak kullanılan en önemli materyallerin başında gelmektedir. En kısa tabiri ile yerden ısıtma straforunun işlevini açıklamak gerekirse; özel olarak üretilen bu ürünler, yerden ısıtma borusu ve tesisatının iç mekanın zeminine sabitlenmesi için kullanılan özel imalat materyalleridir.

Pek çok çeşidi bulunan yerden ısıtma straforları, birbirinden farklı yerden ısıtma sistemlerinde etkili bir görev üstlenmektedir. Folyolu yerden ısıtma straforu olarak da bilinen modelleri ile zemin ısıtma borularının düzgün bir şekilde iç mekanın döşeme altına montaj edilmesini sağlamaktadır. Ancak yerden ısıtma straforunun görevi sadece düzgün ve kaliteli montaj işlemleri değildir. Özel maddeden imal edilen bu ürünler, aynı zamanda yerden ısıtma sürecinin aktif hale getirilmesinde ısı yalıtımı sağlamaktır.

Isıtma Straforu Özellikleri

Bilindiği üzere yerden ısıtma sistemlerinde temel amaç, ısınan havanın yukarı doğru yükselmesini sağlayıp ortalama bir insan boyuna ulaşan seviyeye kadar ideal sıcaklığın oluşturulmasıdır. Birbirinden farklı sektörlerde ve farklı iç mekanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan yerden ısıtma sistemlerinde en çok kullanılan malzemelerin başında folyolu ısıtma straforu ürünleri gelmektedir. Yerden ısıtma straforunun kullanılması sayesinde döşeme altına döşenen ısı yalıtımı oldukça önemli ölçüde sağlanmış olmaktadır. Yerden ısıtma straforu, dünya standartlarına uygun olarak belirli ebatlarda ve boyutlarda üretilen materyallerdir.

Gerekli ısı yalıtımını sağlamakla görevli olan yerden ısıtma straforu, bununla birlikte bütün bir enerjinin bina içine aktarılmasını sağlayarak enerjiden de tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden yerden ısınma sistemlerinde en çok tercih edilen ısıtma straforu ölçüleri de önem kazanmaktadır. Yerden ısıtma straforu özel materyalden dünya standartlarına uygun ebatlarla imal edilmektedir. Bu ürünlerin orijinal standartlarından uzak kalması, hem montaj sırasında yerden ısıtma borularının başarılı bir şekilde montaj edilmesinde hem de kullanım aşaması sırasında istenen ısı yalıtımının sağlanamayarak ısının aşağıya kaçmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden güvenilir firmalardan güvenilir marka ve modellere sahip ısıtma straforu ürünlerinin kullanımına dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Günümüzde özellikle sulu yerden ısıtma sistemi, yeni inşa edilen konutların büyük bir çoğunluğunda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Kullanıcılarına konfor ve geniş yaşam alanı sağlamasının yanı sıra, enerji tüketimi ve aynı zamanda çevre kirliliğini engellemede de yerden ısıtma sistemlerinin avantajları öne çıkmaktadır. Isıtma straforu kullanılarak montajı tamamlanan sulu yerden ısıtma sistemlerinde, kaloriferli ısıtma sistemlerine kıyasla var olan hava akımı ve partiküller toz dolaşımı oluşturmadığı için sık sık tercih edilmektedir.

Isıtma Straforu Kullanmanın Avantajları

Yerden ısıtma sisteminin efektif bir şekilde kullanılabilmesi için imal edilen yerden ısıtma straforları temel olarak yerden ısıtma sistemlerinin montajında kullanılır. Standart ebatlara sahip olan ısıtma straforu kullanım faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • İşçilik uygulamasını hızlandırarak ve ısıtmada yüksek verim sağlar.
 • Özel şekli ve materyal yapısı sayesinde üzerine zemin şapına üstün bir etkileşim oluşturur.
 • İç mekanlar arasında sadece ısı değil aynı zamanda ses izolasyonu da sağlar.
 • Üstünde alev yürümez hammadde bulunduğu için yangın durumunda tutuşmaz.
 • Yerde ısıtma borularının üzerine atılan şaptaki çatlamaları en aza indirir.
 • Birbirleri arasındaki eklentiler sayesinde uygulandığı mekânda bir bütün olarak kolaylıkla montaj edilebilir.

Konforlu ve avantajlı bir iç mekan ısıtma sistemine sahip olmak isteyen kişiler, tercihlerini yerden ısıtma sistemlerinden yana kullanmaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinde boruların döşenmesi deneyimli ustaların gerçekleştirmesi gereken işlemlerdendir. Bu boruların inşaat dışında restorasyon ve yenileme çalışmaları yapılarak da montaj edilmesi oldukça kolaydır. Isıtma straforu döşemek modülasyon kanalları yani boru döşeme aralıkları sayesinde pratik bir şekilde gerçekleşmiş olmaktadır. Düz strafor ile yapılan döşeme uygulamalarına kıyasla bu ürünlerin zaman tasarrufu sağladığı da bilinmektedir.

Yerden Isıtma Straforu Ölçüleri ve Ebatları

Yerden ısıtma straforunun dünya standartlarında ölçü ve ebatları bulunmaktadır. En kullanışlı ve uluslararası standartlara uygun yerden ısıtma straforu ebatları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Isıtma straforu boyu 122 cm
 • Isıtma straforu eni 62 cm
 • Isıtma straforu kalınlığı 44 mm yani 4,4 cm

Isıtma straforu, kat betonu üzerine yüksek yoğunluklu olarak 2-24-26-28 veya 30’dan site ısı yalıtımlı malzemesi şeklinde döşenmektedir. Yerden ısıtma sistemleri yapılışı sırasında bu alanda uzman ve deneyimli ustalardan hizmet almak önemlidir. Bu şekilde iç mekanlar arasındaki hem ısı hem de ses izolasyonu en iyi şekilde sağlanmış olmaktadır. Yerden ısıtma straforunun üzerindeki projeye göre yerden ısıtma boruları uygun plan dahilinde döşenir. Döşenen borular sızdırmazlık testine tabi tutulur daha sonra sızdırmadığı anlaşılan boruların üzerine şap dökülür. Şapın kuruması beklendikten sonra mekan zemininde isteğe göre hangi zemin kaplaması tercih ediliyorsa o uygulanmaya başlar. Isıtma straforu ile uyumlu olan zemin kaplaması arasında şunlar yer alır:

 • laminat
 • fayans
 • granit
 • beton
 • parke

Özel folyo kaplı zeminden ısıtma sistemleri için en ideal izolasyon malzemelerinin başında zeminden ısıtma straforu yer almaktadır. Straforun yan yüzeylerinde bulunan özel kanallar sayesinde montaj kolaylığı sağlanmaktadır.

Yerden Isıtma Straforu Fiyatları

Özel üretim yerden ısıtma straforu fiyatları, kullanılacak malzemelere ve ebatlara göre değişiklik gösterebilmektedir. İç mekanda homojen bir sıcaklık oluşumu sağlamasının yanı sıra hem ısı hem de ses yalıtımı sağlayan bu materyallerin en uygun fiyatlı seçeneklerine ihtiyaç duyuyorsanız, siz de firmamızın her bütçeye uygun ürünlerine göz atabilirsiniz.

Firmamızda özel folyo kaplamalı yerden ısıtma straforları satışa sunulduğu için her bir metrekare içinde ısı köprüsü oluşmadan homojen sıcaklık ve yalıtım elde edilebilmektedir. Siz de bu hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgileri firmamızın kurumsal internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://www.isitmax.com/yerden-isitma-problemleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

  Hızlı İletişim

  En hızlı şekilde bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız Whatsapp ile iletişime geçin.

  Teklif Al

  İhtiyacınıza yönelik teklifi hemen Online Teklif sayfamızdan alabilirsiniz.

  Proje Gönder

  Projelerinizde bizimle çalışmak için hemen projenizi gönderin

  Bayilik

  Bayimiz olmak için bizimle iletişime geçin

  Cart