Yerden Isıtmada Seramik Mi Laminant Mı Kullanılmalıdır?

Yerden Isıtmada Seramik Mi Laminant Mı Kullanılmalıdır?

29 Temmuz 2019 tarafından in Genel

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerinin Bakımı

Yerden Isıtmada Hangisi Kullanılmalıdır Seramik Mi Laminant Mı Tercih Edilmelidir ?

Yerden ısıtma sistemlerinde seramik ya da laminant kullanımı kararsız kalınan noktaların başında gelmektedir. Ev ve iş yerlerimizde hava koşullarına bağlı olarak yaptırmak istediğimiz ısıtma sistemimizin etkili, konforlu, ekonomik ve kolay kontrol edilebilir olması, seçim yaparken değerlendirdiğimiz kriterlerin başında gelir. Yerden ısıtma sistemleri bu kriterleri en iyi karşılayan ısıtma türüdür.

Yerden ısıtma sistemleri kendi içerisinde 2’ye ayrılır;

  1. Sulu Yerden Isıtma
  2. Elektrikli Yerden Isıtma
  1. Yerden Isıtma Kablosu İle Isıtma
  2. Yerden Isıtma Şiltesi İle Isıtma
  3. Karbon Film Teknolojisi İle Isıtma

Sulu yerden ısıtma; inşaat aşamasında ya da yenileme projelerinde beton altına yerleştirilen su borularının içerisinden sıcak suyun döndürülmesi ile oluşan yerden ısıtma sistemidir. Doğalgaz ile ısınan bir eviniz varsa ya da ısı pompası gibi sıcak su ihtiyacınızı karşılayan bir sistem kullanıyorsanız sıcak su kapasitesine bağlı olarak birlikte kullanılmasının avantaj sağladığı etkili sistemlerdir. Kot yükseklikleri, suyun geç ısınması, sistemdeki bileşen / haraketli parçaların fazlalığı ve arıza durumunda yapılan müdahalelerin niteliği açısından farklı alternatifler karşısında biraz geri planda kaldığını söyleyebiliriz.

Elektrikli Yerden Isıtma; elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürülmesi prensibiyle üretilen ısıtıcı kablolar ve bu kablolardaki enerjiyi kontrol eden termostat ünitesinden oluşan ısıtma sistemidir. Elektrikli yerden ısıtma kabloları 3-7mm kalınlığı ile kot sorunu yaratmaz. Enerjinin verilmesi ile ısıyı hissetmeye başlarsınız. Termostatlar ve ısının anında oluşması nedeniyle kolay kontrol edildikleri için çokça tercih edilirler. Haraketli bir parçanın olmayışı ve kabloların döşendiği zemin değişene kadar çalışması amacıyla tasarlandığından çok uzun ömürlüdür, bakım istemez ve doğru montaj yapıldığında bozulmaz, deforme olmaz, özelliğini yitirmez ve performansı değişmez.

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerinin Kullanım Alanları

Yerden ısıtma kabloları konut, ticari yapılar ve endüstriyel kuruluşlarda birçok alanda kullanılmaktadır. Ev ve iş yerlerinde kullanımına değinmek gerekirse;

 1. Banyo ve mutfak gibi seramik zeminlerde
 2. Odalarda laminant zeminlerde

Islak zeminlerde yerden ısıtma çok konforludur ve yaşam alanlarımıza değer katar. Zeminde yapılan yerden ısıtma uygulaması üzerine tesviye şapı ya da döşeme harcı serilir. Bunun üzerine ise seramik kaplanır. Akıllı termostatlar ile dilediğiniz zaman otomatik olarak kullanım alışkanlıklarınıza göre sistemin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Odalarda kullanılan her zemin malzemesinin altına yerden ısıtma uygulayabilirsiniz. Bu seramik, granit, kalebodur, taş vb malzemeler olabilir. Kullanacağınız malzeme laminant parke ise yerden ısıtma sisteminizi neden tercih ettiğinizi iyi bilmeli ve ne kadar güçlü bir sistem olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bunun nedeni laminant parkelerin yüksek sıcaklıkları sevmeyişidir. Parke zeminler kullandığınız sisteme göre uzun vadede deforme olabilirler. Bunun önüne geçmek için sistemi doğru seçmek son derece önemlidir.

Amacınız laminant altı yerden ısıtma uygulaması ile odanızı başka bir ısıtıcıya gerek kalmadan ısıtmak ise beton altından yerden ısıtma uygulamalısınız. Seçtiğiniz ısıtma sistemi 120 – 150 Watt / M2 arası tercih edilebilir. Kullanım amacınız sadece konfor amaçlı ılık bir zemine sahip olmak ise beton altı 80-120 Watt / M2 arası güç seçilebilir.

Ev ve işyerlerimizde her zaman beton altından yerden ısıtma sistemi kurmak mümkün olmayabilmektedir. Yenileme projelerinde yerler kırılsa bile kot sorunu yerden ısıtmaya müsaade etmeyebilir.

Yerden Isıtma Karbon Filmi

Yerden ısıtma karbon filmleri 1mm inceliğe sahiptir ve laminant parke altına uygulanmak için üretilmiştir. Zeminde kırma, şap atma ya da farklı bir uygulamaya gerek kalmadan direk olarak parke altına uygulanır. Yurtdışından ithal edilen karbon ısıtıcı filmler farklı kalitelerde ithal edilseler de ISITMAX ISITMA SİSTEMLERİ piyasada sunulan en üst üretim kalitesine sahip ürünleri ithal etmektedir.

Konuyu toparlayacak olursak;

Yerden Isıtmada Hangi Çeşit Malzeme Kullanılmalı: Seramik mi Laminant mı?

Ev ve iş yerlerimizde tadilat yapılmadan yerden ısıtma uygulaması istiyorsak bunun tek yolu parke altından karbon ısıtma filmleri ile ısıtma yapmaktır. Karbon ısıtıcı filmlerin seramik ya da beton altında kullanılması uygun değildir. ISITMAX olarak kullandığımız karbon ısıtıcı filmler M2/240’dir ve tek başına ısıtma olarak kullanılabilirler.

Tadilat yapma imkanımız var ise fakat kot sorunundan ötürü şap atamıyorsanız 6 mm kalınlığı ile bir çok projeye uyum sağlayan ısıtıcı kablolarımızı seramik altından kullanabilirsiniz. Bu noktada yüksek sıcaklıklara çıkılamadığından ev ısıtması olarak kullanılması önerilmez.

Yeni projelerde, kot sorunu yoksa beton altından ısıtma kabloları ve ısıtıcı şilteler ile yerden ısıtma yapabilirsiniz. Bu sistemde seramik ve diğer tüm malzemeleri son katman olarak uygulayabilirsiniz. Parke döşenecek zeminlerde bu sistemi önermiyoruz. Yüksek güçlü kabloların yerden ısıtma amaçlı beton altı kullanımı sayesinde ev ısıtması olarak kullanabilirsiniz.Yerden ısıtmada seramik mi laminant mı sorusuna yanıt bulduğunuza göre artık kendiniz ve eviniz için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Yerden ısıtma üzerine döşenebilen sistemler hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://www.isitmax.com/yerden-isitma-nasil-yapilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Dili Değiştir
  Sepet
  Sohbeti Başlat
  ISITMAX A.Ş
  Merhaba, ben Volkan Şimşirkaya. Ürünlerimiz, fiyatlar, teknik destek ve diğer konularda hızlıca yardımcı olabilirim. Lütfen sohbet başlatınız