Yerden Isıtmada Sıcaklık Kontrolleri

Yerden Isıtmada Sıcaklık Kontrolleri

27 Temmuz 2019 tarafından in Genel

YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ

Yerden Isıtma Tesisatı Nedir?

Isıtılmak istenilen alanın zeminine panel yerleştirilerek kablo sistemi ile ısı dağılımı sağlanmaktadır. Böylece zeminden bütün alanlara sıcaklık eşit şekilde yayılır.

Yerden Isıtma Tesisatı Nasıl Döşenir?

Uygulanacak alana ısı yalıtım özelliği olan malzeme yerleştirilir ve bu sayede ısı yayılımı sağlanır. Ayrıca yalnızca ısı değil ses izolasyonu da sağlanabilir. Setli stropor ya da modülasyon denilen panel sayesinde alana tamamen hakim hale gelinir. İstenilen zemine kablolar döşenir ve bu kablolar sayesinde zeminde ısı dağılımı sağlanır. Isının tam olarak ölçülebilmesi ve basıncın kontrol edilebilmesi için mutlaka döşenmeden önce test edilmesi gerekir. Test aşamasından sonra alanın üzerine isteğe göre parke, fayans ya da mermer gibi malzemelerden döşeme yapılabilmektedir.

Yerden Isıtma Faydaları

Genellikle geniş mekanlar için tasarlanan yerden ısıtma sistemleri sıcaklık farkını engellediği gibi yer kaplamadığı için kullanım kolaylığı sağlayan sistemlerdir.

Yerden ısıtma sistemi oluşumu ilk olarak tabana tabla beton dökümü ile başlamaktadır. Onun üzerine strafor paneli yerleştirilmektedir. Daha sonra yerleştirilen strafor üzerine şap konulur. Sonrasında müşterinin isteğine göre parke ya da mermer gibi kaplama yapılabilir. Kullanılan malzemeler arasında izolasyon bandı da yer alır. Borular ısınabilir ve soğuyabilir özellikte olmalıdır ve üzerine oturtturulması için tutturucu kullanılmaktadır. Yerden ısıtma sistemi hem ortamı eşit olarak ısıtır hem de şık bir görüntü sağlar. Boruların üzerine dökülen beton sayesinde tercihe göre birçok kaplama sistemi kullanılabilir. Fayans, parke, mermer gibi farklı seçeneklerin olması ısı durumu için sıkıntı oluşturmamaktadır.

Yerden ısıtma sistemini kuran şirketin verdiği talimatları dikkate almak gerekmektedir. Tüm kablo sisteminin ulaştığı merkez nokta sürekli kontrol edilmelidir. İlk seferde ani yükselmesinden kaçınmak ve ısı artışını kademeli olarak ayarlamak gerekir. Zaten zamanla ısı yer yüzeyinde dağılım gösterecektir. Her hangi bakıma gerek olmayan döşeme sisteminin derece ayarlamasına dikkat edilmelidir. İlk döşeme aşamasındaki basınç düzenleyici testlerin tam olarak yapılmış olması gerekmektedir.

Yerden ısıtma hakkında bilgi almak ve bu sistemlerin fiyatlarını öğrenmek için Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerimize bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dili Değiştir
    Sepet